MENU
klinika

Analiza

Ndalimi i naftës ruse mund të jetë më efektiv se sa parashikohet

07.12.2022 - 14:55

Zbatimi i tavanit të çmimit për naftën ruse të transportuar nga deti, i miratuar më 5 dhjetor, nuk është befasi, pasi kjo masë po diskutohej nga Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj kryesorë që në shtator 2022. Megjithatë, është një provë e rëndësishme e koalicionit perëndimor për të nënvlerësuar aftësinë e Rusisë për të mbështetur agresionin e saj të gjithanshëm kundër Ukrainës. Komentatorët në Moskë i kishin ndjekur me vëmendje debatet e stërzgjatura në Bashkimin Evropian mbi shifrën e saktë të këtij tavani, duke shpresuar se do të vendosej mjaftueshëm lart për ta bërë masën thjesht simbolike (Valdaiclub.com, 30 tetor; Nezavisimaya gazeta, 21 nëntor) . Megjithatë, këto pritshmëri u zhgënjyen pasi vlera e rënë dakord prej 60 dollarë për fuçi është shumë më poshtë se çmimi mesatar i markës ruse Urals për vitin 2022 dhe është vendosur të parandalojë rritjet e mprehta në nivelin statistikisht të dukshëm prej 100 dollarë për fuçi. Në javët e fundit, zyrtarët rusë iu desh t’i përmbaheshin udhëzimeve të vendosura nga Presidenti Vladimir Putin, i cili deklaroi se nuk do të eksportohej naftë në vendet që miratojnë masën e tavanit të çmimeve (Forbes.ru, 30 nëntor). Pretendimi se Moska mbron rregullat e tregtisë së tregut të lirë është padyshim shumë i rremë, por ajo që me të vërtetë i bën të pakuptimta udhëzimet e Putinit është vendimi i matur me kujdes i BE-së për të ndaluar të gjitha importet e naftës bruto ruse, naftës dhe produkteve të tjera (Kommersant, 28 nëntor). Kompanitë ruse kanë zhvendosur rreth gjysmën e dërgesave tradicionale në Evropë nga terminalet pranë Shën Petersburgut drejt Indisë, por kostot e larta të transportit dhe kërkesa në rritje për zbritje e pengojnë riorientimin e mëtejshëm (Neftegaz.ru, 24 nëntor). Mund të shfaqen ende mundësi për shitje mbi tavanin e çmimeve, por vetëm “flota gri” e cisternave të montuara me nxitim nga Sovcomflot mund ta transportonte këtë naftë. Për më tepër, rreziqet që lidhen me funksionimin e këtyre anijeve të vjetruara pa sigurimin e duhur janë shumë të larta për shumicën e klientëve (Forbes.ru, 3 nëntor).

Moska supozoi se ndërprerja e eksporteve të saj dhe kërcënimet për uljen e prodhimit do të shkaktonin trazira të reja në tregjet globale të naftës, aq sa ekonomitë perëndimore, tashmë të prekura nga inflacioni i lartë, do të pësonin një shtrëngim të ri, ndoshta shumë të dhimbshëm për të ruajtur solidaritetin e tyre politik. (Izvestiya, 3 dhjetor). Pasiguria në tregjet e naftës është me të vërtetë shqetësuese e lartë, por në pritje të sanksioneve të reja ndaj eksporteve ruse, këto shqetësime kanë ardhur në rënie dhe jo në rritje, kryesisht për shkak të vlerësimeve të kërkesës në Kinë, të ndikuar nga vala e fundit e protestave kundër Pekinit. Politika jashtëzakonisht e ngurtë “Zero kovid” (Kommersant, 2 dhjetor). Rusia kishte arsye të priste që kjo tkurrje e kërkesës do të nxiste marrëveshjen e OPEC+ (Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës, formati “plus” përfshin Rusinë) për të ulur kuotat e prodhimit me shpresën për të rritur çmimet, por kujdesi ka mbizotëruar mbi lakminë që zakonisht ndikon në vendime të tilla (RBC, 3 dhjetor). Arabia Saudite, pala më me ndikim në këtë kartel, mund të jetë më pak e prirur t’i ofrojë Moskës një rrugë shpëtimi, pasi e sheh zgjerimin e bashkëpunimit ushtarak midis Rusisë dhe Iranit edhe më të papëlqyeshëm sesa Izraeli (Nezavisimaya gazeta, 24 nëntor).

Tkurrja progresive e vëllimeve dhe të ardhurave të eksportit do të ketë një ndikim të thellë në industrinë ruse të naftës, e cila duhet të mbyllë shumë asete prodhuese këtë dimër dhe ka humbur aksesin në ato teknologji dhe shërbime të nevojshme për rehabilitimin e fushave të vjetra të naftës dhe për të eksploruar ato të reja. Ndikimet afatmesme të sanksioneve mund të degradojnë seriozisht industrinë energjetike ruse, por efekti i menjëhershëm i masave të reja do të shtrembërojë buxhetin e shtetit të Rusisë, i cili llogarit të ardhurat mbi supozimin e çmimeve të naftës në nivelin 70 dollarë për fuçi për vitin 2023 (Svoboda, 29 nëntor). Shpenzimet në buxhetin e miratuar zyrtarisht janë vetëm pak mbi të ardhurat, por kostot e mobilizimit dhe shumë kërkesa të tjera për financim të lidhura me luftën nuk janë përfshirë në këto vlerësime (Novayagazeta.eu, 29 nëntor). Vonesat në pagesat e kompensimeve bujare për qindra mijëra burra të mobilizuar dhe familjet e tyre që nga shtatori 2022, të cilat Putini i premtoi solemnisht, po shkaktojnë pakënaqësi dhe protesta në rritje. Dhe këto shuma janë vendosur të rriten ndërsa pagat tradicionale dhe të ardhurat e familjeve vazhdojnë të tkurren (The Moscow Times, 30 nëntor).

Tkurrja e pashmangshme e të ardhurave nga nafta ka shtyrë udhëheqjen ruse të kërkojë kanale të reja eksporti dhe Putin e befasoi Presidentin Kazakistan Kassym-Jomart Tokayev me propozimin për një aleancë gazi, e cila do të përfshinte gjithashtu Uzbekistanin (Rosbalt.ru, 30 nëntor; shih EDM, 1 dhjetor). Tokayev premtoi me mirësjellje se do t’i kushtonte vëmendjen e duhur iniciativës, duke nënkuptuar se Astana nuk do të eksperimentojë me shkeljen e regjimit të sanksioneve, i cili në mënyrë efektive i zhvendos të gjitha projektet e rënda për investime në një të ardhme të pacaktuar dhe të pasigurt (Kommersant, 29 nëntor).

Qëllimi i vërtetë i këtij propozimi tërheqës, i cili ishte edhe rasti me idenë e mëparshme të Putinit për të organizuar një qendër gazi në Turqi, është t’i sinjalizojë Evropës në ankth, veçanërisht Gjermanisë, e cila sapo ka filluar të ndjejë erërat e hershme të dimrit, se Moska po punon për opsionet alternative të eksportit të energjisë dhe është e lumtur t’i lërë klientët e saj tradicionalë në të ftohtë (The Moscow Times, 2 dhjetor). Ky kërcënim është përforcuar nga fushata e sulmeve me raketa në infrastrukturën energjetike të Ukrainës, e cila synon jo vetëm dobësimin e vullnetit të Kievit për t’i rezistuar agresionit rus, por edhe theksimin e ndjenjave të cenueshmërisë së energjisë në Evropë (The Insider, 24 nëntor). Ukraina, megjithatë, po punon shumë për të rindërtuar rrjetet e saj të energjisë elektrike. Si e tillë, Moska e ka parë të dobishme të lë të kuptohet për një tërheqje të mundshme të trupave nga termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia, kryesisht për t’u kujtuar evropianëve nervozë për dimensionin bërthamor të luftës së Ukrainës pa bërë ndonjë kërcënim të qartë bërthamor (Meduza, 2 dhjetor).

Megjithatë, të gjitha këto manovra dhe qëndrime nuk do të ndryshojnë realitetin e dështimit të thelluar të Rusisë në politikën e saj energjetike, e cila supozohej të rriste fuqinë e saj ushtarake, por në vend të kësaj është kthyer në një cenueshmëri të madhe. Moska e perceptonte veten si një fuqi e domosdoshme energjetike, e cila mund të instrumentalizonte eksportet e saj të naftës dhe gazit për gërryerjen e unitetit të aleancës perëndimore dhe lufton për të kuptuar faktin se Evropa me mungesë energjie është e aftë të kthejë shkurtimet e importit dhe tavanet e çmimeve në instrumente. të presionit ndaj shtetit agresor. Ukraina ka marrë iniciativën në fushën e betejës nga trupat ruse të pafurnizuara dhe tërësisht të demoralizuara, dhe çdo shtrëngim i sanksioneve perëndimore siguron që Moska nuk do të jetë në gjendje të rindërtojë aftësitë e nevojshme për një tjetër ofensivë pranverore në 2023. Modeli i disfatës ruse ka fitoi një veçori shtesë me futjen e një kufiri të arsyeshëm dhe të rregullueshëm të çmimit të naftës, dhe Kremlini nuk ka asnjë mënyrë për të ditur se cila kashtë shtesë do t’i thyejë kurrizin diktaturës së tij të korruptuar.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga OilPeice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN