MENU
klinika

Sulmi me dron gjatë natës

Atentat ndaj Putin? Reagon Ukraina: Nuk kemi lidhje me sulmin

03.05.2023 - 17:47

Qeveria në Kiev ka reaguar ndaj akuzave të Kremlinit për Ukrainë e cila pretendon se ka nisur një atentat ndaj liderit rus Vladimir Putinit me dy drone në orët e para të mëngjesit të së mërkurës. Një zyrtar i lartë presidencial ukrainas tha se Ukraina nuk lidhje me sulmin me dron.

Ata shtuan se një sulm ndaj Kremlinit nuk do të ndryshonte asgjë në fushën e betejës dhe ndoshta do të provokonte Rusinë të ndërmarrë veprime më radikale, shkruan The Guardian.

Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, ndërkohë që nuk raportohet për asnjë ndërtesë të dëmtuar. Kremlini pretendon se sulmi ka qenë i qëllimshëm dhe dyshohet se është një atentat ndaj presidentit Putin. Por siç bëhet me dije, lideri rus ka marrë disa plagë të lehta dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN