MENU
klinika

Anëtarësimi

Borrell: Brenda muajit, konferencë BE-Ballkani Perëndimor

01.09.2023 - 11:39

Ministrat e jashtëm të BE-së do të zhvillojnë bisedime me homologët e tyre nga Ballkani Perëndimor në shtator për të “marrë parasysh” zhvillimet e fundit në rajon ndërsa blloku përgatitet për zgjerimin, shkruajnë mediat e huaja.

Përfaqësuesi i lartë i Unionit Joseph Borrell, theksoi së ky takim do të mbahet në mënyrë të veçantë njëjtë siç do të organizohet Samiti i procesit të Berlinit, dhe ka nënvizuar se pranimi i vendeve të reja anëtare do të bazohet vetëm mbi meritën.

“Çështja e zgjerimit ka qëndruar lart në diskutimet tona. Ukraina duhet të bëhet një vend anëtar i Bashkimit Europian. Ballkani Perëndimor gjithashtu. Sa më shpejt. Lufta në Ukrainë ka pasur një efekt kolateral për të përshpejtuar procesin e zgjerimit. Sigurisht që është një proces i bazuar në meritë. Një shtet do të bëhet anëtar kur të përmbushë të gjitha kushtet. Por në të njëjtën kohë është mirë për të caktuar një objektiv politik”- tha Borrell, përfaqësues i lartë i BE-së.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN"S’është histori parash, dinte një sekret për Naim Murselin"

Vrasja e Liridona Ademajt, gazetarja Lala ngre dyshimet

"12 zyrtarë socialistë kanë punë me SPAK"

Minxhozi: Përse nuk hidhet një hap procedural për Berishën?!

"Demoralizoi ata që besonin se me ikjen e Saliut do të riorganizohej opozita"

Argita fjalim në Kuvendin e Berishës, si e komenton analisti

Komiteti i Bernës thirrje qeverisë shqiptare

DW: Pezulloni ndërtimin e aeroportit të Vlorës