MENU
klinika

Nga orët, te furçat 650 £!

“The Times”: Putini vdes për luks…

01.04.2022 - 17:13

Kur Presidenti Putin u ngjit në skenë në stadiumin Luzhniki të Moskës për të përshëndetur pushtimin e Ukrainës nga Kremlini, ai kishte veshur një pallto stilisti italian që u kushtoi më shumë se miliona rusëve që fitojnë në një vit.

Brohoritjet mezi u shuan përpara se kritikët të vinin në dukje se zgjedhja e veshjes së Putinit për fjalimin e tij emocionues ultra-patriotik ishte një xhaketë e mbushur me Loro Piana me vlerë 10,500 £.

Paga mesatare në Rusi vitin e kaluar ishte 678,500 rubla (6,300 £), sipas statistikave të qeverisë. Putini, retorika antiperëndimore e të cilit është përhapur që nga fillimi i luftës, kishte veshur gjithashtu një pulovër italiane që kushtonte 3200 £.

Dashuria e Putinit për luksin është kataloguar me përpikëri nga armiqtë e Kremlinit si Boris Nemtsov, i cili u qëllua për vdekje pranë Sheshit të Kuq në 2015, dhe Alexei Navalny, lideri i opozitës i burgosur.

Nemtsov, i cili shërbeu si zëvendëskryeministër nën Presidentin Jelcin në fund të viteve 1990, ishte autori i një raporti goditës për vilat e Putinit, dhjetëra avionë privatë, orët luksoze dhe flotën e makinave të shtrenjta.

Putini ka të paktën 20 rezidenca luksoze në të gjithë Rusinë, duke përfshirë nëntë që janë ndërtuar që nga ardhja në pushtet e ish-oficerit të KGB-së në vitin 2000. Avioni i tij kryesor presidencial, një Ilyushin Il-96 i personalizuar, thuhet se ka një palestër në bord dhe një tualet prej 50,000 £ e veshur me ar.

Putin, shkroi Nemtsov, është i vendosur të qëndrojë në pushtet për aq kohë sa të jetë e mundur, sepse ai është mësuar me një jetë me pasuri dhe luks pothuajse të pafund. “Nuk e shqetëson atë që financohet nga taksapaguesit,” tha ai.

Raporti, i botuar një dekadë më parë, por ende aktual sot, titullohej “Jeta e një skllavi të galerisë”, një referencë tallëse ndaj pretendimit të Putinit se ka punuar me vetëmohim si “një skllav në një anije galeri” për të mirën e Nënës Rusi.

Në vitin 2018, Navalny llogariti se orët luksoze që Putini ishte parë të mbante në publik kishin një vlerë të përgjithshme prej të paktën 335,000 £, një shumë që ishte e barabartë me pagën e tij zyrtare vjetore për gjashtë vitet e mëparshme.

Xhevahiri në koleksion ishte një orë me këllëf platini me vlerë 380,000 £ nga A Lange & Söhne, një orëpunues gjerman. “Putin, me sa duket, kërkoi një paradhënie të pagës së tij për gjashtë vitet e ardhshme dhe i shpenzoi të gjitha në orë,” tha Navalny. Asnjë nga orët nuk ishte deklaruar nga Putin, i cili është i detyruar nga ligji rus të raportojë ndonjë dhuratë.

Sipas deklaratës së tij vjetore të të ardhurave, Putin fiton pothuajse 10 milionë rubla (93,000 £) në vit. Ai është gjithashtu pronar zyrtar i një apartamenti të vogël në Shën Petersburg dhe dy makinave të prodhimit sovjetik.

Kremlini pëlqen ta portretizojë atë si një njeri të popullit. “Putini nuk ka nevojë për luks”, tha televizioni shtetëror vitin e kaluar pasi Navalny akuzoi Putinin se ishte pronari sekret i një pallati të madh dhe spektakolar në brigjet e Detit të Zi. Pallati me vlerë 1 miliard paund krenohet me platforma helikopterësh, një shesh patinazhi nëntokësor për hokej mbi akull, një tunel në plazh dhe një banjë me një depo për baltën terapeutike, sipas planeve të marra nga ekipi i Navalny.

Tualetet e tij janë të pajisura me furça tualeti italiane me fletë ari me vlerë 650 £ dhe mbajtëse letre tualeti prej 900 £. Ndërsa vetëm më e mira është mjaft e mirë për nevojat e Putinit, një në pesë familje dhe rreth 3,000 shkolla nuk kanë pajisje hidraulike të brendshme, sipas shifrave të vetë qeverisë.

Edhe pse Rusia është ndër tre prodhuesit kryesorë të naftës dhe gazit në botë, 16 milionë njerëz – 11 për qind e popullsisë – renditen zyrtarisht se kanë të ardhura nën kufirin e varfërisë prej 110 £ në muaj.

Putini me zemërim mohoi se ai ose ndonjë nga të afërmit e tij zotëronin pallatin, i cili ka një zonë ndalim-fluturimi dhe pika kontrolli të pajisura me oficerë të sigurimit të shtetit. Menjëherë pas raportit të Navalny, Arkady Rotenberg, një oligark miliarder që është një nga miqtë më të vjetër të Putinit, njoftoi befas se pallati i përkiste atij.

Territori i pallatit të diskutueshëm, i cili është më i madh se Manhatani, ka një amfiteatër në natyrë dhe vreshta që thuhet se prodhojnë verëra ekskluzive të shërbyera për mysafirët në Kremlin. Putini nuk mendohet se pi shumë, por ai ka një shije për verërat e shkëlqyera.

Në vitin 2015, prokurorët ukrainas akuzuan kreun e një kantine verë në Krimenë e pushtuar nga Rusia për përvetësim pasi ajo hapi një shishe verë 240-vjeçare për Putinin dhe Silvio Berlusconin, ish-kryeministrin italian. Shishja e Jeres de la Frontera e vitit 1775 vlente 58,000 £, thanë zyrtarët ukrainas.

Pavarësisht nga kjo shfaqje e dukshme e pasurisë, vlerësimet se sa vlen Putini janë tejet të ndërlikuara, sepse paratë e tij besohet se mbahen për të nga anëtarët e familjes, miqtë e fëmijërisë dhe madje edhe truprojat. Revista Forbes e ka përshkruar kërkimin për pasuritë e liderit rus si “genegjëzën më të pakapshme në kërkimin e pasurisë”.

Putin mohon akuzat se ai është një nga njerëzit më të pasur në botë. “Unë jam i pasur në atë që populli i Rusisë më ka besuar udhëheqjen e një kombi të madh,” tha ai një herë. “Unë besoj se ky është pasuria ime më e madhe.”