MENU
klinika

Historiani serb, Milan St. Protiç

“Është e qartë ‘si dita’ që Kosova është e humbur për Serbinë”

31.10.2022 - 20:07

Historiani serb Milan St. Protiq është shprehur se Kosova tashmë është e pavarur dhe është e humbur për Serbinë.

“Kosova humbi nga Serbia për shkak të politikës sistematike antiserbe gjatë titizmit dhe politikës katastrofike gjatë regjimit të Millosheviqit”, u shpreh ai.

Komentet historiani i bëri për KTV-në e Zrenjaninit, ku shtoi se Serbia nuk është e sinqertë me Rusinë e as me Perëndimin dhe se serbët nuk janë sjellë kështu në të kaluarën, por kanë zgjedhur rrugën e tyre “me dinjitet, edhe kur kanë rënë në gjunjë”.

“Ne kemi qenë një popull i nderuar dhe kemi vuajtur për këtë”, tha Protiq, duke thënë se Serbia nuk doli të thotë se “100 për qind e mbështet atë që po bën Rusia” dhe se nuk do të anëtarësohet në Bashkimin Evropian. Serbia kërkon para nga perëndimi. “Ne duam verbalisht në BE, duam investimet e tyre dhe pastaj e shkelmojmë veten dhe themi se po na shantazhojnë, me çfarë po na shantazhojnë, si po na shantazhojnë?”, shtoi ai.

Ai tha gjithashtu se një pjesë të mirë të jetës së tij ia kushtoi studimit të historisë ruse dhe se ajo që po vjen tani nga Moska nuk ka të bëjë fare me atë ish-Rusi, por është një përpjekje për të rivendosur Bashkimin Sovjetik, që sot këto nuk janë ish-rusët, por sovjetikët, dhe Putini nga Moska vetëm ndjek një politikë të tillë dhe ai është një degë e vërtetë e KGB-së – “i pamëshirshëm, amoral, i paturpshëm”, tha Protiq.

Duke folur për çështjen e Kosovës, ai tha se për të ishte “e qartë si dita” që Kosova humbi për Serbinë “për shkak të politikës sistematike antiserbe gjatë titizmit dhe politikës shkatërruese në kohën e sundimit të Millosheviqit”, sepse gjatë kohës e RSFJ-së, afirmimi i faktorit shqiptar në Kosovë, rrethimi i territorit, kthimi i serbëve në Kosovë u ndalua pas Luftës së Dytë Botërore, pra me Kushtetutën e vitit 1974, Kosova, përkatësisht “Kosova Shqiptare”, u bë element konstituiv jo vetëm i Serbisë, por i RSFJ-së.

Millosheviqi u përpoq ta ndryshonte atë me forcë, kështu që gjithçka përfundoi me konfliktin e armatosur në Kosovë, bombardimin e Serbisë dhe nënshkrimin e Marrëveshjes së Kumanovës dhe “këtu u godit mundësia reale që Serbia ta mbajë Kosovën brenda territorit të saj shtetëror”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Bedri Islami/ Dëshmia në Hagë

Aktakuza/ Tre qëndrime ndaj çështjes Thaçi

"S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë"

BE-ja reagon pas deklaratave të Vuçiçit për masakrën e Reçakut

Bedri Islami: Të fajësosh viktimën e të pastrosh krimin është mëkat

“Gjysma e Kosovës u dogj, qindra u torturuan…askush nuk u përgjigj!”