MENU
klinika

Analiza

Si do të shkojë lufta? 2023-shi vjen me 5 skenare të reja…

31.12.2022 - 16:37

Konflikti në Ukrainë po hyn në vitin e dytë kalendarik. 24 shkurti ishte ditë e trishtë jo vetëm për Ukrainën por edhe për gjithë botën, pasi Rusia nisi një pushtim të plotë të Ukrainës. Që nga shpërthimi i luftës, luftimet e përgjakshme dhe sulmet ndaj civilëve kanë rezultuar në të paktën dhjetëra mijëra vdekje, zhvendosje të 12 milionë ukrainasve jashtë ose brenda vendit dhe të paktën 100 miliardë dollarë dëme në infrastrukturë. Dhe thuajse 1 vit më vonë nuk ka fund në horizont për konfliktin brutal. Ndërsa forcat e presidentit rus Vladimir Putin vazhdojnë të ndjekin qëllimet e tij të luftës, rezistenca e armatosur e Ukrainës i ka bërë përshtypje Perëndimit duke u përballur me një kundërshtar shumë më të madh. Pas sukseseve të Ukrainës në fillim të luftës, Rusia e ka kthyer vëmendjen e saj drejt rajonit kufitar më lindor të Ukrainës në Donbas dhe faza më e fundit e luftës ka shkuar më shumë në favor të Moskës.

Ku qëndron lufta në këto momente

Sipas këshilltarit të lartë për sigurinë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, Mark Cancian, Rusia fillimisht mori një qasje tronditëse. Qëllimi ishte të mposhteshin forcat ukrainase dhe të nxitej një ndryshim i qeverisë që do të ishte miqësor me Moskën. Kjo përfshinte sulme të gjera ajrore në qytete kyçe për të “zbutur objektivat”, të ndjekura nga sulme në shkallë të gjerë këmbësorie përgjatë katër akseve kryesore, drejt kryeqytetit Kiev në veri, qytetit të dytë më të madh Kharkiv në verilindje, rajonit të Donbasit në lindje, dhe zonat mbi Krime, të cilat Rusia e aneksoi në 2014, në jug. Por me suksesin ukrainas, duke përfshirë presidentin Vlodomyr Zelensky që refuzoi të largohej nga kryeqyteti, kjo qasje dështoi. Trupat ruse u tërhoqën në fillim të prillit nga Kievi dhe tani e kanë kthyer vëmendjen e tyre në rajonet lindore dhe jugore, veçanërisht Donbasi, shtëpia e dy rajoneve separatiste që kanë qenë nën kontrollin separatist pro-rus që nga viti 2014.

Megjithëse sulmet ajrore larg vijave të frontit tani janë “të kufizuara”, Rusia ende lëshon raketa çdo dy javë në qytete. Muajin e kaluar, dy ndërtesa banimi në Kiev u goditën teksa po zhvillohej në Gjermani samiti i G7. Ukraina ka pasur disa disavantazhe që nga fillimi, duke përfshirë pamundësinë për të përballuar armatimin e rëndë të forcave ruse. Megjithëse qeveritë e huaja po i dërgojnë gjithnjë e më shumë Ukrainës armë më të avancuara, duhet kohë për të trajnuar trupat ukrainase që janë mbështetur në kalibrat e epokës sovjetike. Në fillim të këtij muaji, SHBA-ja e angazhuar për dërgimin e sistemeve shtesë të lëshimit të raketave me rreze të mesme të njohur si HIMARS. Raportet e fundit sugjerojnë se HIMARS mund të jetë duke e kthyer luftën në favor të Ukrainës.

Dhe negociatat e suksesshme të paqes në këtë fazë duken të pamundura. “Ne nuk kemi filluar asgjë ende,” tha Putin në një fjalim para ligjvënësve më 7 korrik. Edhe pse Putin nuk përjashtoi bisedimet e paqes, ai tha se do të bëhet më e vështirë për të negociuar sa më gjatë të vazhdojë lufta. Por edhe pse lufta vazhdon dhe nuk duket se është në plan që të përfundoj disa pyetje lindin natyrshëm. A mund të përfundojë në vitin e ardhshëm ? Nëse përfundon si do të jetë, në fushën e betejës apo në tryezën e bisedimeve? Apo mund të shkojë lufta deri në 2024?

Ofensiva pranverore e Rusisë do të jetë kyçe

Për vitin 2023, përcaktuesi kryesor do të jetë fati i ofensivës së pranverës të Rusisë. Putin kishte pranuar se rreth 50,000 nga trupat e sapomobilizuara janë tashmë në front. 250,000 të tjerë prej atyre që sapo janë mobilizuar janë duke u trajnuar për vitin e ardhshëm. Nuk ka vend për asgjë, por më shumë luftë përderisa forcat e reja ruse do të vendosen në fushën e betejës.

Një armëpushim i shkurtër dhe i paqëndrueshëm është një perspektivë. Putini e ka bërë të qartë se nuk do të ndalet. Dhe Ukraina e ka bërë të qartë se është ende duke luftuar për jetën e saj. Këto janë disa nga mundësitë se si mund të shkojë lufta në vitin 2023.

FILE PHOTO: Tetiana Reznychenko, a resident of the Ukrainian village of Horenka, shovels snow near her apartment building, which has no electricity, heating or running water after being heavily damaged in the early days of the Russian invasion, November 19, 2022. REUTERS/Gleb Garanich/File Photo

1. Ukraina do të rifitojë tokën e saj

Sipas shkencëtarit dhe analistit Andrei Piontkovsky, Ukraina do të fitojë duke rivendosur plotësisht integritetin e saj territorial më së voni deri në pranverën e vitit 2023. Dy faktorë e formojnë këtë përfundim. Njëra është motivimi, vendosmëria dhe guximi i ushtrisë ukrainase dhe kombit ukrainas në tërësi, e cila është e paprecedentë në historinë moderne të luftës. Tjetra është fakti se, pas vitesh qetësimi të një diktatori rus, Perëndimi më në fund është rritur për të kuptuar përmasat e sfidës historike me të cilën përballet. Kjo ilustrohet më së miri nga një deklaratë e fundit e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Çmimi që paguajmë është në para. Ndërsa çmimi që paguajnë ukrainasit është në gjak. Nëse regjimet autoritare shohin se forca shpërblehet, ne të gjithë do të paguajmë një çmim shumë më të lartë. Dhe bota do të bëhet një botë më e rrezikshme për të gjithë ne,” tha Stotlenberg/

Koha e saktë e fitores së pashmangshme të Ukrainës do të përcaktohet nga shpejtësia me të cilën NATO mund të dorëzojë një paketë të re të armëve sulmuese ushtarake. Kapitullimi rus do të bëhet zyrtarisht në bisedimet teknike pas përparimeve shkatërruese të Ukrainës në fushën e betejës. Fuqitë fitimtare, Ukraina, Britania e Madhe, SHBA do të formojnë një arkitekturë të re ndërkombëtare të sigurisë.

2. Nuk ka fund në horizont

Sipas studiueses së luftës në Londër, Barbara Zanchetta, Vladimir Putin priste pranimin pasiv të veprimeve të tij, pa përfshirje domethënëse të vendeve të tjera. Ky llogaritje e gabuar e rëndë ka çuar në një konflikt të zgjatur, pa fund në dukje. Dimri do të jetë i vështirë, pasi sulmet ruse ndaj infrastrukturës ukrainase do të përpiqen të thyejnë moralin dhe qëndrueshmërinë e një popullsie tashmë të shkatërruar. Por qëndrueshmëria e Ukrainës është dëshmuar të jetë e jashtëzakonshme. Ata do të qëndrojnë të vendosur. Lufta do të zvarritet. Dhe me radhë. Perspektivat për negociata janë të zymta. Për një marrëveshje të mundshme paqeje, kërkesat thelbësore të të paktën njërës palë duhet të ndryshojnë. Nuk ka asnjë provë se kjo ka ndodhur, apo se do të ndodhë së shpejti. Megjithatë, kjo mund të ndodhë vetëm nëse Perëndimi qëndron i vendosur në mbështetjen e tij për Ukrainën, përballë presioneve të rritura të brendshme të lidhura me kostot e luftës. Mjerisht, kjo do të vazhdojë të jetë një betejë e gjatë politike, ekonomike dhe ushtarake e zgjidhjes. Dhe deri në fund të vitit 2023 me shumë mundësi do të vazhdojë ende.

MOSCOW, RUSSIA – MAY 09: Russian President Vladimir Putin is seen on the screen as he delivers a speech during 77th anniversary of the Victory Day in Red Square in Moscow, Russia on May 09, 2022. The Victory parade take place on the Red Square on 09 May to commemorate the victory of the Soviet Union’s Red Army over Nazi-Germany in WWII. (Photo by Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)

3. Asnjë rezultat tjetër përveç humbjes ruse

Është shumë herët për të planifikuar një paradë fitoreje në Kiev, por e gjithë bota është me Ukrainën tani dhe nuk ka asnjë dyshim se ata do ta fitojnë këtë luftë, ndoshta në 2023. Gjërat do të ecin më ngadalë gjatë dimrit, por nuk ka dyshim se forcat e Ukrainës do të jenë më të afta të përballojnë se sa ato të Rusisë për shkak të të gjitha pajisjeve dimërore që vijnë nga Britania e Madhe, Kanadaja dhe Gjermania. Deri në janar, Ukraina mund të jetë në gjendje të fillojë fazën përfundimtare të fushatës që është çlirimi i Krimesë. Dihet nga historia se lufta është një provë e vullnetit dhe një provë e logjistikës. Kur shihet vendosmëria e popullit dhe ushtarëve ukrainas, dhe përmirësimin e shpejtë të situatës logjistike për Ukrainën, nuk ka asnjë rezultat tjetër përveç një disfate ruse.

Sipas ish-gjenerali komandant i Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara për Evropë, Ben Hodges, në fund të vitit 2023 Krimea do të rikthehet plotësisht nën kontrollin dhe sovranitetin ukrainas, megjithëse mund të ketë një lloj ose marrëveshje që lejon Rusinë të heqë gradualisht një pjesë të pranisë së saj detare në Sevastopol, ndoshta edhe deri në fund të traktatit ( afërsisht 2025 ) që kishte ekzistuar përpara aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia. Përpjekjet për rindërtim do të jenë duke u zhvilluar në infrastrukturën ukrainase përgjatë bregut të detit Azov, duke përfshirë portet e rëndësishme të Mariupol dhe Berdyansk, dhe rihapja e Kanalit të Krimesë Veriore që devijon ujin nga Dnipro në Krime do të jetë një tjetër projekt i rëndësishëm që do t’i kushtohet vëmendje.

4. Rusia fiton luftën

Fitorja e luftës nga Rusia do të sjellë fuqinë ushtarake ruse, përfshirë aftësinë e saj për të kërcënuar hapësirën ajrore evropiane 1000 km më afër Berlinit, Parisit dhe Londrës. Një fitore ruse do të sigurojë gjithashtu kontroll të plotë mbi Detin Azov dhe do ta kthejë Detin e Zi në një “Liqen rus”. Kjo gjithashtu do të lejojë Rusinë të ripërqendrojë përpjekjet e saj në një rajon tjetër me rëndësi të madhe strategjike me paqartësi gjeopolitike në rritje, dinamike dhe konkurrencë të madhe të fuqisë: Arktiku dhe Rruga e Detit të Veriut. Që nga viti 2007, Rusia ka miratuar një sërë politikash dhe strategjish dhe ka ndryshuar doktrinat e saj ushtarake dhe detare për të përfshirë rajonin e Arktikut, duke theksuar nevojën për të mbrojtur territorin e Arktikut të Rusisë dhe për të projektuar ndikimin dhe fuqinë përtej bregdetit të saj Arktik. Procesi i gjenerimit të forcave ushtarake, aftësive dhe bazave të nevojshme është penguar përkohësisht nga përpjekjet e saj të luftës në Ukrainë. Rusia përballet me sfida të mëdha demografike që në afat të gjatë do të ndikojnë si në ekonominë e saj, ashtu edhe në aftësinë e saj për të projektuar fuqinë ushtarake globalisht. Nëse Ukraina mposhtet me sukses dhe Bjellorusia integrohet plotësisht (dhe gëlltitet nga Rusia), “Bota Ruse” do të rritet me më shumë se 800,000 kilometra katrorë dhe deri në 52 milionë njerëz.

5. Fitore të fazave të tjera nga 2 vendet

Në vend të “si do të përfundojë” ja çfarë do të dëshironte të arrinte secila palë në fazën tjetër. Vetëm rreth gjysma e 300,000 trupave të mobilizuara ruse janë tashmë në zonën e luftimit. Pjesa tjetër, së bashku me forcat e lira për veprim pas tërheqjes së Khersonit, u jep rusëve një mundësi për të nisur një ofensivë. Pushtimi i rajoneve të Luhanskut dhe Donetskut do të vazhdojë, por një përparim i madh rus si një lëvizje nga jugu në Pavlograd për të rrethuar forcat ukrainase në Donbas ka më pak gjasa. Më e mundshme është një vazhdim i taktikave aktuale, një grindje e ngadaltë e forcave ukrainase në drejtime të ngushta dhe një përparim i ngadaltë, si në zonat Bakhmut dhe Avdiivka, me të njëjtat taktika të mundshme në zonën Svatove-Kreminna. Sipas ekspertit ushtarak David Gendelman, vazhdimi i shënjestrimit të infrastrukturës energjetike të Ukrainës dhe sulmeve të tjera në pjesën e pasme të Ukrainës do të kompletojnë këtë strategji të luftës së shkatërrimit. Forca të konsiderueshme ukrainase u liruan gjithashtu pas një tërheqjeje ruse nga Kherson. Për ta, drejtimi më i vlefshëm nga pikëpamja strategjike është jugu, drejt Melitopolit ose Berdyansk, me synimin për të prerë korridorin kontinental rus për në Krime. Kjo do të ishte një fitore e madhe e Ukrainës, dhe pikërisht për këtë arsye rusët po forcojnë Melitopolin.