MENU
klinika

Analiza

‘Çelësi i fitores’ së Sunak: Emigrantët e paligjshëm!

07.01.2023 - 09:30
Nga Patrick O’Flynn

Kushdo që dëgjon mediat e njëanshme britanike do të mendonte se konservatorët e Rishi Sunak po bëjnë dolli dhe se fitorja e Laburistëve në zgjedhjet e ardhshme është një përfundim i sigurt.

Realiteti është se mbështetja e Laburistëve mund të jetë shumë milje e gjerë, por është shumë e cekët.

Kjo mund të mbahet mend si java që ndryshoi gjithçka; java që Rishi Sunak listoi prioritetet kryesore që do të arriheshin deri në kohën e zgjedhjeve të ardhshme. Dhe ai bëri zgjedhje me mend.

Tre nga pesë premtimet e tij kryesore ishin ekonomike: përgjysmimi i shkallës së inflacionit, rritja e ekonomisë përsëri dhe reduktimi i borxhit të sektorit publik.

Një tjetër zotim kyç ishte për kujdesin shëndetësor: uljen e listave të pritjes nga nivelet e tyre aktuale. Duhet marrë parasysh nëse votuesit duan të arrijnë në përfundimin se NHS është i sigurt në duart e konservatorëve.

Premtimi i fundit ishte ndalimi i anijeve të emigrantëve, duke miratuar ligje të reja për të siguruar që kushdo që arrin ilegalisht në MB të largohet me shpejtësi.

Këto tre fusha të politikave – ekonomia, NHS dhe imigracioni – nga sondazhet, duket se janë çështjet kryesore shqetësuese për miliona që i shtynë konservatorët të fitojnë në 2019.

Një ditë pas premtimeve të Sunak, udhëheqësi laburist Keir Starmer shkoi në të njëjtin vend të Londrës Lindore. Dhe kishte shumë pak njerëz.

Shumë komentatorë e patën mendjen tek slogani i Brexit-it “Take Back Control”. Kur Starmer u sfidua për besueshmërinë e tij në sytë e votuesve, pasi kishte bërë një fushatë  për të anuluar rezultatin e referendumit të BE-së, pavarësisht një premtimi të hershëm për ta respektuar atë, ai nuk kishte asnjë përgjigje bindëse.

Mosgatishmëria e Starmer për të respektuar kombin britanik u shfaq përsëri kur u pyet se çfarë do të bënte për të ndaluar imigracionin e paligjshëm. Në mënyrë absurde, ai pretendoi përmirësim masiv në zbatimin e ligjit në të gjithë Evropën që do të “ndalonte bandat kriminale”.

E vetmja masë tjetër që ai specifikoi ishte përshpejtimi i përpunimit të azilit, i cili nuk do të bëjë asgjë për të ndaluar ardhjet e reja të paligjshme dhe madje mund të nxisë më shumë për të provuar fatin e tyre.

Duke parë tre çështjet kryesore që do të vendosin zgjedhjet e ardhshme, do të duket se gjërat janë shumë më të balancuara nga sa thonë shumica e ekspertëve.

Britain’s Chancellor of the Exchequer Rishi Sunak prepares to deliver his ‘Mansion House’ speech at the Financial and Professional Services Address, previously known as the Bankers dinner, at Mansion House in the City of London on July 1, 2021. (Photo by Stefan Rousseau / POOL / AFP) (Photo by STEFAN ROUSSEAU/POOL/AFP via Getty Images)

Për sa i përket ekonomisë, konservatorët i kanë qetësuar gjërat që nga koha e Truss dhe mund të jenë në gjendje të tregojnë se po rregullojnë gabimet.

NHS, është historikisht pika më e fortë e laburistëve, Sunak vështirë se mund të shpresojë të fitojë duke pasur parasysh gjendjen aktuale.

Kjo e lë emigracionin si një çështje vendimtare.

Nëse Sunak arrin të miratojë një ligj të ri radikal për dëbimin e të ardhurve të paligjshëm dhe arrin ta zbatojë atë përballë obstruksionizmit të Laburistëve, atëherë ai ka çdo shans për të fituar.

Natyrisht, i duhet edhe një gjë: që deputetët konservatorë të mos sillen si pula pa kokë dhe në vend të kësaj të tregojnë pak vetëdisiplinë dhe unitet.

Burimi: Express UK

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sunak bën gati marrëveshjen me Francën për…

Britania e vendosur ‘t’i mbyllë derën’ shqiptarëve

Sa kaluan Kanalin e La Manshit gjatë 2022?

Britania e Madhe publikon bilancin e emigrantëve