MENU
klinika

Analiza/ Dy skenarë

Përgatitje për ndërprerje të energjisë në dimër

04.10.2022 - 18:59

Anëtarët e Bashkimit Evropian po përgatiten për mundësinë e mungesës së energjisë këtë dimër për shkak të shtrëngimit të vazhdueshëm të furnizimeve me energji.

Kjo është sipas raporteve që citojnë një zyrtar të lartë të Brukselit, i cili tha se blloku po punon në dy skenarë që paraqesin ndërprerje, shkroi sot Reuters.

Skenari i parë sheh një ndërprerje të kufizuar të energjisë në një numër të vogël anëtarësh të BE-së, me pjesën tjetër të bllokut që ndërhyn për të ndihmuar me furnizimet e veta.

Skenari tjetër, i cili është shumë më i zymtë, e sheh ndërprerjen të përhapet në shumë anëtarë të BE-së, duke i bërë ata të paaftë për të ndihmuar njëri-tjetrin. Në këtë rast, komisioneri i menaxhimit të krizës Janez Lenarçiç tha se Komisioni do të përdorë rezervën e tij strategjike për të ndihmuar vendet anëtare të prekura nga ndërprerja e energjisë elektrike.

Komisioneri nuk specifikoi se çfarë rezerve strategjike do të përdorte Komisioni në rast të ndërprerjes së energjisë elektrike.

Paralajmërimi për mungesat e mundshme të energjisë vjen vetëm disa ditë pas një raporti tjetër që i referohej kërcënimit të paraqitur për komunikimet me valë nëse nuk ka prodhim të mjaftueshëm të energjisë në dimër.

Me importet e gazit rus dukshëm më të ulëta se normalja dhe disa reaktorë bërthamorë në Francë të ulur për mirëmbajtje emergjente, shumica e Evropës përballet me rrezikun e racionimit të energjisë ose ndërprerjeve, të cilat mund të shkaktojnë kërdi në komunikimet celulare, raportoi Reuters javën e kaluar.

Rreziku vjen nga sistemet rezervë të energjisë që nuk janë aq të përhapura sa duhet të jenë në rast të mungesës së energjisë ose racionimit. Sipas raportit, ka gjysmë milioni antena telekomunikacioni në të gjithë Bashkimin Evropian, por shumica e baterive të tyre rezervë kanë një kapacitet magazinimi vetëm gjysmë ore. Sipas burimeve të paidentifikuara që folën për Reuters, ndërprerjet e mundshme mund të zgjasin deri në dy orë.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë tha të hënën se Evropa po përballet me “rreziqe të paprecedentë” për shkak të rënies së importeve të gazit rus, duke shtuar se Evropa do të konkurrojë me Azinë për dërgesat e pakta të gazit këtë dimër.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga OilPrice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNAnaliza nga "Deutsche Welle"/ Çfarë parashikon IEA?

Energjia e rinovueshme do ‘zëvendësojë’ qymyrin?

Ja sa do të shiten karburantet nga sot

Bordi i Transparencës vendos çmimet e reja