MENU
klinika

2022 pati gjithçka

25 gratë më me ndikim në botë

02.12.2022 - 12:11

Një vit i pasur me zhvillime, 2022 pati gjithçka: pandemi dhe luftëra, kriza dhe arritje, trazira politike dhe ngjarje të mëdha sportive. Duke parë prapa, Financial Times ka publikuar një listë të 25 grave më të fuqishme në botë për vitin 2022.

Oleksandra Matvichuk, Juriste / Aktiviste, Ukrainë

39-vjeçarja, avokate dhe aktiviste e të drejtave të njeriut, Oleksandra Matvichuk drejton Qendrën për Liritë Civile, e cila u nderua me Çmimin Nobel për Paqen këtë vit për punën që ka kryer në Ukrainë, duke mbledhur prova të krimeve të luftës nga forcat ruse.

Ketanji Brown Jackson – Gjyqtare, SHBA

52-vjeçarja “shkroi histori” kur u bë gruaja e parë me ngjyrë në historinë amerikane që fitoi një vend në Gjykatën e Lartë të SHBA këtë vit.

Francesca Bellettini – CEO e Saint Laurent, Itali/Francë

Drejtoresha menaxhuese e shtëpisë së Saint Laurent, italiania mund të krenohet se grupi francez që ajo drejton ka pasur një ecuri mbresëlënëse këtë vit, duke rritur ndjeshëm të ardhurat.

Jane Fraser – CEO e Citigroup, SHBA

Shefja ekzekutive e një prej bankave më të mëdha në botë, 55-vjeçarja skocezo-amerikane thuhet se ka sjellë një atmosferë të “ndjeshme” në postin drejtues në fjalë dhe ndryshime në qëndrimin ndaj punonjësve të cilët, veçanërisht në rastin e Citigroup, arrijnë në më shumë se 200,000.

Karen Lynch – CEO e CVS Health, SHBA

58-vjeçarja është faturuar si personi që ripërcaktoi kujdesin shëndetësor në SHBA, nga kryesimi i CVS Health, një nga më të mëdhenjtë në Shtetet e Bashkuara. Promovimi i vaksinimit kundër Covid dhe ofrimi i shërbimeve të reja në dobi të pacientëve.

Sanna Marin – Kryeministre e Finlandës

Edhe pse vetëm 37 vjeçe, ajo tashmë është kryeministre e Finlandës prej tre vitesh. Tre vite të vështira gjatë të cilave ajo u thirr për të përballuar një pandemi si dhe një luftë. FT e quan atë një “udhëheqëse të patrembur”, duke vënë në dukje se ajo ngriti staturën e Putinit duke promovuar anëtarësimin e Finlandës në NATO.

Serena Williams – Tenisiste, SHBA

“Kampione, nënë, vetëm më e mira”, “një sportiste e madhe, një personalitet i madh ”, tenistja legjendare amerikane 41-vjeçare ka njoftuar këtë vit se po tërhiqet nga aktiviteti aktiv.

Amanda Blank – CEO e Aviva, MB

Një nga femrat e pakta CEO në FTSE 100, 55-vjeçarja Blank po lufton për më shumë gra në poste drejtuese.

Jamie Fiori Higgins – Shkrimtar, SHBA

Autorja e librit “Bully Market” i cili doli këtë vit, Higgins përshkruan se sa negativitet (racist, seksist) kishte përjetuar në mjedisin e saj profesional gjatë viteve që punonte si bankiere në Goldman Sachs.

Rebecca Goberts – Doktoreshë, Holandë

Ajo ka vite që lufton për të drejtën e grave për abort, duke u siguruar që sa më shumë gra të kenë akses në procedurat e sigurta të abortit. Kur Gjykata e Lartë e SHBA-së përmbysi të drejtën federale këtë vit përtej Atlantikut, Goberts filloi t’u dërgonte pilula aborti grave në Teksas përmes kompanisë së saj, Aid Access.

Rina Gonoi – Ushtare, Japoni

Me guxim dhe vendosmëri, 23-vjeçarja nisi një fushatë publike këtë verë, duke kërkuar një falje zyrtare nga ushtria japoneze për sulmin seksual nga oficerë meshkuj të dehur gjatë stërvitjes së saj vitin e kaluar. Pasi u përballën me kërcënime dhe sulme shpifëse që synonin frikësimin e saj, forcat ushtarake japoneze më në fund pranuan në shtator se pretendimet e Rinës ishin të sakta dhe katër oficerë meshkuj i kërkuan falje asaj personalisht.

Gratë e Iranit

Në vazhdën e vdekjes së 22-vjeçares Mahsha Amini, e cila vdiq në Teheran shtatorin e kaluar pasi u arrestua nga policia morale e Iranit për shkak se nuk e mbante shaminë e saj islamike aq sa duhet, mijëra gra po protestojnë në disa qytete iraniane në kundërshtim të masave. Gratë e Iranit “e morën këtë tragjedi (përfshirë vdekjen e 22-vjeçares) dhe e kthyen atë në diçka të paprecedentë”, shkruan Christiane Amanpour në FT dhe vazhdon: Gratë iraniane kërkojnë “dinjitet, autonomi personale trupore dhe liri. të jetojnë të sigurt në vendin e tyre”. “Shamia nuk është një shtyllë themelore e Islamit. Kur u imponohet grave, është një mekanizëm kontrolli”, vëren Amanpour.

Paula Kahumbu – Ambientaliste, Kenia

Një grua me veprim mbresëlënës ekologjik në rajonin e Afrikës dhe veçanërisht në Kenia, me mbrojtjen e elefantëve në avantazh.

Mackenzie Scott – Shkrimtare Filantropike, SHBA

Shumë e njohin atë si ish-bashkëshorten e miliarderit Jeff Bezos. Megjithatë, ata që e njohin më së miri, flasin kryesisht për punën e saj bamirëse.

Sarina Vigman – trajnere futbolli, Angli/Holandë

53-vjeçarja nga Holanda udhëhoqi këtë vit, nga posti i trajnerit, Kombëtaren e Anglisë për femra për të fituar Euro UEFA Femra.

Michelle Yeoh – Aktorja, Malajzi

Jamie Lee Curtis gërsheton eulogjinë e saj nëpër faqet e FT. “Është një vorbull talentesh që më në fund po njihen,” shkruan Jamie Lee Curtis nga Yo.

Chichi Dangarebga – Shkrimtare / Aktiviste, Zimbabve

“Ajo është autorja e librit të parë të një gruaje me ngjyrë të Zimbabvesë që është botuar në anglisht dhe romani i saj i fundit, Ky trup i zi, u fut në listën e ngushtë për çmimin Booker në 2020,” shkruan shkrimtarja turke Elif Safak për të, duke vënë në dukje se Chichi Dangarebga është persekutuar në shtëpi për guximin të flasë për reformën politike. “Duke ardhur nga Turqia, kjo luftë më prek”, shkruan Safak.

Billie Eilish – Muzikante / këngëtare, SHBA

Këtë vit, dy nga festivalet më të mëdha të muzikës në botë, Glastonbury dhe Coachella, u kryesuan nga një grua…

Annie Hernot – Shkrimtare, Francë

Ajo u nderua këtë vit me Çmimin Nobel në Letërsi “për guximin dhe mprehtësinë klinike me të cilën ai zbulon rrënjët, tjetërsimin dhe kufizimet kolektive të kujtesës personale “.

Anne Imhof – Artiste, Gjermani

“U largova nga atje duke u ndjerë sikur sapo kisha parë diçka të rëndësishme”, shkruan Marina Abramovic, duke u kthyer pas në shfaqjen solo të Anne Imhof që ajo përjetoi vite më parë në Amsterdam.

Meghan Markle – Aktore, SHBA / MB

Gruaja e Princit Harry e gjeti veten duke luajtur në vitet e fundit në faqet e botimeve skandaloze. Megjithatë, këtë vit ajo lançoi serinë e podkasteve ‘Archetypes’ në Spotify, përmes së cilës u fokusua kryesisht në çështjet e barazisë gjinore.

Domi Xi – Drejtoreshë, Kanada/ Kinë

Regjisorja e filmit të animuar “Turning Red”, dhe në të njëjtën kohë gruaja e parë që drejton një film të Pixar Animation Studios.

Francia Elena Márquez Mina – Zëvendës Presidente, Kolumbi

Juriste, aktiviste mjedisore, nënkryetare (krahas Gustavo Petros), 40-vjeçarja afro-kolumbiane përfaqëson ato që janë shtypur për shekuj në Amerikën Latine.

Mia Mottley – Kryeministre, Barbados

Kryeministre që prej vitit 2018, 57-vjeçarja konsiderohet si një nga lideret më imponuese të brezit të saj.

Sherry Rehman – Ministre për Klimën, Pakistan

61-vjeçarja u dallua në Konferencën e fundit të OKB-së për Klimën (COP27) të mbajtur muajin e kaluar në Egjipt falë aftësive të saj negociuese dhe pragmatizmit. Marrëveshja e arritur për të krijuar një fond për vendet e varfra thuhet se është kryesisht për shkak të Rehman.