MENU
klinika

Ngriti rrjetin e propagandës ruse në Europë

Kush është oligarku rus dhe për çfarë përflitet

08.03.2022 - 18:04

Një shtetas amerikan është një punonjës i një biznesmeni rus; as here e parë dhe as e fundit që ndodh kjo.

Megjithatë, në këtë rast, bashkëpunimi i producentit televiziv Jack Hannick me oligarkun rus Konstantin Malofeyev, i cili është në sferën e sanksioneve amerikane që nga viti 2014, çoi në arrestimin e të parit.

Sipas Departamentit Amerikan të Drejtësisë, ish-ekzekutivi i rrjetit televiziv FOX jo vetëm që ka shkelur sanksionet amerikane, por ka bërë edhe deklarata të rreme për agjentët e FBI-së. Ai u përpoq të mashtronte autoritetet duke mohuar marrëdhënien e tij të punës me Malofeyev. Kjo përkundër faktit se ai ka qenë përfaqësues i tij vitet e fundit.

Gjykata e Qarkut të Nju Jorkut vendosi se producenti ka qenë një aleat i ngushtë i oligarkut rus që nga viti 2013, i cili është sanksionuar nga amerikanët me aneksimin e Krimesë në vitin 2014. Ndër të tjera, Malofeyev e kishte punësuar atë për të planifikuar dhe zbatuar shpërndarjen e propagandës ruse në Evropë. Sipas aktakuzës, ai kishte krijuar rrjetin Hellasnetwork në Greqi, me në krye pronarin e anijes Giannis Karageorgis dhe drejtor të përgjithshëm gazetarin Kostas Vaxevanis.

Hannick kaloi plot 15 vite në krye të rrjetit konservator FOX, deri në vitin 2015. Kolegët e tij e kujtojnë si një mbështetës shumë punëtor, fanatik dhe pasionant të Donald Trump. Ai mund të jetë vënë para drejtësisë tani, por akuzat ndaj tij lidhen me veprimet e tij që datojnë tetë vjet më parë.

Por për çfarë përflitet oligarku rus?

Prokurori amerikan Damian Williams e ka pwrcaktuar Malofeyevin si financuesin kryesor të separatistëve rusë në Ukrainën lindore. Ai e akuzon atë për orkestrimin e pushtimit të Krimesë, si dhe për “lëvizje të tjera agresive”. Ai ka fituar pseudonimin “Papë” për shkak të marrëdhënieve të tij me Kishën Ortodokse. Ai e deklaron veten në radhë të parë një ortodoks i krishterë dhe së dyti një patriot rus. Ai është fëmija i tretë i një familjeje shkencëtarësh. Në vitin 1996 ai u diplomua në Fakultetin Juridik të Universitetit të kryeqytetit rus.

Ai e filloi karrierën e tij në bankën e investimeve Renaissance Capital. Ai shquhej për inteligjencën e tij, ambicien e tij tepër ambicioze dhe mënyrën e tij pasionante të sjelljes me botën. Bashkëpunëtorët e tij në atë kohë flisnin për një njeri që nuk dallonte dot grinë nga e zeza: “Ti ishe ose mik ose armik, patriot apo tradhtar, i pasur apo i varfër, pas asgjë në mes.”

Pavarësisht moshës së tij të re, ai u bë kreu i Departamentit të Financave të Korporatave në MDM Bank, duke fituar dhjetëra milionë. Në vitin 2005 ai themeloi grupin Marshall Capital Partners, i specializuar në investime në telekomunikacion, media, teknologji, pasuri të paluajtshme dhe bujqësi.

Pikërisht në atë kohë, pasuria e tij personale u rrit në qiell, si dhe aktiviteti i tij politik. Në vitin 2007 ai themeloi Fondacionin Shën Vasil dhe Shoqatën Ruse të Bamirësisë për Mbrojtjen e Nënës dhe Fëmijës. Që nga viti 2015, ai është Kryetar i Bordit të Tsargrad Media Group. Deri në vitin 2017, ai ishte producent i përgjithshëm i kanalit televiziv Tsargrad. Është një kanal që kombinoi mbështetjen e Putinit dhe Ortodoksisë.

Në Perëndim, besohet se ai fitoi “kurorën” në telekomunikacionet ruse me mbështetjen e Putinit. Manjati ortodoks, megjithatë, humbi pothuajse gjithçka në vitin 2014, kur u sanksionua për herë të parë nga Perëndimi për ofrimin e mbështetjes për rebelët në Ukrainën lindore. Ai mohon financimin e luftës atje, por nuk i ka fshehur
ndjenjat e tij anti-amerikane.

Që atëherë, perandoria e tij e biznesit duket se është në telashe serioze. Disa nga kompanitë e tij janë një hap përpara falimentimit, ndërsa të tjerat përballen me borxhe tatimore që nuk bien në sy. Edhe pse dikur udhëtonte nëpër botë, tani jeton përgjithmonë në Moskë. Në fund të fundit, biznesmenit moskovit nuk i lejohet të udhëtojë drejt BE-së. Megjithëse pasuria e tij justifikon termin “oligark”, ai nuk jeton në vilë por në apartament. Nuk ka jahte apo avionë personalë. Ai nuk është mësuar të jetë i rrethuar nga modele mbresëlënëse dhe as nuk gjendet për argëtim në Monako.

Përkundrazi, ai lexon me entuziasëm historinë – kryesisht bizantine – dhe vizitonte manastiret ortodokse në mbarë botën. Zyra e tij e thjeshtë, pothuajse monastike është plot me ikona të rralla të krishtera që datojnë që nga shekulli i 12-të. Ai flet shkëlqyeshëm anglisht, ka një sens humori dhe ëndrra e tij është të rivendosë Monarkinë, ta bëjë Rusinë atë që ishte para 1917-ës.

Sipas Departamentit Amerikan të Drejtësisë, megjithatë, prokurori amerikan Damian Williams tha për të: “Ai është i lidhur ngushtë me agresionin rus në Ukrainë, pasi është identifikuar nga OFAC si një nga burimet kryesore të financimit për promovimin e Rusisë dhe të grupeve separatiste që veprojnë në shtetin sovran të Ukrainës. “Sanksionet e SHBA ndaj Malofeyevit i ndalojnë qytetarët amerikanë të punojnë ose të bëjnë biznes me të, por Hannick dyshohet se i ka shkelur ato sanksione duke punuar drejtpërdrejt për Malofeyevin në disa programe televizive për shumë vite.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Ja si na e dha Putini lajmin për pushtim"

Komandanti rus mesazh nga Ukraina: Jam gati të bëj burg!