MENU
klinika

Sipas Forbes

22 plazhet më të bukura për të kaluar pushimet

13.06.2022 - 10:16

Ndërsa lista e vendeve evropiane pa kufizime të COVID-19 shtohet, rritet numri i fluturimeve drejt dhe nga kontinenti dhe turizmi mbledh forcë, ëndrra për t’u shijuar në diellin e lavdishëm të verës në disa nga plazhet më të bukura të Evropës është më në fund një mundësi realiste për udhëtarët që kërkojnë ndihmë.

E mbledhur nga European Best Destinations (EBD), një krah i Rrjetit EDEN të Komisionit Evropian (Destinacionet Evropiane të Ekselencës), lista e 2022 ka diçka për të gjithë: nga rëra e artë dhe plazhet e izoluara, të fshehura ose të egra, për arratisje romantike ose aventura familjare dhe sportet intensive ujore te natyra e paprekur…e më shumë. 10 plazhet e përzgjedhura janë më të votuarat nga mijëra udhëtarë nga 82 vende të ndryshme të botës.

1. Plazhi Porto Santo, Ishujt Madeira, Portugali
2. Plazhi Bolonia, Tarifa, Provinca Cadiz, Spanjë
3. Plazhi Seixal, Seixal, Ishujt Madeira, Portugali
4. Cala Goloritze, Ishulli i Sardenjës, Itali
5. Plazhi Mitjaneta, Menorca, Ishujt Balearik, Spanjë

 

6. Plazhi Monolia, ishulli Lichadonisia, Greqi
7. Baia delle Zagare, Vieste, Pulia, Itali
8. Ishulli Elafonisi, Kretë, Greqi
9. Plazhi Santa Giulia, Porto Vecchio, Korsikë, Francë
10. Plazhi Hel, Gadishulli Hel, Poloni
11. Porto Katsiki, Lefkada, Greqi
12. Calanque d’En Vau, Marseille, Francë
13. Plazhi Agios Konstantinos, ishulli Astypalaia, Greqi

 

14. Cavoli Beach, Elba Island, Itali
15. Playa Cala Sa Boadella, Lloret del Mar, Spanjë
16. Plazhi La Sorgente, Portoferrai, Ishulli Elba, Itali
17. Cala dei Gabbiani, Sardenjë, Itali
18. Plazhi Greve Blanche, Brittany, Francë
19. Plazhi Cala Cipolla, Chia, Sardenja, Itali
20. Plazhi Blanes, Katalonia, Spanjë
21. Plazhi Laga, Urdaibai, Vendi Bask, Spanjë
22. Plazhi Cauco, Bregu i Amalfit, Itali

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN