MENU
klinika

Gol nga porta në portë

Gardiani hyn në librin e rekordeve Guinness

22.03.2023 - 13:12

Portieri i Cobresal, Leandro Requena shënoi golin e tretë në fitoren 3-1 të ekipit të tij.

Këtë gol Requena e realizoi në fitoren ndaj Colo Colo në Primera Division të Kilit. Gabimi i portierit të Colo Colo, Brayan Cortes, në skajin tjetër të fushës kishte dalë përpara dhe gabimi i tij solli një gol nga 96.04 metër.

Gabimi i Cortes ishte vendimtar në këtë rast pasi ai rrëshqiti duke i dhënë mundësinë topit që të shkonte në drejtim të kuadratit. Gardiani ndodhej shumë metra përpara zonës së tij, krejtësisht i papërgatitur, kështu që topi përfundoi në portën e skuadrës së Colo Colo.