MENU
klinika

Raketa mund të ketë rënë në ujërat ruse

Edhe Kim Jong Un bëhet “armik” i Vladimir Putin…

17.07.2023 - 14:12

Hedhja e raketës bërthamore të Koresë së Veriut javën e kaluar është ende duke bërë bujë.

Sidomos tani që Rusia ka filluar hetimin e saj për të zbuluar nëse raketa ra në zonën e saj ekonomike apo jo.

Sipas raportimeve, raketa balistike ndërkontinentale Hwangso-18 e lëshuar nga Koreja e Veriut më 12 korrik mund të ketë rënë në ujërat ruse.

Ky veprim pa dyshim do të mërziste presidentin rus, që e ka konsideruar mik dhe aleat, presidentin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Andrei Rudenko tha se zyrtarët po kërkonin ndonjë mbetje rakete.

Edhe Kim Jong Un bëhet “armik” i Vladimir Putin,

Ai pretendoi se Kremlini nuk kishte “informacion të qartë se raketa ra në zonën ekonomike të Rusisë “, raportoi Reuters, duke cituar agjencitë e lajmeve TASS dhe RIA.

Media shtetërore ruse tha se lëshimi i raketës nga Koreja e Veriut ishte një paralajmërim “i fortë” për SHBA-në lidhur me ndërhyrjen e supozuar të saj në Azi.

Hedhja e raketës balistike u konsiderua gjithashtu një kërcënim për Korenë e Jugut dhe Japoninë, dy armiq strategjikë të Koresë së Veriut dhe dy nga aleatët kryesorë të Perëndimit në rajon. Koreja e Veriut nisi testin e saj të parë ICBM në tre muaj të mërkurën pas kërcënimeve të përsëritura për të rrëzuar aeroplanët spiunë amerikanë mbi Mbretërinë Hermite.

Besohet se ICBM Hwasong-18 e testuar nga Koreja e Veriut është më e vështirë për t’u dalluar dhe përgjuar sesa ICBM-të e saj më të vjetra me karburant të lëngshëm.

Raketa me rreze të gjatë u lëshua pranë Phenianit rreth orës 10 të mëngjesit, fluturoi afërsisht 620 milje në një lartësi maksimale prej 3730 miljesh dhe u rrëzua në një vend të panjohur midis Gadishullit Korean dhe Japonisë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Përshëndesim arritjet e popullit rus!"

Kim Jong Un i dërgon letër Putinit