MENU
klinika

AFP reportazh për braktisjen e Hasit

“Krenari dhe dhimbje në ‘Lodrën e Vogël’ të Shqipërisë”

02.12.2022 - 10:59

Mediat e huaja i kanë kushtuar një artikull Hasit, siç edhe e quajnë ndryshe ‘Londra e Vogël”.

“Në bashkinë e Hasit, në verilindjen malore të Shqipërisë, flamuri i Union Jack ka vend krenarinë pranë një fotoje me kornizë të mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II.”, shkruan AFP.

Artikulli ka marrë edhe vëmendjen e mediave franceze.

Nëse nuk do të ishte për sfondin mahnitës malor, lehtësisht mund të gaboheni duke menduar se jeni në kryeqytetin britanik. Por qyteti i Hasit, në verilindje të Shqipërisë, i quajtur ndryshe si “Londra e Vogël”, i cili e nderon shtetin që ka pranuar aq shumë qytetarë të tij, pavarësisht nga planet që ka qeveria britanike në Westminster për të ndalur fluksin e më shumë se 12,000 emigrantëve që ishin këtë vit.

 

 

Ky rajon prej rreth 22,000 banorësh është ndërtuar kryesisht me paratë e dërguara në shtëpi nga burrat në moshë pune, që bënë udhëtimet e rrezikshme përtej Kanalit anglez, deri në brigjet e Britanisë në kërkim të një jete më të mirë. Tani, ata e nderojnë atdheun e tyre të adoptuar, këtu në Has, ku shfaqen makina me targa dhe madje edhe projekte për një statujë të Mbretëreshës së ndjerë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ashtu si Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, njerëzit në Has janë të indinjuar nga akuzat e Londrës se ata janë pjesë e një “pushtimi” emigrantësh. Banorët thonë se largimi për në Mbretërinë e Bashkuar i lejon ata të fitojnë jetesën – por shoqërohet me dhimbjen e çrrënjosjes, të udhëtimeve të rrezikshme dhe punës së palodhur, nga të cilat përfitojnë edhe punëdhënësit e tyre britanikë.

Sipas statistikave zyrtare të Mbretërisë së Bashkuar, shqiptarët janë tashmë grupi më i madh i vetëm që bëjnë kalime me varka të vogla në Kanalin anglez. Më shumë se 12,000 mbërritën në Britani këtë vit, krahasuar me 50 në 2020.

Shtetasit e vendit ballkanik prej 2.8 milionë banorësh kanë ikur nga papunësia për në Britani për dekada të tëra. Kryebashkiaku i Hasit, Liman Morina, duke folur nga zyra e tij ku flamujt britanikë dhe shqiptarë qëndrojnë krah për krah, i tha AFP-së se 80 për qind e zgjedhësve të tij “mbijetojnë falë punës së palodhur dhe të ndershme të të afërmve të tyre në Britani”.

Klodian Kastrati, një sociolog që punon në Has, tha: “Emigrimi është një epidemi që prek të gjithë të rinjtë këtu, të kontaminuar nga ideja për t’u larguar në Britani me shpresën për të krijuar një të ardhme më të mirë”.

Rajoni i Hasit është më i varfri i Shqipërisë dhe “emigrimi është i vetmi burim real për të mbështetur banorët e tij”, shtoi ai. Në rajonin, i cili ka rreth 22,000 banorë, janë duke u ndërtuar shtëpi të shumta në pronësi të emigrantëve.

Që kur Shqipëria hapi kufijtë e saj në vitet 1990, banorët janë larguar masivisht, të dëshpëruar për t’u shpëtuar vështirësive dhe izolimit, pasi përballuan shtypjen brutale në duart e diktaturës komuniste të vendit. Gati 1.7 milionë shqiptarë janë larguar, veçanërisht për në Itali, Greqi dhe Britani të Madhe, tregojnë shifrat zyrtare.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nxjerrin emrat e 2 vëllezërve shkodranë si ‘kriminelë’

“Daily Mail” i kthehet historisë së një të mituri shqiptar!

“Vendi i tyre nuk është i sigurt për të jetuar”

Bllokohet marrëveshja për kthimin e shqiptarëve nga Anglia!