MENU
klinika

SHBA: Kjo mund të shkaktojë kaos

Del raporti i klasifikuar amerikan: Vladimir Putin është afër vdekjes

02.06.2022 - 19:39

Një raport i klasifikuar amerikan ka bërë të ditur se Vladimir Putin është afër fundit të tij pasi është i prekur nga kanceri dhe parkinsoni. Sipas raportit, zyrtarët e rangut të lartë në Kremlin “po ndjejnë se fundi është afër” për presidentin 69-vjeçar rus.

Prej kohësh është përfolur se Putini ka qenë duke luftuar me probleme shëndetësore si kanceri dhe Parkinson. Tre shefat e spiunazhit amerikan, Drejtori i Inteligjencës Kombëtare, i Forcave Ajrore të SHBA-së dhe Agjencia e Inteligjencës së Mbrojtjes kanë bërë të ditur se raporti i fundit i inteligjencës mbi shëndetin e Putinit tregon se ka shqetësime me paranojën e Putinit për të mbajtur pushtetin.

Zyrtarët e inteligjencës thanë se përkeqësimi i shëndetit të Putinit do t’i bëjë më pak të mundshme perspektivat e luftës bërthamore – por vdekja e tij do të “shkaktojë kaos”.

“Kopja e Putinit është e fortë, por jo më absolute. Lëvizja brenda Kremlinit nuk ka qenë kurrë më intensive gjatë sundimit të tij, të gjithë e ndjejnë se fundi është afër”, është shprehur një oficer i lartë i inteligjencës amerikane. Ndërsa një drejtues i lartë i Forcave Ajrore shtoi: “A është Putin i sëmurë? Absolutisht. Por ne nuk duhet të presim që ai të vdesë për të ndërmarrë veprime proaktive nga ana jonë. Një boshllëk pushteti pas Putinit mund të jetë shumë i rrezikshëm për botën”

Kremlini nuk ka komentuar mbi operacionin e supozuar të kancerit, por këmbëngul se Putin është në gjendje të mirë shëndetësore. Fundjavën e kaluar, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov hodhi poshtë zërat për shëndetin e keq të Putinit në një intervistë në një televizion francez, shkruan Daily Mirror.

Disa raporte pretendojnë se Putini gjithashtu ka demencë ose Parkinsoni në fazë të hershme.

Ai është dukur gjithnjë e më i brishtë dhe i fryrë në fytyrë gjatë javëve të fundit. Imazhet e tij të ulur me një batanije mbi gjunjë gjatë paradës së Ditës së Fitores në fillim të këtij muaji ishin larg nga personi i pamposhtur i njeriut të fortë që ai pëlqen ta portretizojnë.

Ndërkohë, dështimi i Putinit për të marrë pjesë në angazhimet kryesore dhe zhdukja e tij gjatë një transmetimi televiziv shtetëror i ka hedhur më tej ‘benzinë ​​zjarrit’.

Burimet e MI6 kanë pohuar se Putini mund të jetë tashmë i vdekur mes spekulimeve për shëndetin e liderit rus. Daily Star raporton se një trup i dyfishtë mund të jetë duke u përdorur për paraqitjet e fundit, pasi miqtë e Kremlinit do të donin të mbulonin vdekjen e tij në një përpjekje për të kapur pushtetin.

Ka pasur thashetheme se shëndeti i luftëdashësit është përkeqësuar muajt e fundit, me fytyrën e tij të fryrë dhe me pyetjen e vëzhguesit nëse 69-vjeçari mund të ketë kancer në gjak. Shefat e lartë të MI6 thonë se presidenti rus ka qenë i sëmurë rëndë kohët e fundit, por se vdekja e tij ka të ngjarë të mbulohet.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN