MENU
klinika

Analiza

Europa dhe SHBA në “duart” e Putinit!

06.01.2022 - 21:09

Kur mendoni synimet e presidentit rus Vladimir Putin në lidhje me Evropën, ka shumë data për t’u marrë parasysh.

Një pikënisje e mirë mund të jetë dhjetori i vitit 2005, një muaj pasi Angela Merkel u betua si kancelare gjermane. Paraardhësi i saj Gerhard Schröder, një mik i ngushtë i Putinit, i cili e quajti atë një “demokrat të patëmetë”, iu bashkua bordit të projektit Nord Stream të Gazprom.

I projektuar për të sjellë gazin drejtpërdrejt nga Rusia në Gjermani, duke anashkaluar rrugët e tranzitit të Ukrainës dhe Polonisë, tubacioni është bërë një temë kryesore e mosmarrëveshjes midis Evropës dhe Shteteve të Bashkuara, si dhe midis qeverive evropiane.

Ai pushtoi Gjeorgjinë në vitin 2008, duke rrëmbyer Abkhazinë dhe Osetinë e Jugut. Përgjigja e Perëndimit ishte turpësisht e dobët. Ai i dha Putinit besimin për të aneksuar gadishullin e Krimesë të Ukrainës dhe për të pushtuar Ukrainën lindore në vitin 2014. BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione – kryesisht të llojit të gabuar.

Dhe tani, përveç largimit nga traktatet e kontrollit të armëve, Putini ka vendosur 100,000 trupa në kufirin me Ukrainën, sikur të ishte gati për një pushtim tjetër, më të madh të një vendi të pavarur dhe sovran.

Kryesisht, këto veprime kanë të bëjnë me testimin e Shteteve të Bashkuara, NATO-s dhe Evropës. Ata kanë të bëjnë me kthimin e epokës së pas Luftës së Ftohtë duke ripohuar ndikimin ushtarak dhe politik të Rusisë para vitit 1989 në Ukrainë, Gjeorgji dhe vende të tjera në rajon.

Ato pasqyrojnë një përplasje të rrezikshme të realiteteve gjeopolitike dhe historike, me të cilat administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden duhet të merret në përgatitje për takimin e 10 janarit midis zyrtarëve të lartë amerikanë dhe rusë në Gjenevë.

Testet dhe kërcënimet e Putinit përmbahen në dy tekste të lëshuara muajin e kaluar nga Kremlini dhe të analizuara me përpikëri nga Françoise Thom.

Një tekst, i cili përbën një ultimatum, titullohet “Traktati midis Shteteve të Bashkuara dhe Federatës Ruse për Garancitë e Sigurisë”. E dyta është një “Marrëveshje për masat për të garantuar sigurinë e Federatës Ruse dhe shteteve anëtare të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut”. Qëllimi i deklaruar i Moskës është të marrë garanci ligjore të sigurisë nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO, pa vonesë.

Të dy dokumentet synojnë të frikësojnë dhe ndalojnë NATO-n nga zgjerimi i mëtejshëm drejt lindjes, duke përfshirë Ukrainën dhe Gjeorgjinë. Kjo është pavarësisht premtimeve të krerëve të NATO-s në samitin e NATO-s në Bukuresht të vitit 2008 se të dy vendet mund të bashkohen një ditë në aleancë.

Reagimi i evropianëve dhe i Shteteve të Bashkuara ndaj këtyre teksteve ishte një konfuzion. Kremlini kërkoi bisedime me Shtetet e Bashkuara, të planifikuara tani për 10 janar. Kjo pason video-telefonatat mes Bidenit dhe Putinit në dhjetor.

Putin dhe Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov kanë vetëm përbuzje për BE-në, kështu që kur shefi i politikës së jashtme të bllokut Josep Borell këmbënguli që BE të përfshihej në bisedime, ata refuzuan. Biden nuk insistoi. Ky ishte një gabim taktik i Uashingtonit dhe Berlinit.

Në të kundërt, vendet e mëdha anëtare “të vjetra” të BE-së nuk arrijnë të vlerësojnë plotësisht historinë e homologëve të tyre të Evropës Qendrore, perceptimet e tyre për Rusinë dhe shqetësimet e tyre të sigurisë. Këto dështime janë gabime strategjike dhe patronizuese që dobësojnë më tej unitetin evropian.

Kremlini, nga ana e tij, preferon shumë të merret në mënyrë dypalëshe me Francën dhe Gjermaninë, siç ka bërë për dekada.

Elysee dhe Kancelaria tani po përdorin diplomacinë për të shpërndarë tensionet dhe pa dyshim do të sigurojnë Kremlinin për kundërshtimin e tyre ndaj zgjerimit të mëtejshëm të NATO-s.

Dosja e Rusisë do të mbetet në Kancelarinë nën drejtimin e Olaf Scholz-it, i cili, së bashku me këshilltarin e tij për politikën e jashtme, besojnë në dialogun me Moskën. E njëjta gjë vlen edhe për Francën dhe Italinë.

Shtetet e Bashkuara, BE dhe NATO tani thonë se nëse Rusia pushton Ukrainën do të ketë një çmim për të paguar. Rusia tashmë ka pushtuar Ukrainën. Dhe ata thonë se Rusia nuk ka veto se cilat vende mund të anëtarësohen në NATO, gjë që është pa dyshim e pavërtetë.

Nëse Biden dhe udhëheqësit e BE-së nuk e kuptojnë se si Rusia po dikton të ardhmen e marrëdhënieve transatlantike, siguria evropiane do të dëmtohet seriozisht dhe Evropa Lindore do të paguajë një çmim të lartë.

Burimi: Carnegie Europe
Përktheu dhe përshtati: Konica.al