MENU
klinika

Analiza e 'The Economist'

Pse Mitsotakis fitoi më 21 maj dhe meriton katër vjet të tjerë?

25.05.2023 - 14:45

‘The Economist’ i ka kushtuar një artikull fitores bindëse të Kyriakos Mitsotakis në zgjedhjet e të dielës. Sipas gazetarit Chris Lockwood, qeveria e Kyriakos Mitsotakis e riktheu Greqinë në një destinacion investimi. Ai gjithashtu shkruan se në Greqi është kthyer gjithashtu mazhi i një fuqie të përgjegjshme dhe të qëndrueshme në sytë e komunitetit ndërkombëtar.

“Në katër vitet e fundit, në drejtimin e zotit Mitsotakis, është rikthyer një imazh normaliteti, aq sa tani Greqia merr hua vetëm me rreth 1.5 pikë përqindjeje mbi atë që merr hua Gjermania, gjë që është befasuese. Unë mendoj se ai ka bërë një punë shumë të mirë dhe sigurisht që meriton katër vite të tjera dhe ky është përfundimi që votuesit grekë kanë arritur qartë. Greqia tani konsiderohet nga komuniteti ndërkombëtar si një vend normal , një vend i përgjegjshëm, i cili qeveriset mirë dhe në të cilin mund të investohet. Në Greqi ka pasur një sërë investimesh të huaja fitimprurëse. Kjo është arritja e Mitsotakis dhe prandaj mendoj se i meriton katër vitet që do të fitojë”, thekson Chris Lockwood, në podkastin e përditshëm ” The Intelligence ” të revistës së njohur financiare.

Në artikullin kushtuar fitores së Mitsotakis, shkruhet gjithashtu se 41% që mori partia në pushtet ishte një numër mbresëlënës. Gjithashtu u theksua se përqindja e ND-së erdhi pas katër vitesh sfidash dhe krizash, të cilat përfshijnë pandeminë, pushtimin rus të Ukrainës, krizën energjetike dhe inflacioniste, shkruan Protothema.gr.

Kyriakos Mitsotakis arriti të mbante timonin e vendit mjaft të qëndrueshëm. Ai uli inflacionin, rriti rritjen – rritja e vitit të kaluar në Greqi ishte pothuajse dyfishi i mesatares së eurozonës – dhe një vit tjetër i mirë pritet këtë vit”, tha ai. 

Duke përshkruar profilin e kryeministrit, Lockwood foli për një njeri shumë inteligjent me një sfond në financa dhe tipare teknokrate. “Ai është i mirë. Ai ka udhëhequr një qeveri mjaft të aftë, teknokratike, racionale”, shtoi ai.

Kryeministri grek më herët deklaroi se do të kthente mandatin, në mënyrë që t’u hapej rruga zgjedhjeve të reja. Me 99.55% të votave të numëruara deri herët të hënën, partia e tij konservatore fitoi 40.79% të votave, dyfishi i atyre të forcës kryesore të opozitës, partia e majtë Syriza e cila siguroi 20.07% të votave. Pasoku socialist doli në vendin e tretë me 11.46% të votave. Por sistemi proporcional që u përdor në zgjedhjet e së dielës do të thotë se Demokracia e Re fiton vetëm 146 nga 300 vendet e parlamentit, pesë më pak nga sa i duhet për një shumicë qeverisëse. Zgjedhjet e reja, të zhvilluara me sistemin e mëparshëm të votimit, do t’i jepnin partisë fituese deri në 50 mandate shtesë. Kjo do t’i siguronte partisë së zotit Mitsotakis një shumicë të fortë për një mandat të dytë në pushtet nëse rezultati i së dielës përsëritet. Fitorja e Demokracisë së Re i shkaktoi opozitës disfatën më të rëndë në gjysmë shekulli. Zgjedhjet e reja, me sistemin e ndryshuar, pritet të mbahen më 25 qershor ose 2 korrik.

Çfarë pritet të ndodhë nga 1 korriku

Greqia, probleme nga mungesa e fuqisë punëtore

Humb jetën një person

Greqia e pushtuar nga zjarret

Katër të vdekur dhe pesë të zhdukur brenda pak ditëve

Çfarë po ndodh me turistët në Greqi?!