MENU
klinika

48.4 miliardë dollarë fitim tremujor

Gjigandi i naftës, Saudi Aramco kryeson rekordin e vet

15.08.2022 - 10:54

Prodhuesi kombëtar i naftës në Arabinë Saudite njoftoi të dielën se fitimet e tij ishin rritur me gati 90% në tremujorin e dytë të vitit. Rritja vjen pasi çmimet e karburanteve në mbarë botën po rriten mes paqëndrueshmërisë së shkaktuar nga lufta e Rusisë në Ukrainë dhe një rritje e kërkesës pas pandemisë.

Cilat ishin shifrat?
Aramco korri të ardhura gjysmë-vjeçare prej 48.4 miliardë dollarësh fitime midis prillit dhe qershorit të këtij viti, krahasuar me 25.5 miliardë dollarë vitin e kaluar. Kompania gëzoi një rritje të ngjashme të fitimeve për tre muajt e parë, me shifrën e fundit që përfaqëson një rekord tremujor që kur Aramco u publikua pjesërisht në 2019.

Aramco – burimi kryesor i të ardhurave për mbretërinë e kaloi përkohësisht Apple si kompania më e vlefshme në botë në fillim të këtij viti. Aktualisht është e dyta në listë.

Fitimet e gjysmëvjetorit arritën gati 88 miliardë dollarë, një ndihmë për Arabinë Saudite dhe sundimtarin e saj de fakto, Princin e Kurorës Mohammed bin Salman. Pavarësisht viteve të përpjekjeve për të diversifikuar ekonominë, Arabia Saudite ende mbështetet shumë në shitjet e naftës dhe gazit për të ardhura.

Aramco pret më shumë kërkesë
Presidenti i Aramco, Amin Nasser tha se rezultatet pasqyronin “një kërkesë në rritje për produktet tona” dhe parashikoi se trendi do të vazhdojë.

“Ndërsa paqëndrueshmëria e tregut global dhe pasiguria ekonomike mbeten, ngjarjet gjatë gjysmës së parë të këtij viti mbështesin pikëpamjen tonë se investimet e vazhdueshme në industrinë tonë janë thelbësore – si për të ndihmuar në sigurimin e furnizimit të mirë të tregjeve dhe për të lehtësuar një tranzicion të rregullt të energjisë”, tha Nasser.

“Në fakt, ne presim që kërkesa për naftë të vazhdojë të rritet për pjesën tjetër të dekadës, pavarësisht presioneve ekonomike në rënie në parashikimet afatshkurtra globale.”

Nasser tha gjithashtu se firma kishte qenë në gjendje të rikuperohej shpejt nga një seri sulmesh nga rebelët Houthi të Jemenit në objektet e saj në fillim të këtij viti.

Rënie në çmim, por ende e lartë
Çmimet e naftës kanë rënë nga kulmi në qershor me më shumë se 30 dollarë për fuçi, por mbeten afër 100 dollarë.

Pavarësisht presionit nga udhëheqësit perëndimorë, përfshirë presidentin amerikan Joe Biden, grupi i vendeve prodhuese të naftës OPEC ka rritur prodhimin vetëm gradualisht. E njëjta gjë ka qenë e vërtetë për prodhuesit jo-OPEC, të udhëhequr nga Rusia.

Biden vizitoi Arabinë Saudite muajin e kaluar në një udhëtim që u pa si një ulje pasi ai premtoi më parë se do ta bënte mbretërinë “paria” për vrasjen e kolumnistit të Washington Post, Jamal Khashoggi.

Arabia Saudite aktualisht prodhon rreth 10 milionë fuçi në ditë, me princin e kurorës muajin e kaluar që tha se kapaciteti maksimal i prodhimit ishte 13 milionë fuçi.

Klienti kryesor i saj për naftën bruto ishte Kina (24.7 miliardë dollarë në 2020) e ndjekur nga Japonia (15.1 miliardë dollarë), Koreja e Jugut (12.8 miliardë dollarë), India (11.8 miliardë dollarë) dhe Shtetet e Bashkuara (6.6 miliardë dollarë).

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Deutsche Welle

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë e "goditi"?

Bie nga froni Aramco-s Saudite

Paralajmëron uljen e shpenzimeve

Covid-19 nuk e kurseu Aramco-n Saudite