MENU
klinika

Kush do të jenë shtetet që do të vendosin gjithçka?

Gjithçka në Ukrainë do të mbyllet para zgjedhjeve në Amerikë

22.09.2023 - 17:51

Ndërsa shtetet e botës takohen në Nju Jork për asamblenë e Kombeve të Bashkuara, negociatat shumë të mundimshme të paqes po zhvillohen në korridore, dhe jo në sy të të gjithëve, siç theksohet në artikullin e shkruar nga Paolo Mastrolilli në “La Repubblica më 21 shtator”. Nevoja e parë është që të gjitha palët të ulen në tryezë.

Sipas Ansa-s, ky takim mund të bëhet që në tetor, shkruan Mastrolilli, me formatin e miratuar në Kopenhagë dhe Jeddah, pra me Kinën në tryezë.

Pasi të jetë tejkaluar ky hap, një samit në nivel liderësh do të të bëhet e mundur që ukrainasit do të donin ta zhvillonin brenda fundit të vitit, por për perëndimorët mund të shtyhej deri në pranverë. Por nga çfarë varet arritja e një marrëveshjeje?

Putin v Zelensky: The personality clash that has defined the war in Ukraine  | The Independent

“Një pikë vendimtare për vazhdimin e këtyre bisedimeve është përparimi i kundërofensivës”, shpjegon La Repubblica. Kievi do të jetë në gjendje të depërtojë para dimrit, duke marrë Melitopolin ose Mariupolin dhe kjo duhet t’i shtyjë palët të negociojnë.

Por cilat do të jenë skenarët e paqes së mundshme në të ardhmen në Ukrainë?

Në të kaluarën është folur shumë për skenarin e Koresë, një armëpushim i ndjekur nga ngrirja e situatës në terren, pa një traktat formal, përfundon Mastrolilli.

Gjatë vizitës së kardinalit Zuppi, Kinezët e kanë bërë të qartë se do të donin të shkonin edhe më tej, pra një armëpushim i ndjekur nga një negociatë reale, me lëshime të ndërsjella, për të arritur një paqe të vërtetë.

Një pikënisje logjike mund të jetë Marrëveshja e Minskut. Putini ndoshta nuk do të lëvizë të paktën deri në zgjedhjet e marsit, ndërsa Biden do të kërkonte për një zgjidhje përpara zgjedhjeve presidenciale në nëntorin.