MENU
klinika

Analiza

“Dora e hekurt” e Putin tani po shënjestron gjeneralët

30.06.2023 - 16:23

Në mes të përpjekjeve të Presidentit Vladimir Putin për të rifituar pushtetin e tij, gjeneralët më të shquar rusë janë zhdukur nga sytë e opinionit publik pas një rebelimi të dështuar mercenar që synonte rrëzimin e kreut të shtetit, siç shkruan agjencia britanike e lajmeve “Reuters”.Shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura, gjenerali Valeriy Gerasimov nuk është shfaqur në publik ose në televizionin shtetëror që nga përfundimi i kryengritjes së Wagner të shtunën. Udhëheqësi mercenar Yevgeny Prigozhin fillimisht kërkoi dorëzimin e Gerasimov. Që nga 9 qershori, Gerasimov nuk është përmendur në njoftimet për shtyp të Ministrisë së Mbrojtjes. Ai është komandanti më i lartë i forcave ruse në Ukrainë dhe zotëron  një nga tre “valixhet bërthamore” të Rusisë, sipas disa analistëve ushtarakë perëndimorë.Nuk është dukur as gjenerali Sergei Surovikin, të cilin mediat ruse e quajtën “Gjeneral Armageddon” për shkak të taktikave të tij agresive në Siri.

Where are Russia's top generals? Rumours swirl after mercenary mutiny

Zhdukja e Surovikin

Ai është zëvendëskomandant i forcave ruse në Ukrainë. “New York Times” raportoi të martën, bazuar në një konferencë të inteligjencës amerikane, se Surovikin e dinte se rebelimi i Wagner ishte gati të ndodhte, kështu që autoritetet po hetonin nëse ai ishte bashkëpunëtor. Zyrtarët amerikanë i thanë “Reuters” se Surovikin mbështeti Prigozhin, por shërbimet e inteligjencës perëndimore nuk e dinin me siguri nëse ai po ndërhynte në rebelimin e Wagner. Gazeta në gjuhën ruse “Moscow Times” dhe një bloger ushtarak raportuan arrestimin e Surovikin, ndërsa disa gazetarë të tjerë ushtarakë thanë se ai dhe oficerë të tjerë po merreshin në pyetje nga shërbimi i sigurisë FSB për të testuar besnikërinë e tyre.Surovikin, zëvendësi i Gerasimov, u pa për herë të fundit të shtunën kur ai u shfaq në një video duke i kërkuar Prigozhin t’i jepte fund rebelimit të tij.

Spastrimi i gjeneralëve

Prigozhin, i cili ka kritikuar Gerasimov dhe Shoigu për muaj të tërë për paaftësinë e tyre të pretenduar në luftën kundër Ukrainës, ka lavdëruar shpesh Surovikin. Madje, aikonsiderohet një gjeneral efektiv dhe jo pak herë është përmendur nga gazetarët rusë të luftës si një ministër i mundshëm i mbrojtjes në të ardhmen. Megjithatë, kanali me ndikim Telegram Rybar, i drejtuar nga një ish-oficer shtypi i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, njoftoi se në Rusi kishte nisur spastrimi. Rybar thotë se autoritetet po përpiqen të eliminojnë personelin ushtarak që mendohet se ka treguar “mungesë vendosmërie” në shuarjen e kryengritjes së Wagner dhe Prigozhin. “Rebelimi i armatosur i kompanisë private ushtarake Wagner u bë pretekst për një spastrim masiv në radhët e forcave të armatosura ruse”, shkruan Rybar. Një veprim i tillë, nëse konfirmohet, mund të ndryshojë mënyrën si Rusia e zhvillon luftën në Ukrainë dhe të shkaktojë trazira në radhët ruse ndërsa Ukraina përgatit një kundërofensivë.

Mister në Moskë, zhduken pa lënë gjurmë gjeneralët

Fituesit dhe humbësit

Disa analistë ushtarakë dhe politikë rusë dhe perëndimorë besojnë se ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu, një aleat i vjetër i Putinit, të cilin Prigozhin donte ta largonte, tani mund të përfitojë nga situata. Michael Kofman, një ekspert ushtarak për Rusinë tha: “Në vend të kësaj, rebelimi i tij mund të ketë siguruar vazhdimësinë e qëndrimit të Shoigut, pavarësisht se njihet botërisht si i paaftë dhe i urryer”. Gjenerali Viktor Zolotov, kreu i Gardës Kombëtare dhe dikur truproja i Putinit, duket të jetë një tjetër fitues. Ai tha publikisht se njerëzit e tij ishin gati të vdisnin për të mbrojtur Moskën nga Wagner. Ai foli për mundësinë e marrjes së armëve të rënda dhe tankeve për forcat e tij pas rebelimit.Gerasimov mungonte të martën kur Putin falënderoi ushtrinë për parandalimin e një lufte civile, ndryshe nga Shoigu, i cili ka dale disa herë në publik që atëherë. Sakaq, Lawrence Freedman, profesor emeritus i studimeve të luftës në King’s College në Londër, tha se largimi i Surovikin, nëse është i vërtetë, mund të destabilizojë përpjekjet luftarake të Rusisë më shumë se kryengritja e së shtunës, “veçanërisht nëse bashkëpunëtorët e tjerë të Prigozhin/Surovikin fillojnë të spastrohen”.