Mundi 1-0 Real Sociedad...

Dembele i jep Barçës gjysmëfinalen e Kupës së Mbretit

26.01.2023 - 13:10

Barcelona mposhti Real Sociedadin me rezultat 1-0 në çerekfinale të Kupës së Mbretit. Formacioni i Xavit përfitoi nga epërsia numerike pas kartonit të kuq të Brais Mendez (40′) dhe kaloi në avantazh në minutën e 52-të me golin e Ousmane Dembélé, protagonistit të një zbritjeje të parezistueshme.

Barcelona mposhti Real Sociedadin 1-0 në çerekfinalen e Kupës së Mbretit dhe kaloi në gjysmëfinale. Pjesa e parë me ngjyra të forta ‘blaugrana’. Në minutën e 11-të skuadra e Xavi kaloi në avantazh, por arbitri Manzano e anuloi për shkak të pozicionit jashtë loje të De Jong.

Mysafirët, pas konfuzionit fillestar, u rigrupuan dhe u afruan në 1-0, me traversën që i mohoi Kubos gëzimin e shënimit. Në minutën e 41-të vjen kartoni i kuq për Brais Mendez për një hyrje të çorganizuar ndaj kapitenit Sergio Busquets.

Pjesa e dytë hapet me golin e Dembélé. i cili në minutën e 52-të nga e djathta godet fuqishëm dhe Remiro nuk mund të bëjë shumë. Në minutën e 68-të mundësia për të dyfishuar ishte në këmbët e Gavi, i cili goditi traversën nga një pozicion i favorshëm.

Camp Nou mund të festojë kështu kalimin e Barcelonës në gjysmëfinalen e Kupës së Mbretit, me ‘blaugranat’, të cilët megjithatë do të duhet të presin shortin e së premtes për të njohur kundërshtarët e tyre.

Sot, Valencia-Athletic Bilbao dhe derbi Real Madrid-Atletico Madrid do të kompletojnë skuadrat e gjysmëfinalistëve, me shortin e planifikuar për të premten më 27 janar.