MENU
klinika

Pse shkaktohen?

A mund të keni lytha në buzë?

14.01.2022 - 08:59

Lythat e lëkurës janë rritje të padëmshme të lëkurës me ngjyrë mishi që janë ose të rrumbullakëta ose në formë kërcelli. Ato priren të shfaqen në lëkurë në zona me shumë fërkime. Këto përfshijnë zonën e sqetullës, qafës dhe ijeve.

Ndërsa lythat e lëkurës zakonisht nuk rriten në buzë, ka disa kushte që mund ta bëjnë të duket sikur keni një lyth lëkure në buzë. Të gjitha këto rritje janë të padëmshme, por ato kanë shkaqe të ndryshme dhe trajtime të mundshme.

Çfarë tjetër shkakton rritje në buzë?

Lythat filiforme

Lythat filiformë janë lytha të gjata e të ngushta që shpesh kanë disa projeksione që rriten prej tyre. Ato janë shumë të zakonshme në buzë, qafë dhe qepalla. Lythat filiformë në buzë zakonisht nuk shkaktojnë simptoma përtej pamjes së tyre.

Lythat filiform shkaktohen nga papillomavirusi njerëzor (HPV), i cili është një infeksion viral që përhapet përmes kontaktit lëkurë me lëkurë. Ka më shumë se 100 lloje të HPV-së, por një pjesë e vogël e tyre shkaktojnë lytha filiforme.

Ndërsa lythat filiforme zakonisht largohen vetë, ekzistojnë disa opsione trajtimi, duke përfshirë:

curettage, e cila përfshin djegien e lythit nëpërmjet elektrokauterizimit

krioterapia, e cila përfshin ngrirjen e lythit me azot të lëngshëm

heqje me brisk

Nëse keni një gjendje që prek sistemin imunitar, siç është HIV, mund të duhet më shumë kohë që lythat filiforme të largohen me ose pa trajtim.

Moluska

Moluskat janë gunga të vogla, me shkëlqim që mund të duken si nishane, lytha ose akne. Ato janë më të zakonshme tek fëmijët nën moshën 10 vjeç, por adoleshentët dhe të rriturit gjithashtu mund t’i keni. Ndërsa ato zakonisht rriten në palosje në lëkurë, ato mund të rriten edhe në buzë.

Shumica e molusqeve kanë një gropë të vogël në mes. Ndërsa rriten, ato mund të irritohen. Ato gjithashtu mund të shkaktojnë ekzemë në zonat e afërta, kështu që mund të vëreni një skuqje dhe kruarje pranë buzëve gjithashtu.

Molluscat shkaktohen nga virusi Molluscum contagiosum. Përhapet përmes kontaktit të drejtpërdrejtë ose me këto gunga ose me sipërfaqet që ato kanë prekur, si peshqirët ose veshjet.

Nëse keni një sistem imunitar të shëndetshëm, molusqet zakonisht largohen vetë brenda 2 deri në 3 muaj. Megjithatë, të rejat mund të vazhdojnë të shfaqen për 6 deri në 18 muaj.

Ka disa opsione trajtimi që mund të përshpejtojnë procesin e shërimit, si p.sh.

krioterapia

kiretazh

medikamente nga goja, si cimetidina

medikamente lokale, të tilla si podofilotoksina (Condylox), tretinoin (Refissa) dhe acidi salicilik (Virasal)

Nëse keni moluskë ose jeni në kontakt të ngushtë me dikë që e ka, lani duart shpesh dhe shmangni ndarjen e peshqirëve ose veshjeve. Kjo ndihmon në ndalimin e përhapjes së virusit Molluscum contagiosum.

Kist mukoz

Nëse ju duket sikur keni një lyth lëkure në pjesën e brendshme të buzës, ndoshta është një kist mukoz, i quajtur gjithashtu mukocele. Ato zakonisht shkaktohen nga një dëmtim, siç është një pickim në buzën e brendshme. Kjo çon në grumbullimin e mukusit ose pështymës në indin e buzës së brendshme, gjë që krijon një gungë të ngritur.

Këto kiste janë më të zakonshmet në pjesën e brendshme të buzës së poshtme, por ato mund të shfaqen në zona të tjera të gojës, si mishrat e dhëmbëve.

Shumica e kisteve mukoze shërohen vetë. Megjithatë, nëse cistet rriten ose kthehen, mund t’ju duhet trajtim për t’i hequr ato.

Metodat për heqjen e kisteve të mukusit përfshijnë:

heqje kirurgjikale

krioterapia

marsupializimi, një proces që përdor qepje për të krijuar një hapje për të lejuar kistin të kullojë.

Mundohuni të shmangni kafshimin e pjesës së brendshme të buzës për të parandaluar formimin e cisteve të reja të mukozës.