MENU
klinika

Analiza

Arsyet që e çuan Erdoganin drejt fitores

15.05.2023 - 12:55

Rexhep Tajip Erdogan ka dëshmuar edhe një herë se nuk do të heqë dorë kollaj nga pushteti. Duke përmbysur sondazhet, ai fitoi ndaj Kemal Kılıçdaroğlu në raundin e parë të zgjedhjeve vendimtare turke, dhe për më tepër koalicioni nën AKP, partia e tij, jo vetëm fitoi zgjedhjet parlamentare, por fitoi edhe shumicën në parlamentin turk.

Dy rivalët presidencialë kanë një tjetër betejë në raundin e dytë. Në rolin e “rregullatorit” është Sinan Ogan, i cili grumbulloi afërsisht 5% të votave dhe filloi menjëherë “pazaret turke” për t’i ofruar mbështetjen e tij Kilicdaroglu.

Megjithatë, prognoza është kthyer në favor të Rexhep Tajip Erdogan, i cili duket se është një hap përpara rinovimit të mandatit të tij presidencial, duke qenë në “timonin” e vendit prej 20 vitesh.

Sipas analistëve, Rexhep Tajip Erdogan do të fitojë edhe raundin e dytë të zgjedhjeve.

“Ai ka 20 vjet që ka në dorë shtetin dhe di të fitojë zgjedhjet. Ai e di se si funksionon sistemi, por mbi të gjitha njeh sociologjinë dhe psikologjinë e popullit turk.

Turkey's Erdogan says he could still win, would accept presidential election runoff | The Hill

Turqia ishte, është dhe do të ndahet në tre pjesë. Është Turqia e brigjeve dhe disa zonave të Ankarasë me pamje nga perëndimi, është Turqia e Anadollit dhe është edhe Turqia e kurdëve, të cilët përbëjnë 1/3 e popullsisë së vendit.

Recep Tayyip Erdogan i njeh shumë mirë këto parametra dhe zotëron psikologjinë e çdo pjese të Turqisë”, tha një prej analistëve.

Ai është një një njeri i popullit, afër Islamit dhe traditave të Turqisë. Ky ka qenë profili i tij prej vitesh dhe ai u burgos për bindjet e tij në vitin 1999. Ai e kupton botën e turqve, të cilët janë 70% antiperëndimorë dhe antiamerikanë, pavarësisht se për cilën parti votojnë.

Ai u bëri thirrje turqve që t’i rezistojnë Perëndimit, i cili siç argumentoi ai, me Kilicdaroglu si “kalë të Trojës” synon të shtypë veçantinë e Turqisë. Ai i goditi telat e zemrës dhe ata e besuan.

Në Perëndim, ekonomia, individualiteti dhe lumturia janë të rëndësishme. Në Turqi prioritet është atdheu, mbështetja e liderit, koncepti i kombit dhe shtetit, koncepti i moralit dhe i zakoneve, raporton abcnews.al.

Pra, ne kemi kode vlerash krejtësisht të ndryshme dhe Perëndimi nuk zotëron as psikologjinë, as sociologjinë e popullit turk, as kodin e vlerave të turqve.

Nga ana tjetër, opozita e drejtuar nga Kilicdaroglu shpresonte në fitore. Pas tërheqjes së Muharrem Ince nga gara elektorale, madje u rritën pritshmëritë për një fitore që në raundin e parë.

Por vlerësimet dhe sondazhet u hodhën poshtë. Kilicdaroglu dhe koalicioni i larmishëm i partive opozitare, të cilin ai drejtoi, duket se nuk ishin të bindur për “ndryshimin” që po predikonin.

Turkey's Erdogan says he could still win, would accept presidential election runoff | World News | pentictonherald.ca

E vetmja gjë që e bashkoi këtë koalicion ishte fakti që ata ishin kundër Erdogan, madje edhe përballja që tregon se është në nivel personal. Nuk kishte asnjë vizion, asnjë frymëzim për botën. Nuk do të thotë se dikush do të sjellë ndryshim vetëm sepse është kundër Erdoganit.

“Populli kishte një kërkesë për ndryshim, por Kilicdaroglou nuk ishte ai agjenti i ndryshimit”, tha një tjetër analist.

Pyetja vendimtare në ditët në vijim është nëse Kilicdaroglu mund të shkaktojë një shqetësim në raundin e dytë të zgjedhjeve. Vihet re se Sinan Ogan, i cili si kandidat i një aleance nacionaliste të ekstremit të djathtë grumbulloi pak më shumë se 5%, vlerësohet nga disa si pikë kyçe e rezultatit përfundimtar zgjedhor.

Ai duket se ka nisur menjëherë “pazaret turke” duke deklaruar se do t’i ofrojë mbështetje Kilicdaroglu nëse përjashton kurdët e HDP-së, partisë së tretë më të fortë në vend.

Kilicdaroglu nuk do të përjashtojë HDP-në për të marrë mbështetjen e Oganit. Ai nuk do të heqë dorë prej tyre” , theksoi një analist, duke shpjeguar se vetë Kilicdaroglu është kurd.