MENU
klinika

"Do çlirojmë kryeqytetin nga gjendja skandaloze!"

A do të kandidojë Meta për kryetar Bashkie në Tiranë?

15.09.2022 - 13:20

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një intervistë për “Tirana Times” ka folur për bashkëpunimin me Partinë Demokratike, por edhe faktin nëse ai do të kandidojë për kryetar bashkie në Tiranë apo jo.

Edhe pse Meta është shprehur më herët se nuk është ky synimi i tij, ai deklaron se ““beteja” për të çliruar Tiranën nga kjo gjendje skandaloze, është hapi i parë për çlirimin e të gjithë vendit nga klika që e ka uzurpuar.”

Ai u shpreh i sigurt se opozita do të krijojë sinergjinë për ta realizuar këtë ndryshim, duke theksuar se Partia e Lirisë dhe ai personalisht do të mbështesë kandidatët e besueshme të opozitës.

PJESE NGA INTERVISTA

Pyetje: Disa kanë argumentuar se demokracia përfaqësuese në Shqipëri u dëmtua në mënyrë të pashpresë për t’u rekuperuar në vitin 2008, kur një marrëveshje midis dy partive më të mëdha në atë kohë ndryshoi kushtetutën brenda natës për t’i privuar një të drejtë të madhe votuesve se kë do donin në parlament. Ti ishe zëri i vetëm që luftoi kundër asaj lëvizjeje. A do të përpiqeni ta ndreqni situatën në parlamentin e ardhshëm?

Meta: Është e vërtetë që ndryshimet kushtetuese të vitit 2008 kanë shkatërruar jo vetëm demokracinë përfaqësuese, por edhe sistemin e kontrollit dhe balancimit të pushteteve. Sot Shqipëria është një “republikë kryeministrore”, ku pushteti ekzekutiv ka uzurpuar funksionet dhe kompetencat e parlamentit, të institucioneve të pavarura dhe shpeshherë edhe të gjyqësorit, të mundësuara nga keqzbatimi i qëllimshëm i reformës në drejtësi.

Në rrethanat e një opozite të përçarë dhe të dobët, kryeministri arriti të krijonte një republikë autokratike, në të cilën nuk kishte asnjë pushtet apo institucion që ta frenonte atë.

Frenimi i tij që të sillej brenda kompetencave që Kushtetuta i jep Kryeministrit, ishte sfida ime më e rëndësishme gjatë mandatit tim si President.

Sigurisht, themelimi i një mekanizmi normal demokratik kontrolli dhe balancimi të pushteteve do të jetë një objektiv i rëndësishëm i Partisë së Lirisë

Pyetje: Mediat pranë qeverisë pretendojnë se keni qenë bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit gjatë komunizmit, kur ishit student, dhe tani socialistët po propozojnë një ligj të veçantë për t’ju mohuar një rol aktiv në politikë, pavarësisht se ekspertët hedhin dyshime mbi vërtetësinë e dosjes dhe ju keni kaluar çdo filtër të lustracionit për 30 vjet. Cila do të jetë përgjigja juaj?

Meta: Fatkeqësisht, kryeministri Rama dhe lakejtë e tij përdorin të njëjtat marifete të pista që i njëjti Sigurim I Shtetit të asaj kohe përdori për të sulmuar dhe shkatërruar çdo disidencë kundër regjimit të kaluar. Tashmë kam nisur procedurat ligjore ndaj të gjithë përgjegjësve që kanë sajuar një histori kaq të turpshme. Kjo histori nxjerr në pah frikën e pamasë që ka Rama dhe regjimi i tij, dëshpërimin dhe mërzinë e tyre përballë pakënaqësisë popullore dhe tokës që u dridhet nën këmbë.

Është për të ardhur keq që Autoriteti i Dosjeve u përfshi në një aventurë kaq skandaloze nën urdhrat e Edi Ramës. Për një email anonim (burim informacioni i paligjshëm), AIDSSH u mblodh brenda 24 orëve, dhe shkeli ligjin gjashtë herë duke marrë vendime të paligjshme.

Ndërkohë, që prej datës 3 gusht, kur viktima e Sigurimit të Shtetit, i cili pasi u njoh me dosjen e tij të manipuluar dhe të falsifikuar, i ka paraqitur autoritetit një kërkesë zyrtare për korrigjim, bazuar në të vërtetat e vërtetuara me dëshminë e tij në deklaratën e tij të shkruar me dorën e vet, të datës 9 mars. , 1990, ku tregon qartë se kush ishte shoku i tij i klasës dhe i konviktit me inicialet I.M., që ka bashkëpunuar dhe e ka përgjuarpër llogari të Sigurimit të Shtetit.

Kjo lojë e pistë e AIDSSH-së ndodhi menjëherë pas ndryshimeve në përbërjen e bordit të institucionit, duke zëvendësuar individët me integritet me kukulla të dyshes Rama-Basha.

Qëllimi i vetëm i Edi Ramës është ose të blejë kundërshtarët e tij, ose të përdorë çdo mjet tjetër pushteti për t’i eliminuar ata, siç ka treguar gjatë kohës së tij në detyrë, si armik i medias së lirë, lirisë ekonomike dhe pluralizmit politik që rrjedh nga zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Pyetje: Ju keni dhënë të kuptuar se Partia e Lirisë do të punojë së bashku me Partinë Demokratike për t’u përballur me qeverinë dhe PS-në në pushtet. Çfarë forme do të marrë ky bashkëpunim duke qenë se Partia Socialiste ka ndryshuar ligjet me qëllimin për t’ia vështirësuar opozitës bërjen e koalicioneve. Gjithashtu në Tiranë po përflitet se do të tentoni të kandidoni për kryetar bashkie të kryeqytetit si përfaqësues i opozitës së bashkuar në zgjedhjet e ardhshme. A po mendoni për një kandidim?

Meta: Tashmë ka bashkëpunim dhe koordinim mes të gjitha partive dhe faktorëve opozitarë, i cili do të forcohet edhe më tej në ditët në vijim.

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që PL dhe PD të ndajnë të njëjtin vlerësim për situatën kritike në të cilën ndodhet vendi dhe të njëjtin gjykim për shkakun e një situate të tillë, duke identifikuar kryeministrin Rama si shkaktarin kryesor.

Opozita është plotësisht e vetëdijshme për pakënaqësinë masive të popullit ndaj Ramës dhe qeverisë së tij, pakënaqësi që shkon përtej votuesve tradicionalë të PL dhe PD.

Sfida jonë është ta kthejmë këtë pakënaqësi në një forcë ndryshimi dhe ta rikthejmë Shqipërinë në rrugën normale demokratike të reformave të brendshme dhe të kërkesës së procesit të integrimit në BE.

Lidhur me pyetjen tuaj për kandidimin në Tiranë, në këtë moment bashkia e Tiranës përfaqëson një nga shembujt më të këqij të korrupsionit, pastrimit të parave, keqpërdorimit të fondeve publike, abuzimit me rregullin e territorit dhe hapësirës publike, të gjitha të mbështjella me një propagandë të neveritshme dhe mashtrimi.

Për këtë arsye, “beteja” për të çliruar Tiranën nga kjo gjendje skandaloze, është hapi i parë për çlirimin e të gjithë vendit nga klika që e ka uzurpuar. Jam i sigurt që opozita do të krijojë sinergjinë për ta realizuar këtë ndryshim.

Jam i bindur se opozita është në gjendje t’i ofrojë publikut shumë kandidatë të besueshëm, me integritet dhe vizion. Secili prej tyre do të ketë mbështetjen time dhe të Partisë së Lirisë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Eja nëse ndihesh i vjedhur!"

Ilir Meta fton qytetarët në protestë

"Kontratën time me qytetarët nuk ka forcë ta thyejë"

Protesta e Metës, Berisha fton qytetarët të marrin pjesë