MENU
klinika

Analiza

Amerika dhe Kina, dy superfuqitë e pasigurta!

05.08.2022 - 08:56

Aksidentet gjeostrategjike ndodhin rrallë nga ajri: mos shikoni më larg se Lufta e Parë Botërore.

Ndalesa fatkeqe e Nancy Pelosit në Tajvan, e cila pason vite të tëra tensionesh në rritje kino-amerikane, duhet parë në këtë drejtim. Mbetet për t’u parë nëse kjo do të bëhet një nga pikat kthese tragjike të historisë.

Ky është sigurisht rreziku.

Ka pasur një përshkallëzim ogurzi të konfliktit midis SHBA-së dhe Kinës që nga viti 2017 – një luftë tregtare, një luftë teknologjike dhe fazat e hershme të një lufte të re të ftohtë. Por ky konflikt nuk do të kishte ndodhur pa një ndërthurje të narrativave të rreme që të dy kombet kanë shpikur në lidhje me tjetrin.

Midis shumë shembujve, dallohen dy: Amerika fajëson Kinën për një deficit tregtar masiv, edhe pse ajo pati deficite tregtare me 106 vende në vitin 2021 për shkak të mungesës së kursimeve të brendshme të shkaktuar nga vetë ajo. Frika e Kinës për kontrollin e SHBA-së shihet si një kërcënim ekzistencial për aspiratat e saj për prosperitet, duke e larguar fokusin nga një transformim urgjent i ekonomisë së saj të udhëhequr nga konsumatorët.

Dy kombe të cenueshme po fajësojnë tjetrin për të metat e tyre.

E përforcuar nga censura (Kinë) dhe shtrembërimi i informacionit (Amerikë) dhe e përkeqësuar nga përhapja virale e rrjeteve sociale, kjo lojë fajësimi vetëm i ka hedhur benzinë zjarrit.

Me raketat testuese kineze që fluturojnë tani, shkëndija e tensioneve në Tajvan mund ta ndezë shpejt zjarrin.

SHBA mohon motivet antagoniste, duke argumentuar se vizitat e ligjvënësve kanë qenë prej kohësh normë. Kjo është pa dyshim absurde.

Si e dyta në radhë pas presidencës së SHBA-së dhe një anëtare e Kongresit, Pelosi ishte e qartë në ofrimin e mbështetjes për një Tajvan të lirë dhe të pavarur. Kjo është një fyerje e drejtpërdrejtë ndaj parimeve të ribashkimit “Një Kinë” të përcaktuara në Komunikatën e Shangait të vitit 1972.

Kina, e përballur tani me probleme të panumërta të krijuara nga vetja – një politikë e pazbatueshme me zero-Covid, zhvlerësim i pronës, presione demografike, si dhe qëllimi i Xi Jinping për riemërim në Kongresin e ardhshëm të 20-të të Partisë – sheh çdo kërcënim për ribashkimin e Tajvanit si veçanërisht të patolerueshëm në ky moment.

Paralelet me Vladimir Putin janë veçanërisht shqetësuese. Ashtu siç Putin ka justifikuar aktet e pandërgjegjshme të agresionit me paranojën e tij mbi zgjerimin e NATO-s, Xi mund ta shikojë mbështetjen e SHBA-së për Tajvanin si pikë kthese në frikën e tij për kontrollin perëndimor të Kinës.

Autokratët janë më të rrezikshmit kur vihen me shpatulla pas murit.

A jemi ne fajtorë për Xi, ashtu siç kanë argumentuar shumë për rastin e Putinit?

Masakra e pakuptueshme në Ukrainë është një paralajmërim që të gjithë duhet ta kemi parasysh përpara se të provokojmë një përplasje të fuqive të mëdha me Kinën për Tajvanin.

Ka një rrugëdalje. Fillon me njohjen se qasja aktuale për menaxhimin e marrëdhënieve SHBA-Kinë – ndoshta marrëdhënia dypalëshe më e rëndësishme në botë – ka qenë një dështim i tmerrshëm. Më e mira që mund të arrinin të dy vendet në vitet e fundit ishte e ashtuquajtura marrëveshja tregtare e “Fazës I”, e cila dështoi për të reduktuar deficitin e përgjithshëm tregtar të SHBA-së dhe e la një Amerikë të prirur ndaj inflacionit të përballonte kostot e rritura të tarifave.

Dy presidentët, Biden dhe Xi, flasin herë pas here në telefon, por bisedat nuk arrijnë pothuajse asgjë.

Një marrëdhënie plot konflikte kino-amerikane ka nevojë të dëshpëruar për një arkitekturë të përditësuar të angazhimit.

Në librin tim të ardhshëm, unë propozoj një sekretariat të ri SHBA-Kinë si një institucion i përhershëm që trajton të gjitha aspektet e marrëdhënieve – nga ekonomia dhe tregtia te siguria kibernetike dhe shëndeti, te ndryshimet klimatike dhe të drejtat e njeriut. Me staf të barabartë nga profesionistë nga të dy vendet dhe i vendosur në një juridiksion neutral, ky sekretariat mund të nxisë një shkëmbim të vazhdueshëm pikëpamjesh dhe të sigurojë një mekanizëm për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve. Nuk ka asnjë garanci që kjo qasje do të funksiononte, por sigurisht është më mirë se përpjekjet e kaluara.

Henry Kissinger kohët e fundit paralajmëroi për prirjen fatkeqe të Amerikës për të kërkuar “konfrontime të pafundme” me Kinën, duke lënë të kuptohet se pas sulmeve dypartiake të Kinës qëndron besimi i gabuar se sistemi i Pekinit përfundimisht do të marrë fund ose do të shndërrohet në një demokraci. Dështimi i Amerikës për të pranuar qëndrueshmërinë e Kinës është në thelb frika e saj për një rival në rritje.

Në mënyrë të ngjashme, fiksimi i Kinës për përtëritjen – një trashëgimi e “shekullit të saj të poshtërimit” në duart e të huajve – shpjegon frikën e saj për kontrollin e SHBA.

Dy superfuqi të pasigurta po pengohen drejt një përplasjeje të rrezikshme. Spektakli i misionit të Pelosit në Tajvan e sjell atë mundësi katastrofike në fokus.

Shkrimtari është një anëtar i Universitetit Yale dhe autor i librit, “Konflikti aksidental: Amerika, Kina dhe Përplasja e Narrativave të rreme”.

Burimi: Financial Times

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Si është përfshirë Amerika?

Kronologjia e tensioneve mes Kinës dhe Tajvanit

Editoriali i The Washington Post

Nuk është koha për dilemat e Amerikës!