MENU
klinika

Tregtia globale po rivizatohet nga lufta

“Ukraina është ulur mbi 15 milionë tonë drithë…”

16.05.2022 - 18:00

Në të gjithë brezin e fermave të Ukrainës, kapanonet po shpërthejnë me 15 milionë tonë misër nga korrja e vjeshtës, shumica e të cilave duhet të kishin dalë në tregjet botërore.

Stoqet, rreth gjysma e misrit që Ukraina pritej të eksportonte për këtë sezon janë bërë gjithnjë e më të vështira për t’u arritur te blerësit, duke ofruar një vështrim të shkurtër në trazirat që ka shkaktuar lufta e Rusisë në tregtinë globale të drithërave me rreth 120 miliardë dollarë.

Tashmë të mbytur nga pengesat e zinxhirit të furnizimit, tarifat e larta të mallrave dhe ngjarjet e motit, tregjet po përgatiten për më shumë trazira pasi dërgesat nga Ukraina dhe Rusia të cilat së bashku përbëjnë rreth një të katërtën e tregtisë së drithërave në botë bëhen gjithnjë e më të ndërlikuara dhe ngrenë spektrin e mungesa e ushqimit.

Përpara sulmit të Rusisë, misri i Ukrainës do të kishte bërë rrugën e tij drejt porteve të Detit të Zi si Odesa dhe Mykolaiv me hekurudhë dhe do të ishte ngarkuar në anije të nisura për në Azi dhe Evropë. Por me portet e mbyllura, sasi të vogla misri po gjejnë rrugën e tyre drejt perëndimit me hekurudhë përmes Rumanisë dhe Polonisë përpara se të dërgohen jashtë. Një përkeqësim i shtuar: rrotat e vagonëve duhet të ndërrohen në kufi, sepse ndryshe nga binarët evropianë, vagonët e trenave ukrainas lëvizin në shina më të gjera të kohës sovjetike.

“Hekurudhat nuk duhet të shkojnë në këtë mënyrë me grurin,” tha në një intervistë Kateryna Rybachenko, nënkryetare e Klubit të Agrobiznesit të Ukrainës. “Kjo e bën të gjithë logjistikën shumë të shtrenjtë dhe joefikase, dhe gjithashtu shumë të ngadaltë. Logjistikisht, është një problem i madh.”

Ukraina është një nga eksportuesit më të mëdhenj në botë të vajit të misrit, grurit dhe lulediellit, flukset e të cilit janë kryesisht të bllokuara. Eksportet e drithërave janë aktualisht të kufizuara në 500,000 tonë në muaj, nga 5 milionë tonë para luftës, një humbje prej 1.5 miliardë dollarësh, thotë ministria e bujqësisë e vendit. Të korrat nga Rusia, eksportuesi më i madh në botë i grurit janë ende të rrjedhshëm, por pyetjet vazhdojnë mbi shpërndarjen dhe pagesën për ngarkesat e ardhshme.

Në rrjedhën e drithërave dhe farave vajore, elementë kryesorë për miliarda njerëz në mbarë botën po i bëjnë çmimet në rritje. Vendet që kanë frikë nga mungesat e mundshme të ushqimit po përpiqen të gjejnë furnizues alternativë dhe tregjet e reja po shfaqen.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Financial Times: Nevojiten para të gatshme

Kriza e pasigurisë ushqimore, një problem më i madh se energjia