MENU
klinika

Plazhe, hotele dhe restorante të lira...

‘All inclusive’/ “Daily Mail”: Ja pse britanikët zgjedhin rivierën shqiptare për të pushuar

12.08.2023 - 22:25

Britanikët po vërshojnë në Shqipëri, pasi vendi gëzon një rritje të turizmit falë bregdetit mbresëlënës, hoteleve dhe restoranteve me shërbime cilësore dhe çmime të lira, thanë ekspertët e udhëtimit për MailOnline sot. Më shumë se 120.000 shtetas të Mbretërisë së Bashkuar, çdo vit vizitojnë Shqipërinë, që ishte nën sundimin komunist deri në vitin 1992, pasi sektori i tij i turizmit gëzon vitin e tij më të suksesshëm deri më sot.

Dhe vendi malor do të jetë edhe më tërheqës për britanikët këtë dimër kur Ryanair dhe Wizz Air nisin fluturime të reja buxhetore. Muajin e kaluar panë më shumë kërkime në Skyscanner për udhëtime nga Britania e Madhe në Shqipëri që nga fillimi i vitit 2022, deri në 58 për qind në korrik të vitit të kaluar.

Studimi i MailOnline sot ka gjetur se mesatarja e vaktit për dy persona në një restorant të nivelit të mesëm në Shqipëri është vetëm 29 £ në total, ndërsa një birrë do të kushtojë mesatarisht 1.67 £. Qytetet më të lira për një vakt janë Shkodra dhe Vlora ku kushton vetëm 21 £ për dy persona. Qyteti më pak i kushtueshëm për një birrë është Berati. Tirana mund të bëhet një destinacion kryesor pushimesh për turistët britanikë, pasi interesi për vendin po lulëzon. Të dhënat e përpiluara nga baza e të dhënave të kostos së jetesës Numbeo zbulojnë gjithashtu se kryeqyteti Tirana, është vendi më i shtrenjtë për një vakt jashtë, por është ende vetëm 33 £ për dy persona, ndërsa një birrë është 1.70 £. Hotelet janë gjithashtu të arsyeshme. Të dhënat e Booking.com tregojnë se hotelet në Tiranë kushtojnë vetëm 41 £ nata për një hotel me tre yje, 60 £ për një hotel me katër yje dhe 116 £ për një hotel me pesë yje. Akomodimi edhe më i lirë mund të gjendet në qytetin piktoresk mesjetar të Beratit, ku një hotel me tre yje kushton mesatarisht vetëm 31 £ në natë.

Pavarësisht pretendimeve nga emigrantët shqiptarë se vendi është i pasigurtë kur përpiqet të kërkojë azil në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë një destinacion i mirëpritur pushimesh për britanikët që kërkojnë opsione më të përballueshme jashtë vendit, pasi inflacioni i lartë është i shfrenuar.

Ryanair është vendosur të shfrytëzojë sa më shumë interesin në rritje për Shqipërinë, duke prezantuar fluturime të reja nga Stansted, Manchester dhe Edinburgh më 31 tetor. Fluturimi i tij i parë nga Stansted do të niset atë ditë në orën 6.30 të mëngjesit me çmime nga vetëm 17 £. Do të ketë gjithashtu një fluturim të parë nga Mançesteri në 6.05 të mëngjesit më 31 tetor me një çmim prej 42 £. I pari nga Edinburgu do të largohet atë ditë në orën 13:45, duke kushtuar 55 £.

Linjat e reja janë ndër 17 që Ryanair nis nga Tirana për orarin dimëror të këtij viti. Linja ajrore tha se Shqipëria do të bëhet vendi i 37-të në rrjetin e saj dhe do të ofrojë deri në 200 fluturime javore në të gjithë Evropën. Ndërkohë Wizz Air, e cila ka operuar drejt Tiranës nga qendra e saj kryesore në Mbretërinë e Bashkuar në London Luton që nga viti 2018, do të nisë gjithashtu fluturimet nga Liverpool, Birmingham dhe Edinburgh këtë dimër.

Vitin e kaluar, 463.451 pasagjerë fluturuan në Tiranë nga Londra dhe Ministria e Jashtme thotë se ‘mbi 120.000 shtetas britanikë vizitojnë Shqipërinë çdo vit’.

Shqipëria po shijon aktualisht vitin e saj më të suksesshëm të turizmit deri më tani, pasi e kanë vizituar 3.4 milionë shtetas të huaj gjatë gjashtë muajve të parë të këtij viti. Kjo ishte një rritje prej 33 për qind në vitin 2022, sipas Institutit të Statistikave. Vetëm qershori pa më shumë se një milion vizita, 15 përqind më shumë në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Këto shifra janë të mëdha në krahasim me vitin 2010 kur Shqipëria priti vetëm 1.28 milionë turistë ndërkombëtarë gjatë gjithë vitit. Edhe në vitin 2019, kjo shifër ishte trefishuar gati në 3.3 milionë për të gjithë vitin. Por tani një numër i ngjashëm po hyjnë në vend në vetëm gjashtë muaj.

Laura Lindsay, ekspertja e tendencave të udhëtimit në Skyscanner, tha për MailOnline sot: “Shqipëria ka qenë në radarin e udhëtarëve që kërkojnë diçka ndryshe për një kohë, por ndërsa kemi parë që kërkesa për udhëtime të kthehet seriozisht, ajo po depërton si një destinacion popullor pushimesh”.

“Shumica e njerëzve ende nuk e kanë zbuluar atë, por fluturimet dhe infrastruktura turistike janë në vend dhe ka më pak turma. Si dhe plazhet e bukura të Rivierës Shqiptare dhe kostoja më e lirë e jetesës duke e bërë atë një destinacion të shkëlqyeshëm veror, Shqipëria ka qytete historike për t’u eksploruar dhe një skenë në lulëzim festivalesh me ngjarje që zënë vendin e tyre në të gjithë kalendarin muzikor botëror”.

Andrea Godfrey, i operatorit turistik Regent Holidays, i tha Daily Telegraph se firma ka parë një rritje prej 42 për qind të kërkesave dhe një rritje prej 62 për qind të rezervimeve për Shqipërinë gjatë vitit të kaluar.

Ajo shtoi: “Ne kemi parë një rritje të konsiderueshme të interesit për Shqipërinë, e nxitur kryesisht nga perceptimi i saj si një destinacion plazhi me vlerë për paratë. Po shohim gjithashtu një klientelë më të re në moshë, për shkak të popullaritetit të plazheve të Shqipërisë në Instagram”.

Shqipëria ka një popullsi prej 2.7 milionë banorësh dhe është një destinacion relativisht i pazbuluar për britanikët, me italianët që aktualisht përbëjnë pjesën më të madhe të turistëve.

Aeroporti kryesor ndërkombëtar i tij është në Tiranë, por ka një tjetër në Kukës, afër kufirit me Kosovën. Një i tretë në Vlorë, pranë bregut, është në ndërtim e sipër dhe do të përfundojë në prillin e ardhshëm.

Kjo pritet të sjellë shumë më tepër turistë për shkak të vendndodhjes së saj kryesore në disa nga plazhet më të mira të Shqipërisë, me operatorët në Mbretërinë e Bashkuar që pritet të shfrytëzojnë sa më shumë duke nisur marrëveshjet e reja të pushimeve atje.

Disa operatorë turistikë që kryejnë udhëtime për britanikët në plazhet e Shqipërisë së Jugut, i dërgojnë ata në Korfuz dhe më pas i kalojnë me traget, i cili zgjat rreth 30 minuta. Diku tjetër në Shqipëri, zonat e njohura historike përfshijnë vendet arkeologjike të Apolonisë dhe Butrintit si dhe qytetin malor të Beratit, ku të gjithë vizitohen shpesh gjatë turneve të shoqëruar.

Por shumë emigrantë shqiptarë po udhëtojnë në drejtim të kundërt. Nga 45.755 personat që kaluan Kanalin Anglez me varka të vogla vitin e kaluar, 12.301 ose më shumë se një e katërta erdhën nga Shqipëria dhe shumica kërkuan azil pasi mbërritën.

Rritja e kalimeve të Kanalit thuhet gjithashtu se ka çuar në një rritje të krimit në Britani, me 80 emigrantë shqiptarë të dënuar për vepra penale duke përfshirë vrasjen, përdhunimin dhe rrëmbimin vetëm në katër muajt e parë të vitit 2023. Agjencia Kombëtare e Krimit ka zbuluar më parë se një ‘numër i konsiderueshëm’ emigrantësh punojnë për bandat e drogës një herë në Britaninë e Madhe dhe dërgojnë qindra milionë paund në Shqipëri çdo vit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN