MENU
klinika

Maroku, për herë të parë kalon

Spanja, kombëtarja e “mallkuar” nga ruleta e penalltive

06.12.2022 - 20:36

Spanja ndoshta bëri llogari në fazën e grupeve, duke humbur qëllimisht për t’u përplasur me Marokun dhe jo me Kroacinë e ndoshta më vonë me Brazilin, por nuk e kishte menduar se do të eliminohej përsëri nga penalltinë.

Sot ishte hera e katërt që Spanja eliminohet nga Kupën e Botës përmes ruletës së 11-metërshave nga pesë herë. Ndërsa Maroku është kombëtarja e parë afrikane që fiton me penallti në Kupën e Botës.

Spanjolli Rodri u bë lojtari i parë (që nga viti 1966) që plotësoi më shumë se 600 pasime në një Botëror të vetëm (637), me rekordin e mëparshëm të vendosur nga një tjetër lojtar spanjoll (599 – Xavi në 2010).

Spanja ka luajtur kohë shtesë për të pestën herë radhazi mes Euros dhe Kupës së Botës. Spanja tentoi vetëm një përpjekje në pjesën e parë kundër Marokut; në Kupën e Botës, që nga viti 1966, ai kishte bërë gjithmonë të paktën dy goditje në fazat e hershme.

Sergio Busquets barazoi Sergio Ramos dhe Iker Casillas si lojtari spanjoll me më shumë ndeshje në Kupën e Botës (17). Spanjolli Gavi (18 vjeç 123 ditë) është lojtari më i ri që ka nisur një ndeshje eliminatore të Kupës së Botës që nga Pelé në finalen e vitit 1958 (17 vjeç 249 ditë).

Achraf Hakimi dhe Hakim Ziyech u bënë lojtarët me më shumë ndeshje të Kupës së Botës për Marokun (shtatë), duke kaluar Mustapha Hadji (gjashtë, si Romain Saïss).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN