MENU
klinika

Analiza nga Deutsche Welle

Tubacioni Baltik, do mund të zëvendësojë gazin rus?

28.09.2022 - 12:12

“Epoka e dominimit rus të gazit po i vjen fundi, një epokë e shënuar nga shantazhe, kërcënime dhe detyrime,” tha të martën kryeministri polak Mateusz Morawiecki në inaugurimin simbolik të
stacioni i kompresorit Baltic Pipe në Goleniow pranë qytetit port polak të Szczecin.

Rreth 100 kilometra (60 milje) në lindje të Danimarkës dhe 75 kilometra në veri të Gjermanisë dhe Polonisë, dy tubacione takohen në heshtje në thellësitë e errëta të Detit Baltik. Njëri po shkon nga Rusia në Gjermani, tjetri nga Norvegjia në Poloni.

Gazsjellësi i sapondërtuar i Rusisë Nord Stream 2 u ndërpre mes sanksioneve kundër Moskës për luftën e saj në Ukrainë. Nord Stream 1 kishte ende sasi të kufizuara të gazit rus në Evropë. Të dy tubacionet Nord Stream po përjetojnë rrjedhje të pashpjegueshme.

Megjithatë, tubi i ri Baltik do të pompojë gaz nga Norvegjia në Poloni nëpërmjet Danimarkës. Ndërsa metaforat shkojnë për ndryshimin e prioriteteve të sigurisë energjetike të Evropës, kjo është e vështirë të mposhtet.

Individët e industrisë presin gjerësisht që eksportet ruse në Evropë të bien nga rreth 200 miliardë metra kub aktualisht (7.7 trilion metra kub) në mes 50 miliardë metra kub (bcm) dhe 75 miliardë metra kub deri në vitin 2030.

“Të gjithë duan të largohen nga gazi rus, megjithëse do të na duhet ende të bashkëpunojmë me Rusinë në një afat të gjatë”, tha për DW Torben Brabo, CEO i Energinet Gas TSO – operatori kombëtar danez i sistemit të transmetimit të energjisë elektrike dhe gazit.

Në fund të prillit, kompania shtetërore ruse e gazit Gazprom ndërpreu furnizimin e saj vjetor me gaz prej 10 bcm – rreth 45% të kërkesës së brendshme të Polonisë – gjashtë muaj përpara skadimit të kontratës së saj afatgjatë. Me gati 96%, rezervuarët polakë të magazinimit të gazit janë më të mbushurit në BE, por Polonia ka thënë prej kohësh se do t’i jepte fund kontratës me Gazprom gjithsesi.

Baltic Pipe është tani funksional dhe do të funksionojë së bashku me zgjerimet në një terminal importi të gazit natyror të lëngshëm (LNG) në Swinoujscie, Polonia veriperëndimore. “Në këto kohë të vështira, ky është një projekt shumë në kohë,” tha Brabo.

Baltic Pipe është një sipërmarrje e përbashkët midis firmës polake Gaz-System dhe firmës daneze Energinet dhe vlerësohet të kushtojë rreth 1.6 miliardë dollarë (1.54 miliardë euro). Është një degë e gazsjellësit ekzistues Europipe II nga Stavanger në Norvegji në Dornum në Gjermani në shtratin e Detit të Veriut.

Më pas shkon në lindje të Europipe II në fund të Detit të Veriut deri në zbarkimin e qytetit pranë qytetit perëndimor danez Varde. Më pas kalon nëpër Danimarkë derisa të kthehet nën ujë në Detin Baltik pranë ishullit të Zelandës përpara se të kthehet në jug për të zbritur në Pogorzelice në Poloni, që ndodhet 60 kilometra (37 milje) në lindje të Swinoujscie, ku Polonia po zgjeron kapacitetin e saj të importit të LNG.

Kërcënimet ruse
Baltic Pipe vjen në mes të tensioneve në rritje për dërgesat e gazit rus në Evropë. Gjigandi rus i gazit Gazprom tha në fillim të këtij viti se po frenonte furnizimet përmes tubacionit nënujor Nord Stream 1, kompania fajësoi kthimin e vonuar të pajisjeve që i ishin dërguar kompanisë gjermane Siemens për riparime.

Robert Habeck, ministri i ekonomisë dhe zëvendëskancelar i Gjermanisë, tha se masa kishte për qëllim të rriste çmimet. “Është padyshim një strategji për të trazuar dhe për të rritur çmimet,” tha ai, duke shtuar: “Ne aktualisht mund të blejmë sasitë e nevojshme nga tregu, megjithëse me çmime më të larta.”

Ministri danez i Mbrojtjes Morten Bodskov u tha gazetarëve në atë kohë se Danimarka “duhet të pranojë që Deti Baltik po bëhet një zonë me tension të lartë”.

Kapaciteti në fokus
Operatori shtetëror i rrjetit të gazit në Poloni Gaz-System tha në verë se kapaciteti i gazsjellësit të ri ishte rezervuar deri në 80% dhe kishte kohë të mjaftueshme për ta arritur atë deri në 100% përpara se kërkesa të fillonte të rritet përsëri në sezonin e ftohtë. Mediat polake raportojnë se shifra është 50%.

Deri më 1 tetor, rreth 75% e kapacitetit të plotë vjetor prej 10 bcm duhet të jetë gati dhe 100% deri në janar, tha Torben Brabo i Energinet.

PGNiG operon disa koncesione eksplorimi në shelfin kontinental norvegjez dhe dëshiron të pompojë deri në 4 bcm gaz si pjesë e kapacitetit të Baltic Pipe që ka rezervuar. Kjo ka ngritur shqetësime në disa pjesë të industrisë norvegjeze të gazit.

Në një deklaratë për DW, PGNiG tha se grupi “po përpiqet vazhdimisht dhe me sukses të rrisë vëllimet e prodhimit të tij të gazit natyror në Norvegji”. Kompania synon ta arrijë këtë me “blerje dhe investime në depozitat e zotëruara tashmë”.

PGNiG ka synimin të nxjerrë 3 bcm gaz nga Norvegjia në 2022 – 112% më shumë se një vit më parë – dhe 4 bcm në 2027. Një investim i fundit në fushën e gazit Orn të Norvegjisë synon të sigurojë një shtesë prej 0.25 miliardë metra kub “në vitet e ardhshme”, thuhet në deklaratë, pasi PGNiG është e vendosur të sigurojë që kapaciteti i rezervuar “të përdoret plotësisht”.

Alternativat
Albrecht Rothacher, një ish-diplomat i BE-së nga Gjermania, mendon se do të ishte shumë më e lehtë për BE-në të lidhë Baltic Pipe me qytetin verilindor gjerman të Lubmin, ku mbërrijnë Nord Stream 1 dhe 2 të Rusisë.

Lubmin është vetëm 62 km larg Polonisë dhe tashmë pikënisja për tubacionin Opal, i cili lidh Nord Stream 1 me rrjetet tokësore të gazit evropian, që shkon nga Gjermania veriore në Republikën Çeke dhe me një kapacitet vjetor prej 36 bcm gaz natyror. Një tubacion i dytë, më i vogël, NEL, gjithashtu fillon në Lubmin dhe tashmë lidh Gjermaninë me fushat holandeze të gazit.

“Të dy kapacitetet janë të destinuara për të akomoduar vëllimet e Nord Stream 1 dhe 2”, tha Albrecht Rothacher për DW.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Deutsche Welle

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Norvegjia paralajmëroi për dronët e dyshimtë

Sabotimi i “Nord Stream”, frika se nuk do të funksionojë përsëri


"The Economist"/ Putin bombardon infrastrukturën e energjisë

Si përballen ukrainasit pa energji elektrike

Emigracionit ka shtuar më shumë problemin

A po vjen recesioni i “kravatave të bardha”?

"Çmimi i naftës duhet të ishte nën 200 lekë"

Konfindurstria kritikon Bordin e Transparencës

Ligj i ri për emigrimin e punëtorëve të kualifikuar

Vështirësitë me të cilat ndeshen ata që duan të vijnë në Gjermani