MENU
klinika

Nga Bideni, te raketat në Lviv

Dita e 31-të, çfarë duhet të dini për luftën në Ukrainë

27.03.2022 - 08:14

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se presidenti rus Vladimir Putin “nuk mund të qëndrojë në pushtet” gjatë një fjalimi në Poloni dhe një qytet ukrainas, i cili deri më tani ka qenë kryesisht i kursyer nga sulmi rus, u godit nga raketa të shtunën.

Raketat godasin Lviv: Kryetari i bashkisë së qytetit Andriy Sadovyi bëri thirrje për mbrojtje ajrore të Ukrainës pasi një seri raketash ruse goditën një objekt të magazinimit të karburantit dhe një zonë të infrastrukturës ushtarake në qytetin perëndimor të Ukrainës, afër kufirit polak. Të paktën pesë persona raportohet se u plagosën në Lviv, i cili më parë ishte kursyer nga më e keqja e sulmit brutal të Rusisë, thanë zyrtarët lokalë.

Në Poloninë fqinje, Biden deklaroi se presidenti rus Vladimir Putin “nuk mund të qëndrojë në pushtet” gjatë një fjalimi gjithëpërfshirës që u bëri thirrje demokracive të qëndrojnë së bashku. Shtëpia e Bardhë tha më pas se nuk ishte një thirrje për ndryshim regjimi. Presidenti amerikan tha gjithashtu se Rusia ka “mbytur demokracinë” në pushtimin e saj në Ukrainë dhe e paralajmëroi Putinin që “as të mos mendojë të lëvizë në një centimetër të vetëm të territorit të NATO-s”. Ai gjithashtu e quajti Putinin një “kasap” pas vizitës me refugjatët ukrainas në Varshavë më herët gjatë ditës. SHBA tha gjithashtu se synon të sigurojë “një ndihmë prej 100 milionë dollarësh shtesë për sigurinë civile” për Ukrainën.

Zelensky bën thirrje për më shumë ndihmë: Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përsëriti lutjen e tij që partnerët ndërkombëtarë të rrisin ndihmën e tyre ushtarake, duke thënë se vendi i tij kërkon vetëm 1% të tankeve dhe avionëve të NATO-s. Në një video-mesazh të së shtunës, Zelensky tha se nevoja për të forcuar sigurinë e përbashkët në Evropë u ngrit gjatë dy bisedave të tij me presidentin polak Andrezj Duda të shtunën.

Kundërsulmet e Ukrainës: Zyrtarët ukrainas thonë se ushtria e vendit ka rimarrë disa fshatra nga trupat ruse në një seri kundërsulmesh. Administratori rajonal i Kharkiv tha se një numër fshatrash rreth Malaya Rogan u rimorën nga forcat ukrainase dhe videoja tregon trupat ukrainase në kontrollin e Vilkhivka, një nga vendbanimet. Suksesi i forcave ukrainase rreth Kharkiv është pasqyruar më në veri, pranë qytetit të Sumy, ku trupat ukrainase kanë çliruar një sërë vendbanimesh, sipas videove të gjeolokuara dhe të verifikuara nga CNN. Një kundërsulm i veçantë në jug çoi gjithashtu në çlirimin e dy fshatrave nga forcat ruse në veriperëndim të Mariupolit, sipas administratës ushtarake rajonale të Zaporizhzhia.

Qyteti i pushtuar: Zelensky tha se Rusia nuk do të “nënshtrojë” Slavutychin e kapur, pasi forcat ruse hynë në qytet të shtunën pas ditëve të luftimeve. Qyteti u ndërtua për të strehuar punëtorët e termocentralit aty pranë të Çernobilit dhe qindra banorë vendas të grumbulluar në sheshin e qytetit duke protestuar kundër mbërritjes së trupave. Forcat ruse arrestuan kryebashkiakun e qytetit, por përfundimisht e liruan atë, sipas një deklarate nga partia politike ukrainase Sluha Narodu.

Evakuimet: Dy fëmijë të plagosur rëndë dhe një foshnjë me pneumoni ishin në mesin e 5208 personave të evakuuar të shtunën, tha nënkryetari i Zyrës së Presidentit të Ukrainës. Midis tyre ishin 4,331 banorë të qytetit të rrethuar të Mariupolit, të cilët arritën në qytetin juglindor të Zaporizhzhia. Ajo erdhi pasi autoritetet ukrainase thanë se autobusët që përpiqeshin të evakuonin civilët po ndaloheshin dhe po mbaheshin nga forcat ruse, si pjesë e asaj që ata pretenduan se ishte një fushatë presioni për të detyruar disa banorë të shkonin në Rusi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“ Dhurata më e bukur do të jetë fitorja e përbashkët!”

Zelensky viziton të plagosurit e luftës