MENU
klinika

Analiza

Pse Mesdheu ka mbetur edhe sot “fuçi baruti”?

29.12.2022 - 13:57

Sërish aromë lufte në Mesdhe.  Admirali Aurelio De Carolis , komandanti i përgjithshëm i skuadronit detar, konfirmon praninë e anijeve ruse në Mesdhe , duke vërtetuar kështu se ka një problem që lidhet me kontrollin e flotës ruse.

“Ne kemi për detyrë të monitorojmë Mesdheun dhe të monitorojmë nga afër këto anije. Një mesazh i fortë nga pikëpamja e komunikimit strategjik që jep aleanca”, tha ai.  Carolis bërinjë bilanc të asaj që Marina po bën në një periudhë kaq të trazuar plot sfida komplekse për të gjithë Aleancën Atlantike. “Ne operojmë në një kontekst plotësisht sinergjik me marinat e tjera aleate që veprojnë në Mesdhe dhe me të gjitha operacionet e tjera” tha ai.

Referenca, konkretisht, është për operacionin Irini në Sea Guardian të NATO-s. Por admirali përmendi edhe praninë e aeroplanmbajtëses amerikane me energji bërthamore Bush, nga e cila ishte ngarkuar edhe shkatërruesi Andrea Doria i Marinës italiane për të parë mbrojtjen e saj ajrore. Ne jemi shumë të kënaqur për këtë”.

Moska ka një bazë, në Tartus të Sirisë, e cila është bërë edhe më themelore me fillimin e pushtimit të Ukrainës dhe bllokada e Bosforit nga Turqia. Megjithatë, është e qartë se për shkak të pozicionit të saj gjeografik dhe rolit që ka flota e saj në kuadër të operacioneve të ndryshme brenda Mare Nostrum, Italia merr një rol qendror.

The Mediterranean battle exposes EU strategic autonomy illusion – EURACTIV.com

Kjo padyshim sjell gjithashtu një barrë që nuk mund të nënvlerësohet: Roma aktualisht ka disa njësi që veprojnë në kontekste të ndryshme dhe me misione të shumta. Dhe rritja e tensioneve midis Moskës dhe Perëndimit do të thotë në mënyrë të pashmangshme që detyrat e të gjitha vendeve të NATO-s të rriten paralelisht me rreziqet që lidhen me këtë përplasje.

Në këtë kuptim, prania e njëkohshme në Adriatik e njësive të flotës amerikane dhe flotës ruse kishte kthyer në qendër të vëmendjes kontrollin e brigjeve të çizmes, ashtu si lajmet më të fundit për një njësi ruse pranë gazsjellësit Tap ngriti alarmin për rrezikun e një përdorimi të mundshëm të kësaj anijeje ( Akademik Pashin ) me qëllim shqetësimi, kontrolli apo edhe një hipoteze të largët sabotimi në modelin e Rrymës së Veriut. Marina dhe Forcat Ajrore kanë vëzhguar vazhdimisht lëvizjet e anijes pa asnjë lloj aksidenti apo rreziku.

Nga komandat e ndryshme ata gjithmonë kanë nënvizuar se si kontrolli i njësive ruse nuk nënkupton domosdoshmërisht alarm, duke qenë një detyrë e vazhdueshme e flotës italiane dhe asaj atlantike, e cila ishte e dukshme tashmë në kohën e Luftës së Ftohtë.

Megjithatë, kjo ka bërë të mundur edhe të ritheksohet sesi sot sfidat për sigurinë e vendit kalojnë edhe nëpër rrugët e Mesdheut, si në thellësi të tij midis gazsjellësve, naftësjellësve dhe kabllove nëndetëse për telekomunikacionin deri në padyshim më të dukshmet,  rreziqet në sipërfaqe.

Anijet luftarake ruse zbarkojnë në Mesdhe,  NATO dhe

Sidomos në një fazë në të cilën përplasja mes Moskës dhe bllokut perëndimor nuk duket e destinuar të ndalet në një afat të shkurtër.

Në përgjithësi, Mesdheu përfaqëson një zonë shumë strategjike për Rusinë, aq më tepër pas shpërthimit të konfliktit ukrainas.

Para së gjithash, sepse është rruga e vetme e hyrjes në Detin Azov dhe Detin e Zi përmes ngushticës së Dardaneleve (nuk duhet të harrojmë se Moska kontrollon brezin që shkon nga Mariupol në Krime). Pas kësaj, për Putinin, mbajtja e një pranie në rajonin e Mesdheut është e rëndësishme pasi po flasim për një zonë qendrore në perspektivën e tregtisë ndërkombëtare detare. Më pas përmendëm NATO-n. Në rast se Aleanca Atlantike nuk gjen pengesa ruse në Mesdhe, në rast të tensioneve maksimale, Rusia do të ekspozohej ndaj sulmeve të mundshme të menjëhershme, përfshirë ato bërthamore. Me fjalë të tjera, Kremlini do të ishte nën zjarr.

Rusia ende mund të krijojë frikë, veçanërisht nëse do të kufizonte qarkullimin e automjeteve në Mesdhe duke imponuar “flluska” të vërteta.

Pra lufta po zhvendoset në Mesdhe dhe tensioni është shumë i lartë. Situata është dinamike dhe në evolucion të vazhdueshëm.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përgjigjet Ministria e Jashtme greke

“Greqia është çmendur”, Erdogan provokon sërish