MENU
klinika

Analiza

Pse idetë e Macron-it për Evropën po dështojnë?

28.05.2022 - 09:00

Presidenti francez Emmanuel Macron po shpërdoruar mundësinë e tij për të bërë realitet vizionin e Francës për autonominë strategjike evropiane për shkak të mbështetjes së tij të pakët ushtarake për Ukrainën dhe vendosmërisë së tij për të vazhduar negociatat me presidentin rus Vladimir Putin.

I sapo zgjedhur për pesë vjet, Macron kishte shpresuar të përdorte Presidencën gjashtëmujore të Parisit të Këshillit të Bashkimit Evropian për të bindur partnerët skeptikë se ora e mbrojtjes evropiane më në fund kishte ardhur dhe se, pas epokës së trazuar të Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump. , ata nuk mund të vazhdojnë të mbështeten në SHBA përgjithmonë – veçanërisht pasi Uashingtoni është gjithnjë e më i fokusuar në garën strategjike me Kinën.

Ai e mbushi axhendën me samite të posaçme për mbrojtjen dhe hapësirën, miratimin e një Busulle Strategjike të Bashkimit Evropian që synon të pasqyrojë ambiciet e bllokut si një aktor global i politikës së jashtme dhe promovimin e një politike industriale që synon të bindë vendet e BE-së të bashkëpunojnë në zhvillimin dhe blerjen e armëve.

Parisi ka realizuar shumicën e objektivave . Në të vërtetë, për shkak të luftës, Evropa ka përshpejtuar rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes –  veçanërisht në blerjet e zakonshme të financuara të armëve për Ukrainën – më shumë sesa mund të kishin ëndërruar edhe francezët.

Udhëheqësit e BE-së gjithashtu mund të bien dakord këtë muaj për një fond të ri për blerjet e përbashkëta të armëve.

Megjithatë, në të njëjtën kohë, në sytë e shumë evropianëve qendrorë dhe veriorë, Macron ka nënvlerësuar çështjen e tij politike për autonomi më të madhe strategjike me trajtimin e luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Sigurisht, konflikti ka nxitur shumë vende evropiane të vetëkënaqura më parë—veçanërisht Gjermaninë—të “hapin sytë” në lidhje me kërcënimet gjeopolitike dhe të rrisin buxhetet e tyre ushtarake.

Por, të dëshpëruara, këto vende pothuajse unanimisht i janë drejtuar NATO-s dhe jo BE-së për të forcuar mbrojtjen e tyre.

Finlanda dhe Suedia kanë aplikuar për t’u bashkuar me NATO-n, duke bërë të qartë se e shohin sigurinë e tyre si të garantuar nga klauzola e mbrojtjes reciproke e nenit V të NATO-s.

Për më tepër, sjellja e Macron gjatë krizës mund të ketë përforcuar në mënyrë të pavullnetshme ringjalljen e aleancës së udhëhequr nga SHBA, të cilën ai e përshkroi në 2019 si “të vdekur”.

Teksa shumë liderë perëndimorë kanë udhëtuar për në Kiev për të treguar mbështetjen e tyre për presidentin Volodymyr Zelenskyy, Macron nuk e ka bërë.

Kryeministri britanik Boris Johnson, për shembull, shfrytëzoi mundësinë për një shëtitje fotozhenike së bashku me Zelenskyy në rrugët fantazmë të qytetit.

Shumë vende perëndimore nuk e kanë kursyer ndihmën e tyre ushtarake për Ukrainën, por Franca ka mbetur dukshëm e matur në lidhje me furnizimet e veta. Zyrtarët francezë thonë privatisht se ata i kanë dhënë Zelenskyy gjithçka që ai ka kërkuar, por Parisi thjesht nuk ka armë që forcat ukrainase mund t’i mësojnë t’i përdorin shpejt.

Më e diskutueshme, Macron ka kaluar orë të tëra në telefon duke dëgjuar sharjet anti-ukrainase të Putinit. Teksa Franca thekson vlerën e mbajtjes së komunikimit dhe përgatitjes për të nesërmen, presidenti i SHBA Joe Biden dhe shumë liderë evropianë kanë preferuar të izolojnë liderin rus.

Zyrtarët francezë këmbëngulin se Parisi ka luajtur rolin e tij në përforcimin e krahut lindor të NATO-s, duke marrë udhëheqjen e një force të re ushtarake të NATO-s në Rumani dhe duke rritur praninë e saj në Estoni, por ata pranojnë se bisedat e Macron për një arkitekturë sigurie të pasluftës për Evropën që përfshin Rusinë po mbjell farat e mosbesimit në disa kryeqytete të Evropës Qendrore.

Macron ka bërë thirrje për një armëpushim të hershëm dhe negociata, dhe ka paralajmëruar kundër poshtërimit të Rusisë.

Në të kundërt, Mbretëria e Bashkuar, Polonia, disa zyrtarë amerikanë dhe liderë baltikë po thonë se Rusia duhet të mposhtet tërësisht dhe të dëbohet nga e gjithë Ukraina, përfshirë territorin që Putini pushtoi në 2014.

Disa po kërkojnë gjithashtu gjykime për krime lufte për liderët rusë.

US President Joe Biden (L) speaks with France’s President Emmanuel Macron ahead of an extraordinary NATO summit at NATO Headquarters in Brussels on March 24, 2022. (Photo by Thomas COEX / AFP) (Photo by THOMAS COEX/AFP via Getty Images)

Francezët kanë të drejtë të argumentojnë se Perëndimi nuk duhet të jetë më ukrainas se Zelensky dhe se i takon Kievit të vendosë se cilat synime lufte janë reale dhe kur duhet të negociohet.  Dhe të përpiqesh të kthesh kohën para 2014-ës ka një rrezik të lartë të përshkallëzimit dhe ndërkombëtarizimit të konfliktit – Zelenskyy e bëri të qartë këtë në një intervistë të fundjavës, në të cilën ai pranoi se lufta do të përfundojë me negociata dhe diplomaci.

Cilido qoftë rezultati, pushtimi rus i Ukrainës i ka fokusuar mendjet evropiane në rritjen e mbrojtjes territoriale të bllokut, shumë larg nga lloji i operacioneve ekspeditare që Macron ka dashur.

Kjo e lë Macronin me vetëm një argument për t’u përpjekur të sigurohet që zgjimi i ri i mbrojtjes së Evropës nuk do të çojë në mbështetje gjithnjë e më shumë te xhaxhai Sam: evropianët që i përmbahen mbrojtjes së SHBA-së duhet të përgatiten për atë që mund të ndodhë nëse Donald Trump ose një klon i tij fiton zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

Atëherë, ata me të vërtetë mund të duhet të bëjnë më shumë për veten e tyre.

Paul Taylor, redaktor i POLITICO, shkruan rubrikën “Europe At Large”.

Burimi: Politico.eu

Përktheu dhe përshtati: Konica.al