MENU
klinika

Analiza

“Kuajt e Trojës së Kremlinit” në BE po shtohen dita-ditës

30.09.2023 - 08:30

Viktor Orban, kryeministri hungarez është konsideruar gjithmonë si “kali trojan” i Rusisë në BE. Megjithatë, tani ai nuk është më vetëm. Brenda BE-së ka nëngrupe të ndryshme, Mesdhetare, Beneluks, Hanseatike, Skandinave, Vishegrad, kryesisht rajonale që mbrojnë interesa të përbashkëta. Ekziston edhe një grup “kursimtarësh”, koprracësh, i cili ndjek thjesht interesat personale, si Austria, Danimarka, Holanda dhe Suedia, që kundërshtojnë çdo rritje të kostove. Të mërkurën, ministrat e jashtëm të pesëshes së Evropës Qendrore (C5) u takuan në Vjenë. Është një grup i formuar në vitin 2020, i cili përfshin Austrinë, Sllovakinë, Hungarinë, Republikën Çeke dhe Slloveninë. Ministria e Punëve të Jashtme Çeke njoftoi se shefat e diplomacisë, dhe një drejtuese, sllovenia Tanja Fajon, diskutuan çështje aktuale të politikës së jashtme. Ata u takuan gjithashtu me Sekretarin e Përgjithshëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Helgo Schmid, duke diskutuar të ardhmen e OSBE-së në arkitekturën e sigurisë evropiane.

Takimi

Ministri çek Jan Lipavsky tha se ata diskutuan për “ndihmën për Ukrainën, mbështetjen për vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e anëtarësimit në BE, por edhe migrimin ilegal, i cili është një problem i zjarrtë i Shengenit”. Në vazhdim të deklaratës theksohet se Rusia po bllokon aktivitetet e OSBE-së. Në një deklaratë për shtyp, Austria thekson gjithashtu me kujdes se “Anëtarët e C5 theksuan solidaritetin me Ukrainën dhe popullin ukrainas në kërkimin e një paqeje të drejtë, të drejtë dhe të qëndrueshme. Në këtë moment, thanë ata, është e rëndësishme të ruhen kanalet e komunikimit, veçanërisht brenda OSBE-së. Kanalet e komunikimit i referohen Rusisë. Moska aktualisht po bllokon buxhetin e Organizatës dhe ofertën e Estonisë për të marrë presidencën nga Maqedonia e Veriut. C5 ra dakord se zgjidhja është ruajtja e kanaleve të komunikimit me Rusinë, gjë që u theksua nga ministri hungarez i Punëve të Jashtme Peter Szijjarto në konferencën për shtyp.

4 vende pro Rusisë

Portfolio.hu hungareze shkruan se, çuditërisht, katër shtete anëtare i janë bashkuar Hungarisë. Grupi i vendeve brenda BE-së që janë ende të gatshëm të mbrojnë marrëdhëniet e mira me Rusinë është ekspozuar zyrtarisht në shoqërinë e një ministri hungarez, i cili në Nju Jork, i vetmi nga BE-ja, u takua me ministrin e jashtëm rus Sergei Lavrov dhe njoftoi udhëtimin e tij në Moskë . Edhe në fillim të agresionit rus, madje edhe më parë, Hungaria u deklarua si aleate e Rusisë në të gjitha politikat, avokate e gjithçkaje që pretendon presidenti rus Vladimir Putin, e gatshme për të përsëritur të gjitha ato gënjeshtra dhe shaka pa asnjë turp. Ai është dakord me sanksionet e BE-së kundër Moskës, sepse ajo bën lëshime, por ende nuk e ratifikon hyrjen e Suedisë në NATO. Austria nuk është e habitur, ajo ende blen gazin rus, Banka Raiffeisen ende funksionon siç duhet në Rusi, Vjena tashmë është kritikuar për lejimin e delegatëve rusë të marrin pjesë në takimet e OSBE-së. Ish-mbretëria dhe perandoria konsiderohet neutrale, ajo dëshiron të ruajë mundësinë e të qenit një negociatore, por dëshiron të forcojë lidhjet e sigurisë, ndaj dëshiron t’i bashkohet nismës “Sky Shield” për të mbrojtur hapësirën ajrore të nisur nga Gjermania. Për çdo rast, nëse agresioni përhapet.

The Trojan Horse of Russian Gas – Foreign Policy

Fitore për Putin

Sllovakia vazhdon të ketë, së bashku me Bullgarinë, pjesën më të madhe të popullsisë me pikëpamje pro-ruse, dhe ka një fushatë zgjedhore të stuhishme në të cilën Robert Fico, i cili mbron pikëpamjet pro-ruse, është në prag të fitores. Komunikimi me Rusinë duhet të ekzistojë, padyshim që ekziston, misionet diplomatike janë ende aktive në Moskë dhe anasjelltas, por pyetja është se çfarë donin vërtet të arrinin këto katër vende me këtë deklaratë. Nëse qëllimi ishte të bënin të lumtur liderin rus Vladimir Putin, diktatorin bjellorus Alexander Lukashenko dhe kryeministrin hungarez Viktor Orban, ata ia dolën mbanë. Kjo duket se i jep një mundësi një Rusie agresive që të vazhdojë të punojë brenda sistemit dhe ta shkatërrojë atë.