MENU
klinika

Foto

I vetëm në meshë, Putin shfaqet në shërbimin e Krishtlindjes në Kishën Ortodokse

07.01.2023 - 09:55

Presidenti rus Vladimir Putin ka marrë pjesë i vetëm në një shërbim të Krishtlindjeve të Kishës Ortodokse brenda një katedrale të Kremlinit, në vend që të bashkohej me besimtarët e tjerë në një festë publike.

Është me sa duket hera e parë në vite që Putin e ka shënuar këtë rast në Moskë dhe jo në rajonin përreth kryeqytetit, sipas agjencisë ruse të lajmeve RIA.

Televizioni shtetëror shfaqi dy klipe të drejtpërdrejta të tij brenda Katedrales së Shpalljes së Praruar teksa priftërinjtë ortodoksë kryenin shërbimin e mesnatës, të njohur si Liturgjia Hyjnore.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Shumë të krishterë ortodoksë festojnë Krishtlindjet më 6 dhe 7 janar.

 

 

Putini, i veshur me një xhaketë blu dhe një golfë të bardhë me qafë të lartë, ishte i vetmi adhurues dhe bëri kryqin disa herë përpara se mbulimi televiziv të ndërpritej në një shërbim publik në Katedralen e Krishtit Shpëtimtar të Moskës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një libër i një dëshmitari okular

Ja si ishte dita e fundit e Bashkimit Sovjetik…