MENU
klinika

Nga AlJazeera/ Katër përgjigje

Çfarë duhet të dimë për sanksionet kundër Rusisë

26.01.2022 - 20:26

Fuqitë perëndimore kanë ngritur aksionet kundër Rusisë ndërsa kriza në Ukrainë përshkallëzohet.

Uashingtoni dhe disa nga aleatët e tij evropianë kanë kërcënuar me sanksione të panumërta kundër Moskës, duke përfshirë masa që synojnë personalisht presidentin rus Vladimir Putin, nëse ajo vendos të lëvizë në Ukrainë.

Ata kanë pasur frikë të tilla për muaj të tërë, që kur Rusia filloi grumbullimin e trupave të saj përgjatë kufirit.

Këtu janë sanksionet me të cilat përballet Rusia nëse sulmon Ukrainën.

Cilat janë sanksionet e propozuara perëndimore?
Financiare, por jo vetëm kaq.

Në fund të parave, fuqitë perëndimore mund ta heqin Rusinë nga sistemi financiar SWIFT.

Kjo në mënyrë efektive do t’i jepte fund aftësisë së Rusisë për të dërguar dhe marrë para nga jashtë, sepse SWIFT është ajo që lëviz paratë nga banka në bankë, kështu që kjo lëvizje mund të dëmtojë ekonominë e Rusisë menjëherë dhe në afat të gjatë.

Së dyti, dhe gjithashtu ekstreme, SHBA-ja mund të pengojë aksesin e Rusisë në dollarët amerikanë, monedhën rezervë globale që dominon transaksionet ndërkombëtare. Këto transaksione me dollarë pastrohen përmes sistemit financiar të SHBA-së, kështu që nëse Uashingtoni vendos barriera, Rusia nuk mund t’i zgjidhë ato transaksione.

Së fundi, aleatët perëndimorë mund të kufizojnë aksesin e Rusisë në teknologjitë që nevojiten, ndër të tjera, për të bërë aeroplanët të fluturojnë dhe telefonat inteligjentë të funksionojnë.

Cilat vende kanë kërcënuar me sanksione?
SHBA dhe Britania e Madhe janë në ballë të betejës për të penguar Rusinë me mjete të tjera përveç luftës.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha të martën se aleatët perëndimorë ishin unanim sa i përket ndjekjes së Moskës nëse vendos të pushtojë Ukrainën. Ai prezantoi gjithashtu idenë e sanksioneve që goditën personalisht Putinin, një thirrje që Britania e Madhe bëri jehonë më vonë.

Më herët gjatë javës, zëvendëskryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab tha se do të kishte “pasoja shumë serioze nëse Rusia ndërmerr këtë veprim për të provuar dhe pushtuar, por edhe për të instaluar një regjim kukull”.

Më vete, senatori republikan amerikan Ted Cruz dështoi më parë në përpjekjen e tij për të sanksionuar projektin rus Nord Stream 2 me Gjermaninë, të cilin Uashingtoni ka frikë se Moska do ta përdorë për të rritur ndikimin e saj në Evropë. Ditët e fundit, Gjermania ka thënë se projekti mund të preket nëse Rusia sulmon Ukrainën.

Kur do të vendosen sanksionet dhe si?
Është e paqartë se kur dhe si do të hyjnë në fuqi sanksionet.

Në fakt, ky duket të jetë thelbi i problemit, pasi disa aleatë perëndimorë duket se janë në mosmarrëveshje mbi atë që saktësisht përbën një agresion kundër Ukrainës.

Disa kanë argumentuar se një sulm kibernetik, lloji i të cilit Ukraina ka dëshmuar kohët e fundit, është casus belli, ndërsa të tjerë, të kujdesshëm për të hyrë në konflikt me Rusinë, pohojnë se çdo gjë përveç një përshkallëzimi ushtarak nuk e plotëson pragun për një përgjigje.

Për shumë vende, veçanërisht ato që kufizojnë Rusinë, kjo mund të dëmtojë besueshmërinë parandaluese të bllokut dhe të inkurajojë më tej Moskën.

Për sa i përket udhëzimeve të Bashkimit Evropian, të 27 vendet anëtare duhet të bien dakord për sanksionet që ato të vazhdojnë dhe masat duhet të diskutohen fillimisht me Uashingtonin dhe partnerët perëndimorë të bllokut.

Si do të ndikohej Rusia?
Ekonomia e Rusisë do të merrte një goditje të rëndë. Politikisht, pretendimi i saj për të penguar zgjerimin e NATO-s do të merrej gjithashtu më pak seriozisht.

Megjithatë, disa analistë pretendojnë se Rusia tashmë i ka arritur disa nga qëllimet e saj duke ngritur në pah çështjen e pranisë së NATO-s përgjatë kufijve të saj.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga AlJazeera