MENU
klinika

Analiza

A do të ndërhyjë Xi i Kinës për ta ndihmuar “mikun më të mirë”?

20.03.2022 - 23:12

Vetëm gjashtë javë më parë presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, u takuan pak para fillimit të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit dhe lëshuan një deklaratë gjithëpërfshirëse prej 5000 fjalësh që rikonfirmuan “marrëdhëniet e tyre pa kufi”.

Ndërsa Moska dërgonte dhjetëra mijëra ushtarë në kufirin e Ukrainës, të dy së bashku në takimin e tyre të 38-të “kokë më kokë” në nëntë vjet mohuan NATO-n, aleancën ushtarake Shtetet e Bashkuara-Evropë të krijuar gjatë Luftës së Ftohtë dhe që tani po përballet me një Rusi “të rilindur”.

Dhe më 24 shkurt, Rusia ndërmori atë që shumëkush e kishte menduar si të paimagjinueshme, sulmin ushtarak në Ukrainën fqinje. Nuk dihet nëse Putin i tregoi Xi-t për pushtimin e planifikuar, por zyrtarët amerikanë thonë se Rusia i ka kërkuar Kinës ndihmë ekonomike dhe ushtarake pasi ajo po përballet me sanksione të paprecedentë nga vendet perëndimore dhe aleatët e tyre.

Kina tani po përballet me sfidën e saj të marrëdhënieve me publikun për të shmangur përfshirjen në konflikt. Ambasadori i saj në Ukrainë u dërgua “për të bërë kontrollin e dëmeve në Evropë”, ndërsa ambasadori i saj në SHBA shkroi një editorial të gjatë në The Washington Post duke mohuar njohuritë e mëparshme të pushtimit.

Ndërkohë Xi ka pasur një diskutim të premten me presidentin amerikan Joe Biden për herë të parë që nga fillimi i agresionit. Sipas Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, Biden pritej të “bëjë të qartë se Kina do të mbajë përgjegjësi për çdo veprim që ndërmerr për të mbështetur agresionin e Rusisë”, dhe do të ketë “kosto” për mbështetjen e mëtejshme.

Elizabeth Wishnick, një shkencëtare e lartë kërkimore në CNA, një organizatë jofitimprurëse kërkimore dhe analizash jashtë Uashingtonit, DC, vëren se lidhjet më të ngushta midis Pekinit dhe Moskës reflektojnë pjesërisht marrëdhëniet e ngrohta midis Xi dhe Putin, duke e bërë të pamundur që Kina të braktisë Rusinë.

Në vitin 2019, të dy vendet i përmirësuan lidhjet e tyre në “Partneritet Gjithëpërfshirës Strategjik të Koordinimit për një Epokë të Re”, të plotësuar nga bashkëpunimi më i thellë ushtarak dhe një tubacion i ri gazi përmes Siberisë – por ëishnick thotë se thellësia e lidhjes është e qartë nga qëndrimet e shpeshta të Putinit dhe Xi për ndërveprimet gjatë dekadës së fundit.

“Kjo nuk është një ‘martesë e lehtë’ – të dyja shtetet shohin në sytë e tjetrit kundërshtimin e tyre ndaj aleancave të SHBA-së dhe atë që ata e shohin si ndërhyrje nga demokracitë në qeverisjen autoritare (të tyre)”, tha ajo, duke shtuar se dhjetëra takime midis dy liderëve nënkuptojnë “një angazhim personal ndaj partneritetit”.

Andaj, “pavarësisht kostove të reputacionit, nuk ka gjasa që Kina të bëjë ndonjë ndryshim të madh në partneritetin kino-rus në një kohë të afërt. Xi Jinping ka një veprim delikat balancues – ai po përpiqet të largohet nga kundërsanksionet, por nëse shkëputet nga partneriteti kino-rus, ky do të jetë një pranim se politika e tij ndaj Rusisë ka dështuar”, tha ajo.

Kauza e përbashkët

Të lindur me më pak se një vit diferencë në 1953 dhe 1952, respektivisht, Xi dhe Putin mund të kenë gjetur kauzë të përbashkët në botëkuptimet që u formuan nga fundi i Luftës së Ftohtë dhe rënia e Bashkimit Sovjetik.

Një anekdotë e famshme e Putinit tregon se si një agjent i ri i KGB-së i vendosur në Gjermaninë Lindore, ai shikonte i pafuqishëm në dhjetor të vitit 1989 teksa protestuesit përpiqeshin të hynin në selinë lokale të policisë sekrete të frikshme të Stasit.

Muri i Berlinit kishte rënë, por ai ishte ende i tronditur nga përgjigja e shokëve të tij që nuk pranuan të vepronin pa mbështetje ushtarake.

Sipas biografëve, Putinit të ri iu tha: “Ne nuk mund të bëjmë asgjë pa urdhrat e Moskës. Dhe Moska heshti”. Duke shkruar më vonë, Putin tha se ai e kuptoi atëherë se Bashkimi Sovjetik ishte në rënie përfundimtare.

“Kisha ndjesinë se vendi nuk ekzistonte më. Se ai u zhduk”, citohet të jetë shprehur Putin. Ndërsa një Rusi e re luftonte të shfaqej politikisht dhe ekonomikisht nga mbetjet e Bashkimit Sovjetik, Putin u ngjit në radhët e shërbimeve të inteligjencës dhe mori presidencën – i ndihmuar nga shëndeti i dobët i presidentit Boris Jelcin dhe lufta brutale në Çeçeni – në vitin 1999.

Putini fillimisht u përshëndet nga udhëheqësit perëndimorë për sjelljen e një mase të stabilitetit në atë që kishte qenë një dekadë e trazuar, por periudha e “muajit të mjaltit” ishte jetëshkurtër.

“Duket se Putini donte t’i jepte Perëndimit, dhe në veçanti SHBA-së, një ndjenjë të rreme sigurie për qëllimet e tij. Putini u përpoq, për një gjë, t’i bashkonte përpjekjet e tij për të shuar rebelimin në Çeçeni dhe zonat fqinje me Luftën e SHBA-së kundër terrorizmit në fillim të viteve 2000″, tha Anthony Rinna, një redaktor i lartë në grupin kërkimor Sino-NK.

Duke parë mbrapa, argumenton ai, Putin – pa asnjë qëllim për të avancuar demokracinë në Rusi – mund të ketë qenë duke u përpjekur të qetësojë SHBA-në deri në vetëkënaqësi. Që atëherë, 69-vjeçari ka vazhduar të akumulojë fuqi personale, duke goditur çdo kërcënim të mundshëm për pozicionin e tij.

Sipas ligjeve të rishikuara, ai tani mund të jetë në gjendje të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036, gjë që ka bërë që kritikët si lideri i burgosur i opozitës Alexey Navalny ta quajnë presidentin rus një lloj të ri “cari” i cili nuk ka frikë të marrë Krimenë nga Ukraina dhe tani ta pushtojë atë.

Lideri suprem i Kinës

Ashtu si Putini, Xi, i cili më parë e ka përshkruar liderin rus si “mikun e tij më të mirë”, gjithashtu ka kërkuar të centralizojë pushtetin që kur mori detyrën për herë të parë në mars të vitit 2013. Djali i një revolucionari “të spastruar dhe më pas të rehabilituar”, i cili kaloi vite si “i ri i dëbuar” në provinca gjatë Revolucionit Kulturor të Kinës, Xi fillimisht u pa si një “administrator i pavëmendshëm”, aftësia më e madhe e të cilit ishte të mos krijonte armiq, sipas historianit Joseph Torigian.

Xi ishte gjithashtu i kujdesshëm për të fshehur ambiciet e tij, thotë Torigian – diçka që ai ndoshta e mësoi duke parë persekutimin e babait të tij dhe trazirat politike që përfshinë Kinën në fund të viteve 1960 dhe në fillim të viteve 70.

Gjatë dekadës së fundit, Xi e ka konsoliduar pushtetin në një shkallë shumë më të madhe se çdo lider kinez që nga Mao Ce Duni, duke forcuar kontrollin e tij mbi institucione të tilla si Ushtria Çlirimtare Popullore, ndërsa gjithashtu spastroi miliona kuadro dhe zyrtarë të Partisë Komuniste me akuza për korrupsion.

Ai gjithashtu ka mbikëqyrur goditjet në Xinjiang, Tibet dhe Hong Kong, ndërsa shoqëria civile kineze është shkatërruar gjithashtu nga censura e rreptë e internetit dhe masat e vazhdueshme ndaj aktivistëve dhe avokatëve të të drejtave të njeriut.

Tani, ashtu si Putin, Xi do të zgjasë sundimin e tij më vonë këtë vit duke siguruar një mandat të tretë të paprecedentë në detyrë si president i Kinës dhe kryetar i Partisë Komuniste.

Ndonëse nuk është një “car” modern, Xi duket se po i jep vetes një vend në pozicionin historik kinez përkrah Maos, me shkrime të tilla si Mendimi i Xi Jinping mbi socializmin me karakteristika kineze për një epokë të re, ndërsa zhvendos figura të tjera si Deng Xiaoping i cili luajti një rol kryesor në hapjen ekonomike të Kinës pas vdekjes së Maos në vitin 1976.

Ndjenja e Xi për “misionin” historik shihet nga disa brenda Kinës si diçka që e dallon atë nga paraardhësit e tij si ish-presidenti Hu Jintao dhe ish-kryeministri Wen Jiabao, sipas Torigian.

Pikëpamjet e ndryshme

Kjo ndjenjë e historisë – dhe vendi i tyre në të – është një obsesion për Xi dhe Putin. Por, ndërsa ideologjia e Xi-t ende bazohet në trashëgiminë e marksizmit, leninizmit dhe maoizmit, Putini është përshkruar si një “Chekist” – dikush që ka kujton me nostalgji një epokë kur shërbimet e sigurisë shtetërore ishin preminente në Bashkimin Sovjetik.

“Njerëzit shpesh pretendojnë se Vladimir Putin po përpiqet të ‘rivendosë’ Bashkimin Sovjetik, dhe ai tha në mënyrë të famshme se rënia e BRSS ishte katastrofa më e madhe gjeopolitike e shekullit – një ngjarje sigurisht që ishte tronditëse për një Putin të ri. Ai gjithashtu ndjen nostalgji për fitoren sovjetike në Luftën e Dytë Botërore dhe i sheh sulmet ndaj historisë ruse si të rrezikshme”, tha Torigian.

Ndërsa Putin dhe Xi të dy nuk e pëlqejnë radikalizmin, Xi “absolutisht ndihet i përkushtuar ndaj revolucionit kinez dhe beson se është e nevojshme që edhe njerëzit e tjerë ta besojnë këtë që regjimi të mbijetojë”.

Putini, nga ana tjetër, nuk ka prirje për ideologjinë komuniste si bolshevizmi. Ata gjithashtu kanë gjetur tek njëri-tjetri një aleat që kundërshton një rend botëror të udhëhequr nga SHBA-të që u shfaq pas Luftës së Dytë Botërore bazuar në parime si “demokracia liberale” – megjithëse Kina ka shprehur shpesh angazhimin e saj ndaj Kartës së Kombeve të Bashkuara dhe të dy vendet kanë përfituar – duke përqafuar elementë të një ekonomie kapitaliste.

Të dy liderët kanë ambicie territoriale, por ndonjëherë edhe kontradiktore. Putini është përpjekur të rivendosë kontrollin mbi ish-territorin rus dhe sovjetik. Ndërkohë, Xi e ka bërë bashkimin me Tajvanin, një demokraci vetëqeverisëse prej 23.5 milionë banorësh, një synim kryesor qoftë me mjete paqësore apo me forcë.

Presidenti kinez, megjithatë, ende nuk ka vepruar hapur mbi këtë ambicie. Në vend të kësaj, Pekini është mbështetur në metoda më pak të hapura për të ‘ngacmuar’ Tajvanin dhe përpjekje për të thyer rezistencën e tij. Kina gjithashtu nuk e ka njohur kurrë aneksimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014, pasi Pekini ka mohuar “separatistët” e dyshuar brenda kufijve të tij dhe mban lidhje të forta ekonomike me Ukrainën.

Ecja përpara drejt pasigurisë

Se ku po shkon marrëdhënia e Xi-së dhe Putinit nuk është aspak e sigurt, por analistët presin që ajo të mos ndryshojë shumë në afat të shkurtër edhe nëse Pekini distancohet nga pushtimi i Ukrainës. Pavarësisht paraqitjes së keqe nga mbajtja e lidhjeve të ngushta me Rusinë, Kina ka ende diçka për të fituar nga marrëdhënia dhe ndoshta edhe më shumë pasi Rusia bëhet më e izoluar dhe e varur ekonomikisht.

Pas aneksimit të Krimesë, bankat e zhvillimit të Kinës ishin në gjendje të siguronin investime të mëdha në Arktik, vëren ëishnick i CNA. Ata mund të jenë në gjendje të sigurojnë diçka të ngjashme me tërheqjen e kompanive perëndimore të energjisë nga Rusia, megjithëse do të jetë gjithashtu “më e vështirë këtë herë për [Kinën] që të synojë një vend në tryezë në qeverisjen globale ndërsa angazhohet me Rusinë si më parë”.

Raji Pilai, drejtore e Fondacionit Kërkimor Observer, një institut i pavarur në Indi, është dakord me këtë. Ajo tha se ndërsa të dy palët ende ruajnë “kongruencën” filozofike, ka ende kufizime se sa mbështetje materiale do të ofrojë Kina për Rusinë.

Lufta, megjithatë, mund ta fuqizojë Kinën në marrëdhëniet e saj me Rusinë, ndërsa ajo rritet për t’u bërë më e fortë nga të dy vendet, theksoi ajo. “Ekuacioni i sotëm ka ndryshuar plotësisht ku Rusia ka nevojë për Kinën më shumë se kurrë, dhe jo anasjelltas. Kina nuk ka nevojë për Rusinë. Pra, Rusia është një partner i vogël në këtë ekuacion. Dhe nuk mendoj se rusët janë në një pozicion për t’u zemëruar nëse Kina nuk është e gatshme t’u ofrojë atyre mbështetjen që Rusia kërkon nga ky shtet”, konsideron Pilai.

Prandaj, pavarësisht lidhjeve të tij personale me Putinin, analistët thonë se Xi përfundimisht do të veprojë sipas asaj që është më e mira për Kinën. Ryan Hass, një bashkëpunëtor i lartë në Institutin Brookings, vlerëson se ndërsa Rusia është ende një partner i rëndësishëm “përballë një Perëndimi armiqësor”, lufta e Ukrainës nuk ishte pjesë e “planit strategjik të Kinës për vitin 2022″.

“Udhëheqësit kryesorë të Kinës janë josentimentalë në veprimin në përputhje me interesat strategjike të Kinës. Interesat afatgjata të Kinës nuk janë në përputhje të përkryer me ato të Rusisë. Putini është një zjarrvënës i sistemit ndërkombëtar. Ndërsa Kina e sheh veten si një vend në rritje me më shumë për të humbur sesa për të fituar nga paqëndrueshmëria globale”, mendon ai./ Al Jazeera

Kthesa e re diplomatike e Erdogan

Pse po afrohet Sulltani me Perëndimin?

“Zgjohet” Evropa, furnizon Ukrainën me armë të reja

Kur mund të nisë ofensiva e re e Kievit?

Thërret në Uashington rivalin e tij politik!

SHBA vë në punë planin për “rrëzimin” e Netanyahut