MENU
klinika

AlJazeera/ Kostot po rriten

Sa kohë mund të qëndrojë Kina me ‘zero kovid’?

21.01.2022 - 13:34

Më 23 janar 2020, në Kinë lindi “zero kovid”.

Duke u përballur me kërcënimin e një virusi misterioz, autoritetet në Wuhan vendosën bllokimin e parë në botë për 11 milionë banorët e tij, duke shënuar fillimin e një politike të tolerancës zero që do të përcaktonte reagimin ndaj pandemisë së Kinës.

Dy vjet më vonë, përhapja e rrufeshme e variantit të koronavirusit Omicron dhe rritja e kostove për mbajtjen e tij nën kontroll po ngrenë pyetje në lidhje me qëndrueshmërinë e qasjes së Kinës. Por, edhe pse varianti i shtyn pjesët e tjera të botës drejt të jetuarit me virusin, Kina ka të ngjarë t’i përmbahet strategjisë së saj të eliminimit pavarësisht nga numri ekonomik dhe social i bllokimeve më të ashpra dhe më të shpeshta së bashku me kufijtë e mbyllur, sipas analistëve.

“Omicron përbën një kërcënim më të madh për politikën zero-kovid sesa variantet e mëparshme,” i tha Al Jazeera Ben Cowling, një epidemiolog në Universitetin e Hong Kongut, duke përmendur transmetueshmërinë e llojit të koronavirusit, i cili besohet se përhapet në dy – tre herë më lehtë se varianti Delta.

“Duke pasur parasysh mjetet e disponueshme në kontinent, unë mendoj se ata do të jenë në gjendje të kontrollojnë edhe shpërthimet e Omicron. Por do të duhen shumë burime dhe do të shkaktojë shumë ndërprerje në proces.”

Autoritetet kineze po garojnë për të eliminuar shpërthimet në rastet përpara Lojërave Olimpike Dimërore, të vendosura për t’u hapur më 4 shkurt në Pekin. Të hënën, autoritetet raportuan 223 infeksione në mbarë vendin, rritja më e lartë në gati dy vjet, megjithëse rastet kanë rënë në shifra dyshifrore ditët e fundit.

Pasi një punonjëse zyre në Pekin u bë personi i parë në kryeqytet që rezultoi pozitiv me Omicron të dielën, autoritetet lokale mbyllën menjëherë kompleksin e saj të banimit dhe ndërtesën e zyrës, duke mbyllur punëtorët me jakë të bardhë brenda.

Duke fajësuar virusin në një letër të kontaminuar nga Kanadaja, autoritetet kineze u kërkuan gjithashtu banorëve që të minimizojnë blerjet e mallrave jashtë shtetit dhe të trajtojnë postën ndërkombëtare me kujdes, pavarësisht se ekspertët jashtë shtetit hedhin dyshime mbi gjasat e një transmetimi të tillë.

Para shfaqjes së Omicron, autoritetet në javët e fundit kanë vënë nën kontroll një shpërthim të variantit Delta në Xi’an, provincën Shanxi, me një bllokim të rreptë që u fajësua për shkaktimin e mungesës së ushqimit dhe çoi të paktën dy gra shtatzëna në abort.

Por ndërsa një shpërthim është vënë nën kontroll, të reja kanë mbirë në të gjithë vendin.

Në valën e fundit, 69 grupime familjare u gjetën në Tianjin, e cila ndan një kufi me Pekinin. Qyteti testoi të gjithë popullsinë e tij prej 14 milionë në dy ditë, të cilën tabloidi shtetëror Global Times e shpalli si dëshmi të “mrekullisë së shpejtësisë” së Kinës në mbajtjen e virusit.

Përtej kufirit, Hong Kongu ka rritur masat e distancimit shoqëror për të përmbajtur një grup në rritje të Omicron, duke pezulluar shkollimin ballë për ballë në shkolla, duke mbyllur baret dhe klubet e natës dhe duke vendosur një shtetrrethimi në orën 18:00 për ngrënien në restorante.

Këtë javë, autoritetet urdhëruan vrasjen masive të 2,000 lloj brejtësish dhe kafshësh të vogla, duke përmendur rrezikun e transmetimit nga kafsha te njeriu, për të cilin nuk ka prova të drejtpërdrejta, pasi zbuluan rastin e parë të variantit Delta në tre muaj në një shitëse në. një dyqan kafshësh.

Jin Dong-Yan, një virolog në Universitetin e Hong Kongut, i tha Al Jazeera-s se ishte “e matur” të përdoreshin kontrolle më të rrepta “për të fituar më shumë kohë, në mënyrë që të kuptojmë Omicron më mirë”.

Megjithëse masat drakoniane të Kinës janë vlerësuar me mbajtjen e ulët të vdekjeve, Jin vuri në dyshim domosdoshmërinë e tyre nga pikëpamja e shëndetit publik ndërsa virusi evoluon.

“Për ta, është një çështje nderi kombëtar dhe ata besojnë se kanë strategjinë më të mirë në botë,” tha ai. “Nëse ne mund të kontrollojmë pandeminë në Wuhan, ne mund të bëjmë të njëjtën gjë diku tjetër.”

Mbështetja publike
Pekini gjithashtu ka të ngjarë të shqetësohet për efikasitetin e vaksinës së tij kundër variantit të ri, pasi rezultatet e bazuara në laborator kanë treguar se Sinovac nuk prodhon mjaftueshëm antitrupa për të mbrojtur kundër Omicron. Kjo rrit mundësinë që një rritje e rasteve të mund të pushtojë sistemin shëndetësor publik, pavarësisht mbulimit të lartë të vaksinimit.

Por ndërsa pjesa tjetër e botës po ecën përpara, Kina është ende e mbërthyer në epokën e fundit, tha Jin.

“Këshilla ime do të ishte që ata duhet të përshtaten gradualisht dhe të njohin realitetin në mbarë botën për COVID-19,” tha ai. “Ata duhet të ndërpresin politikën hap pas hapi.”

Ndryshe nga vendet perëndimore, ku kundërshtimi ndaj bllokimeve dhe mandateve të vaksinave është në rritje, Kina nuk ka përjetuar një reagim të rëndësishëm publik ndaj masave të ashpra pandemike.

Pavarësisht kostove të saj, strategjia zero-kovid duket se gëzon mbështetje të gjerë publike në popullatë, sipas Christian Göbel, një profesor i Studimeve të Kinës në Universitetin e Vjenës.

“Unë gjithashtu nuk mendoj se njerëzit janë kundër bllokimeve në vetvete sepse ata e marrin shumë seriozisht kovid-in,” tha Göbel për Al Jazeera.

“Ekziston kultura që liritë individuale mund të sakrifikohen në një masë të madhe për të mirën kolektive,” tha për Al Jazeera Lynette Ong, një shkencëtare politike në Universitetin e Torontos. “Dhe një krizë shëndetësore shihet pak a shumë si një shkak i justifikueshëm për sakrificën e lirive individuale.”

Kina, e cila kishte një numër të vdekjeve nga Covid-19 prej vetëm 4,636 që nga e Premtja, ka mbrojtur gjithashtu kontrollin e saj mbi pandeminë si dëshmi e epërsisë së modelit të saj të qeverisjes, duke i dhënë asaj më pak fleksibilitet për të ndërruar ingranazhet, tha Ong.

Çdo ndryshim thelbësor në politikë ka të ngjarë të nxitet nga kostot ekonomike materiale të shkëputjes nga pjesa tjetër e botës, tha ajo.

Në të vërtetë, ekonomistët kanë paralajmëruar se kostot ekonomike po rriten, veçanërisht pasi tregu kinez i pronave dhe konsumi i brendshëm bien.

“Është e nevojshme të kemi një qasje largpamëse,” tha Chen Xingdong, kryeekonomisti i Kinës në BNP Paribas, në një webinar në fillim të këtij muaji, raportoi South China Morning Post. “Kina nuk mund të vazhdojë me çfarëdolloj politike që po zbatohet.”

“Duket se qeveria qendrore e ka kuptuar koston e politikës zero-Covid – është padyshim shumë e shtrenjtë dhe është e vështirë të vazhdohet,” tha Chen, duke treguar bllokimin e zbatuar në Xian.

“E pamundur të ndryshohet kursi”
Në fillim të këtij muaji, kompania konsulente me bazë në SHBA Eurasia Group përmendi politikën e tolerancës zero të Kinës si rrezikun më të rëndësishëm politik të vitit të ardhshëm, duke përmendur stresin që do të vendosë në zinxhirët e furnizimit global dhe tregjet në zhvillim.

Bllokimet e rënda për të kontrolluar shpërthimet e ardhshme “do të çojnë nga ana tjetër në ndërprerje më të mëdha ekonomike, më shumë ndërhyrje shtetërore dhe një popullsi më të pakënaqur në kundërshtim me mantrën triumfaliste “Kina e mposhti kovidin” të medias shtetërore,” shkruante konsulenca në një raport. publikuar më 3 janar.

“Suksesi fillestar i zero Covid dhe lidhjes personale të Xi me të e bën të pamundur ndryshimin e kursit,” shtoi raporti.

Në dhjetor, Banka Botërore shkurtoi parashikimin e saj për rritjen e prodhimit të brendshëm bruto (PBB) të Kinës në 5.1 përqind në 2022, nga 5.4 përqind. Kjo do të ishte rritja më e ngadaltë që nga vitet 1990 dhe një rënie e ndjeshme nga rritja prej 8.1 përqind e vitit të kaluar.

Shumë analistë besojnë se politika pothuajse me siguri do të qëndrojë në fuqi të paktën deri pas Kongresit të Partisë, i caktuar për gjysmën e dytë të vitit 2022, ku presidenti Xi Jinping pritet të sigurojë një mandat të tretë të paprecedentë.

Pas kësaj, rruga përpara është më pak e qartë.

“Skenari ideal për Kinën kontinentale është që virusi të vazhdojë të evoluojë dhe në një vit, ose në një kohë të afërt, variantet që qarkullojnë janë edhe më të buta dhe nuk përbëjnë një kërcënim për shëndetin publik veçanërisht me mbulimin më të lartë të vaksinave,” tha Cowling.

“Dhe Kina mund të qetësojë politikat e saj për Covid pa pasur asnjë lloj valë të madhe daljeje ose ndonjë ndikim të madh në shëndetin publik.”

Për Pekinin, i cili ka bërë përpjekje kaq të jashtëzakonshme për të kontrolluar virusin, kur ose nëse një skenar i tillë mund të ndodhë është krejtësisht jashtë kontrollit të tij.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga AlJazeera