MENU
klinika

Analiza

A ka Draghi ndonjë problem me Rusinë?

03.03.2022 - 19:31

Italia është ndër vendet anëtare të BE-së që po përballet me përçmimin e evropianëve qendrorë dhe lindorë si pasojë e pushtimit brutal rus të Ukrainës.

Dhe nuk është çudi.

Italia ishte ndër vendet e pakta në një samit në Bruksel të enjten mbrëma (24 shkurt) që kundërshtuan nxjerrjen e Rusisë nga sistemi i pagesave bankare ndërkombëtare SWIFT.

Të premten në mëngjes, Italia u emërua në mënyrë specifike nga ish-presidenti i Këshillit Evropian dhe ish-kryeministri polak, Donald Tusk, si ndër tre vendet që “turpëruan veten” në samit për bllokimin e sanksioneve më të forta kundër Rusisë.

Roma ka pasur prej kohësh një miqësi të veçantë me Moskën, jo vetëm për shkak të pranisë së forcave politike historikisht pro-ruse në parlamentin italian.

Dhe ndërsa shumica e pasionit me Rusinë mes disa italianëve mund të jetë e vështirë për t’u shpjeguar, është ende një faktor me të cilin liderët e saj, si kryeministri Mario Draghi, duhet të përballen.

Lideri i Ligës së ekstremit të djathtë, Matteo Salvini, ka lavdëruar Vladimir Putin prej vitesh. Në rrjetet sociale qarkullojnë foto të Salvinit të veshur me një bluzë me fytyrën e Putinit.

Dhe në vitin 2016, një anëtar kryesor i Lidhjes në rajonin verilindor të Venetos udhëtoi për në Krime duke bërë thirrje për t’i dhënë fund embargos me Rusinë.

Disa akademikë përsëritën në mediat sociale theksin se Ukraina është një vend nazist – pikërisht gjuha e përdorur nga vetë Putini.

Mediat italiane, gjithashtu, shpesh kanë një aromë ruse.

“Në lajmet italiane zëri i Ukrainës mungon – ka një zbrazëti autentike,” tha Yaryna Grusha, një profesore e gjuhës dhe letërsisë ukrainase në Universitetin Statale të Milanos, e cila jeton në Itali për shtatë vjet.

“Shumica dërrmuese e lajmeve flasin për Rusinë, jo Ukrainën,” tha ajo, duke shtuar se reporterët televizivë në veçanti përdorin “rrëfimet tipike ruse” në raportet e tyre.

Pastaj është ekonomia. Italia është e njohur për bizneset e saj të vogla dhe të mesme të drejtuara nga eksportet. Dhe ndërsa ekziston një perceptim se këto firma – dhe jo vetëm markat e modës luksoze – do të vuajnë nga humbja e tregut rus, provat mund të mos e mbështesin plotësisht këtë. Kompanitë italiane eksportuan ushqim, veshje, mallra luksoze dhe mobilje në Rusi në vlerë prej 7.1 miliardë eurosh në vitin 2020 – shumë më pak se në Belgjikën e vogël. Megjithatë, shumica e lobeve të biznesit që përfaqësojnë këto NVM janë jashtëzakonisht armiqësore ndaj sanksioneve ndërkombëtare kundër Moskës.

Alessandro Vitale, profesor i asociuar i gjeografisë ekonomike dhe politike në Universitetin Statale të Milanos, thotë se eksportet italiane në Rusi kanë qenë në rënie gjatë tre viteve të fundit dhe tani përfaqësojnë vetëm 1.5 përqind të shitjeve të tyre të përgjithshme.

Ajo që është e pamohueshme, megjithatë, është se Rusia është një partner vendimtar energjetik për Italinë.

Vendi është shumë i varur nga gazi për prodhimin e energjisë elektrike, dhe me 40 për qind të këtij gazi vjen nga Rusia, sipas Davide Tabarelli, president i qendrës kërkimore Nomisma Energia.

Rritja e çmimeve të energjisë tashmë po godet shumë biznese me shumë investime dhe punësime.

Italianët e zakonshëm ishin tashmë të shqetësuar për faturat e larta të energjisë dhe tani familjet me të ardhura të ulëta, veçanërisht në Italinë jugore, e kanë jashtëzakonisht të vështirë të paguajnë energjinë elektrike dhe gazin.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, mediat italiane kanë përforcuar frikën që shumë italianë kanë për një ndërprerje të furnizimit me gaz.

Deri të premten në mëngjes, Draghi ishte i etur të thoshte se Italia do të ishte më e ashpër ndaj Rusisë në të ardhmen nëse do të ishte e nevojshme.

Evropa, përfshirë Italinë, është e gatshme “të marrë masa edhe më të ashpra nëse këto nuk rezultojnë të mjaftueshme,” i tha Draghi Dhomës së Deputetëve.

Ky qëndrim u mbështet nga nënsekretari Giorgio Mulè, i partisë pro NATO-s, pro-BE Forza Italia.

“Nëse diplomacia dështon, çdo opsion duhet të jetë në tryezë dhe duhet të shqyrtohet,” tha Mulè, i cili gjithashtu vuri në dukje se “sanksionet mund të godasin shumë rëndë një vend si Rusia”.

Burimi: Eu Observer

Përktheu dhe përshtati: Konica.al