MENU
klinika

Nga Kreshnik Spahiu

Ishte protestë apo funeral me dy kufoma politike pa arkivol?

14.11.2022 - 20:45

Dje protesta e Partisë Demokratike ishte më e veçanta në historinë politike në 32 vitet e fundit:

– jo nga pjesëmarrja

– jo nga fjalimet

– jo nga formati

– jo nga kauza

– jo nga kohë-zgjatja

Thjesht ishte historike sepse ishte:

– më e trishta

– më e qeta

– më e vdekura

– më e zbehta

– më pesimistja

Thjesht dhe troç, ajo kishte zero entuziazëm.

Kam ndjekur çdo protestë nga 8 dhjetori 1990 dhe deri dje, por kurrë nuk më është dukur turma e mijëra demokrateve aq pesimiste dhe indiferente.

E gjitha i përngjante një ndeshje futbolli ku tifozët shikojnë për kuriozitet, por jo për fitore sepse e dinë rezultatin para se të fillojë ndeshja që do humbasin 0 me 6.

Vetëm kur tifozët e dinë humbjen ata shkojnë dhe janë spektatorë.

Nuk i kam parë kurrë kaq të mbaruar dhe trishtuar protestuesit e zjarrtë dhe militantët që e duan me zemër atë parti.

Ata nuk kanë qenë kurrë aq të qetë dhe të zbehtë:

– as kur u vra babi Rudinës, Azem Hajdari;

– as kur Shqipëria u dogj nga rebelimi 97;

– as kur protestohej kundër ambasadores amerikane Mariza Lino;

– as kur humbëm zgjedhjet 2001;

– as kur dha dorëheqjen Sali Berisha;

– as kur rriheshin me njëri-tjetrin në oborrin e partisë;

Ata dje kishin një dilemë të madhe. Ndoshta ju mungonte lideri, ndoshta ju mungonte kauza, ndoshta ju mungonte shpresa. Fundja çfarë do bënim përveç se të thërrisnin:

“Poshtë Amerika, Rroftë Monika”

Tribuna ishte plot me komunistë që premtonin Revolucionin, por e shtynë pas kampionatit Botëror të Futbollit.

Kishin udhëtuar 6 orë me makina duke ardhur nga fshatrat, por atje i priste zjarrfikësi i protestave. Nuk ishte Lulzim Basha, por mentori i tij Sali Berisha. Ai që premtoi se revolucioni i “Foltores” nuk do flejë gjumë si Basha, por protesta e tij ishte e pakrahasueshme me protestat e Lulzimit sepse:

– Kishte më pak protestues;

– Kishte më pak entuziazëm;

– Kishte më pak forcë dhe goditje;

– Kishte më pak zjarr;

– Kishte pak kohë dhe orë në funksion të kauzës.

Po pyetja shtrohet: Kush e fiku dje zjarrin e protestë?

Askush, thjesht dje nuk kishte zjarr sepse ajo nuk ngrohte askënd.

Kishin dalë me mijëra dhe ishte plot, por kishin dalë për një vaki popullore sepse xhenazen e kishin në tribunë, prandaj ajo nuk ishte protestë, por funeral me dy kufoma politike pa arkivol.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Rudina Hajdari, Myslim Murrizi deri tek Kreshnik Spahiu

Ja kush pritet të hyjë në garën për parlamentin e ri në 2021!