MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

A duhen ilaçe kur të dhjamoset mëlçia?

18.08.2022 - 09:00

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Babai im konsumon raki. Nuk konsumon shumë, por e konsumon nga pak çdo ditë. Mjeku i ka thënë që duhet ta lërë rakinë dhe të mos e konsumojë fare, pasi mëlçia i ka zënë dhjamë dhe i është dëmtuar nga alkooli. Mund të më këshilloni se çfarë duhet të bëj?

Mjeku: Në raste të tilla nuk ka nevojë për ilaçe. Mjafton që personi të lërë alkoolin dhe mëlçia nuk do të dëmtohet më shumë. Duke ndëprerë alkoolin ndërpritet edhe avancimi i sëmundjes. Dieta? E kam përmendur edhe më parë se është mirë që të përdoren çikoret (lakrat e egra). Mund të përdoren të ziera dhe t’u pihet lëngu jeshil që ato nxjerrin, ose mund të përdoren në sallatë. E mirë për të gjithë personat që kanë probleme me mëlçinë është edhe gjiza pa kripë, si dhe vaji i ullirit.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN