MENU
klinika

Analiza

Pse Erdogan nuk heq dorë nga roli i ndërmjetësit?

22.09.2023 - 17:53

Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron që lufta rraskapitëse e Moskës në Ukrainë të përfundojë “sa më shpejt të jetë e mundur”, tha lideri turk, pasi konflikti pothuajse 19-mujor nuk tregon shenja përfundimi.

“Është shumë e qartë se kjo luftë do të zgjasë shumë,” tha Recep Tayyip Erdogan për PBS News.

Ankaraja ka vepruar si një negociator midis Moskës dhe Kievit që nga shpërthimi i luftës gjithëpërfshirëse në Ukrainë në shkurt 2022.

Turqia ishte e përfshirë shumë në marrëveshjen e drithit të Detit të Zi të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara, e cila i kishte lejuar Ukrainës të eksportonte grurë nga portet e saj jugore dhe të shmangin frikën e mungesës globale të ushqimit.

Rusia refuzoi të rinovojë këtë marrëveshje në korrik. Turqia ka dërguar ndihmë ushtarake në Ukrainë, duke përfshirë mjete ajrore pa pilot.

Por Ankaraja ka mbajtur gjithashtu lidhje ekonomike me Rusinë dhe ka shmangur të njëjtën masë sanksionesh kundër Kremlinit si vendet e tjera të NATO-s për shkak të luftës.  “Rusia është një nga fqinjët e mi më të afërt”, tha Erdogan, duke shtuar më vonë se Moska është po aq e besueshme sa vendet perëndimore.

Analistët kanë sugjeruar se Rusia priste të përfundonte pushtimin e saj në Ukrainë brenda një jave e gjysmë, duke bërë përfitime gjithëpërfshirëse në ditët fillestare të pushtimit që filloi më 24 shkurt 2022.

Por kjo dështoi të materializohej përballë asaj që ekspertët e quajnë sfidë ukrainase që e befasoi Kremlinin.

Analizat perëndimore kanë sugjeruar gjithashtu se Moska bëri një sërë gabimesh vendimtare në fazat e hershme, duke përfshirë mënyrën si përdori ekuipazhet e saj të tankeve, duke pësuar humbje të personelit me përvojë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN