MENU
klinika

Editoriali i Le Monde

Reforma e pensioneve franceze: Një tjetër humbje për opozitën!

24.03.2023 - 10:00

Pse dy muaj, anëtarët e krahut të djathtë të Les Républicains (LR) të Assemblée Nationale luajtën me nervat e qeverisë për reformën e pensioneve, pa dhënë shumë rezultate.

Partia doli nga ky debat parlamentar më e ndarë se kurrë dhe pa autoritetin e nevojshëm për t’i dhënë fund rebelimit të saj të brendshëm.

19 anëtarët që votuan për rrëzimin e qeverisë të hënën – një e treta e grupit LR në Asamble – sfiduan presidentin e grupit Olivier Marleix dhe udhëheqësin e partisë Eric Ciotti. Rebelët duken jashtë kontrollit. Ata mbështetën votën e mosbesimit të paraqitur nga grupi opozitar i centristëve dhe të pavarurve, LIOT, dhe tre madje shkuan aq larg sa votuan për një mocion të ngjashëm të paraqitur nga RAS-ja e ekstremit të djathtë (RN).

Por mosha e daljes në pension 64-vjeç që ata e kundërshtojnë aq ashpër duket si ‘motër’ e projektit që e djathta mbron prej vitesh. Projektligji ishte objekt negociatash intensive midis qeverisë dhe drejtuesve të partive.

Teksti u ndryshua dhe u mbështet nga shumica e krahut të djathtë të Senatit.

Kur erdhi koha për të votuar reformën të enjten, më 16 mars, rreth 30 anëtarë të Asamblesë së LR-së u larguan, duke e detyruar qeverinë të marrë përgjegjësinë. Katër ditë më vonë, të guximshmit mes tyre u përpoqën të sillnin reformën duke shtuar votat e tyre me ato të së majtës dhe RN. Qeveria e kryeministres Elisabeth Borne mbijetoi me vetëm nëntë vota.

France pension reform: Macron's government survives no-confidence vote - BBC News

Dhjetë muaj pas dështimit të hidhur të Valérie Pécresse në zgjedhjet presidenciale si kandidate e LR-së, pritej që partia të donte të fillonte nga një faqe e bardhë. Reflektimi për të kaluarën është i nevojshëm për një rikthim, por udhëheqja e partisë duket krejtësisht e pafuqishme për të kanalizuar përplasjen midis dy linjave partiake të kundërta radikale, duke reflektuar interesa lokale dhe llogaritje të ndryshme politike.

LR është e ndarë midis përfaqësuesve të saj nga qytetet dhe atyre nga fshati, të cilët tani janë të mbipërfaqësuar në grup.

Të parët kërkojnë para së gjithash të rifitojnë votuesit që kanë qëndruar në anën e Emmanuel Macron, ndërsa të dytët, në konfrontim të drejtpërdrejtë me RN, pretendojnë të ringjallin linjën shoqërore të partisë.

Për ta, nuk bëhet fjalë të miratojnë reformën e pensioneve apo të shërbejnë si ‘patericë’ për Macron.

Pozicionimi i trazuar i ish-udhëheqësit të partisë Laurent Wauquiez, i cili me ndrojtje miratoi vendosjen e moshës së pensionit në 64 vjeç, pa i bindur mbështetësit e tij në Asamble që ta luftojnë atë, ka përforcuar përshtypjen se shihet një rënie e partisë. Historikisht, e djathta republikane e Francës ka qenë e fortë kur ka pasur një lider karizmatik që ishte në gjendje të sintetizonte të gjitha degët e saj. Por Wauquiez, i cili shpreson të udhëheqë LR-në si kandidaturën e saj presidenciale për vitin 2027, shpesh ka kundërshtuar.

France: The pension reform puts politics under strain, but major instability unlikely | Amundi Research center

Wauquiez refuzon të ekspozojë veten përpara zgjedhjeve evropiane të vitit 2024, të cilat nuk po duken të mira për LR.

Në prapaskenë, megjithatë, ai ka mbështetur gjithçka që mund të dobësojë Macron dhe të frenojë ambiciet e Ministrit të Financave Bruno Le Maire dhe ministrit të Brendshëm Gérald Darmanin, dy ish-anëtarë të profilit të lartë të LR që iu bashkuan Macron në 2017.

I pari që vuajti nga loja politike ishte Ciotti, i cili ishte megjithatë aleati i tij më i mirë. I gjykuar nga Borne, presidenti i LR mund të ishte shfaqur si fitues i reformës së pensioneve. Në vend të kësaj, ai nuk është në gjendje të garantojë se partia nuk do të përfundojë e copëtuar, nga njëra anë makronistët dhe nga ana tjetër RN.

Burimi: Le Monde

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një dimër i vështirë e pret Francën!

Macron nuk kërkon vetëm reforma…

Priten greva dhe protesta masive

Franca sërish në kaos?!

'Makronizmi,' piramidë që mbështetet në majën e saj

Çfarë po ndodh me Presidentin francez?