Messi vlerësoi rivalët!

Ja si votuan kapitenët në mbërmjen e më të mirëve të FIFA-s!

28.02.2023 - 15:56

Nata në Salle Pleyel në Paris i përkiste Lionel Messit. Legjenda argjentinase fitoi çmimin e lojtarit më të mirë për herë të dytë në karrierën e tij në The Best FIFA Football Awards dhe u përfshi në 11-shen më të mirë për të 16-in vit radhazi, një rekord, duke lënë pas Cristiano Ronaldon, i cili u la jashtë për herë të parë që nga viti 2007.

Pjesa tjetër e podiumit ishte një çështje franceze, me Kylian Mbappe dhe Karim Benzema pas Leos, i cili fitoi në mënyrë më efektive Kupën e Botës me Albiceleste, duke dalë në krye në votimin mes kapitenëve dhe trajnerëve të ekipeve kombëtare anëtare të FIFA-s nga e gjithë planeti.
Nga ana tjetër, Messi hodhi gjithashtu votën e tij si kapiten i Argjentinës dhe e renditi Neymar në vendin e parë, me shokun e tij të skuadrës në Paris Saint-Germain Kylian Mbappe i dyti dhe Benzema i treti.

Treshja e Mo Salah ishte më pak… normale. Egjiptiani nuk përfshiu as Messin, as Mbappe, as Benzemanë! Në vend të tyre, ai votoi Vinicius në krye, Kevin De Bruyne dhe Ashraf Hakimi.

Votat e disa prej kapitenëve në The Best FIFA Football Awards janë të detajuara: