MENU
klinika

Macron dhe Scholz kërkesë Putinin

“Armëpushim të menjëhershëm dhe tërheqje të trupave nga Ukraina”

28.05.2022 - 18:30

Presidenti rus Vladimir Putin në një bisedë telefonike me homologun e tij francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, konfirmoi gatishmërinë e Moskës për të vazhduar bisedimet e paqes me Kievin. Këtë e ka bërë të ditur Kremlini, sipas të cilit Putin foli për negociatat e ngrira për shkak të Kievit, por është pro rifillimit të dialogut.

“Putin, vuri në dukje se negociatat janë të ngrira për shkak të Kievit, por konfirmoi gatishmërinë ruse për të rifilluar dialogun. Macron dhe Scholz i kërkuan udhëheqësit të Kremlinit Vladimir Putin të lirojë 2500 luftëtarët Azovstal dhe të angazhohet në negociatat e drejtpërdrejta dhe serioze”me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Putin nënvizoi çështjen e dërgesës së rrezikshme të vazhdueshme të armëve perëndimore në Ukrainë, duke paralajmëruar për rreziqet e një destabilizimi të mëtejshëm të situatës dhe të përkeqësimit të krizës humanitare”, raporton Tass.

Nga ana e tyre, Macron dhe Scholz i kërkuan presidenti rus udhëheqësit të Kremlinit Vladimir Putin të lirojë 2500 luftëtarët Azovstal dhe të angazhohet në “negociatat e drejtpërdrejta dhe serioze” me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Putin, sipas mediave të huaja, nënvizoi çështjen e dërgesës së rrezikshme të vazhdueshme të armëve perëndimore në Ukrainë, duke paralajmëruar për rreziqet e një destabilizimi të mëtejshëm të situatës dhe të përkeqësimit të krizës humanitare.

Ndërsa presidenti Zelensky, në një intervistë për mediat holandeze tha se opsioni i komunitetit politik evropian të propozuar nga presidenti francez Macron për vendet që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian nuk është i pranueshëm për Ukrainën.

“Ne kemi nevojë vetëm për mbështetjen e këtyre vendeve, nuk duam alternativë”, tha Zelenski.

Ndërkohë Ukraina ka marrë një version të ri dhe më të fuqishëm të obusit vetëlëvizës amerikan M109 155 mm, njoftoi në Facebook ministri i Mbrojtjes Oleksii Reznikov. Agjencia e lajmeve Ukrinform raporton.

“Kam kënaqësinë të njoftoj lajmin: artileria jonë 155 mm po mbushet me karburant. Ukraina ka marrë tashmë një variant të përditësuar të obusit M109. Është pajisje me cilësi të lartë. Dhe dorëzimi është rezultat i bashkëpunimit midis vendeve të ndryshme, “shkroi Reznikov. Ministri kujtoi se forcat ukrainase përdorin tashmë tre lloje të artilerisë 155 mm: M777, FH70 dhe CAESAR”