MENU
klinika

Ja çfarë shkakton

Merrni melatoninë? Kujdes nga mbidoza

29.03.2023 - 12:23

Ndërsa melatonin është një hormon i prodhuar natyrshëm në trup, marrja e tepërt e melatoninës suplementare mund të prishë ritmin tuaj cirkadian (i quajtur edhe cikli juaj gjumë-zgjim). Mund të shkaktojë edhe efekte të tjera anësore të padëshiruara.

Pra, po, teknikisht mund të mbidozoni melatoninën.

Sidoqoftë, një mbidozë e melatoninës mund të jetë e vështirë të përcaktohet pasi nuk ka një dozë standarde zyrtare të sigurt për të gjithë.

Disa njerëz janë më të ndjeshëm se të tjerët ndaj efekteve të melatoninës. Një dozë që mund të shkaktojë efekte anësore tek një person mund të ketë pak efekt tek dikush tjetër.

Fëmijët e vegjël duhet të shmangin melatonin nëse nuk udhëzohet ndryshe nga një mjek. Dozat ndërmjet 1 dhe 5 miligramë (mg) mund të shkaktojnë konvulsione ose komplikime të tjera për fëmijët e vegjël.

Tek të rriturit, doza standarde e përdorur në studime varion midis 1 dhe 10 mg, megjithëse aktualisht nuk ka një dozë përfundimtare “më të mirë”. Besohet se dozat në rangun prej 30 mg mund të jenë të dëmshme.

Sa melatoninë mund të merrni?

Një dozë e sigurt e melatoninës është doza më e ulët që është efektive për t’ju ndihmuar të bini në gjumë pa shkaktuar efekte anësore. Në përgjithësi, një dozë midis 0.2 dhe 5 mg konsiderohet një dozë fillestare e sigurt.

Një dozë e sigurt do të varet nga pesha e trupit, mosha dhe ndjeshmëria ndaj suplementit.

Simptomat e mbidozës së melatoninës

Shumë melatonin mund të ketë efektin e kundërt të qëllimit të synuar. Mund ta bëjë më të vështirë gjumin sepse ritmet tuaja cirkadiane do të prishen.

Një mbidozë mund t’ju lërë të turbullt dhe të përgjumur gjatë ditës dhe t’ju japë makthe ose ëndrra të gjalla gjatë natës. Ju gjithashtu mund të përjetoni:

  • të përziera
  • marramendje
  • dhimbje koke
  • nervozizëm ose ankth
  • diarreja
  • dhimbje kyçesh

Për disa njerëz, melatonina e tepërt mund të ndikojë në presionin e gjakut. Medikamentet që ulin presionin e gjakut, të tilla si bllokuesit e kanaleve të kalciumit dhe beta-bllokuesit, mund të zvogëlojnë prodhimin natyral të melatoninës në trup.

Megjithatë, marrja e një suplementi për të kompensuar nivelet më të ulëta të melatoninës mund të mos jetë gjithmonë e këshillueshme. Sigurohuni që të flisni me mjekun për melatoninën dhe suplementet e tjerë që merrni nëse ju janë dhënë medikamente për të ndihmuar në kontrollin e presionit të gjakut.

Megjithëse melatonina mund të jetë shumë e dobishme për disa njerëz që kanë nevojë për pak ndihmë shtesë për të rënë dhe për të qëndruar në gjumë, nuk është për të gjithë. Mund të mos e toleroni mirë, edhe në doza të ulëta. Mund të zbuloni se nuk ju ndihmon të flini, pavarësisht nga doza.

Nëse pagjumësia është problem, bisedoni me një specialist të gjumit. Mund të ketë ndryshime të tjera në stilin e jetës që mund të bëni që mund të ndihmojnë, të tilla si reduktimi i kafeinës dhe alkoolit ose ndryshimi i rutinës së gjumit.

Nuk ka gjasa të keni ndonjë problem serioz mjekësor për shkak të marrjes së melatoninës, por duhet ta trajtoni atë me kujdes.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNNjë nga frutat më të mirë të stinës së verës

Si duhet ti përdorni manaferrat për rënien nga pesha

Mungesa e hekurit apo sëmundjet kronike?

Ja si të dalloni shkakun e anemisë

Një pjesë e pacientëve ndërpresin medikamentet pa konsultën e mjekëve

Vapa ndikon në shëndetin mendor!