MENU
klinika

Analiza nga "AlJazeera"

Sa e varur është bota nga orizi indian?

21.09.2023 - 13:22

Çmimet globale të orizit janë në nivelet më të larta në 15 vitet e fundit, sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO).

Rritja pason njoftimin e Indisë më 20 korrik se do të ndalonte eksportin e orizit të bardhë jo basmati me efekt të menjëhershëm. Vendimi erdhi vetëm disa ditë pasi Rusia ndaloi pjesëmarrjen në Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi, duke shkaktuar rritjen e çmimeve globale të mallrave ushqimore.

Tregtarët kanë thënë se mungesa e orizit do të ketë një efekt negativ në grurin, fasulet e sojës, misrin dhe misrin, të cilat përdoren si zëvendësues të orizit.

Në këtë seri infografike, Al Jazeera vizualizon ngritjen e Indisë për t’u bërë eksportuesi më i madh në botë i orizit dhe kombet që mbështeten më shumë në eksportet e orizit indian.

Sa ujë përdor orizi?
Praktika e kultivimit të orizit në rrebeshe besohet të ketë origjinën rreth 8,000 pes përgjatë lumit Yangtze në Kinën qendrore dhe më pas u përhap në Indi dhe pjesë të tjera të Azisë.

Orizi është drithi i tretë më i prodhuar në botë pas misrit dhe grurit dhe zakonisht duhen 90 deri në 200 ditë për t’u rritur në varësi të varietetit dhe kushteve mjedisore.

Ka mijëra varietete orizi në mbarë botën, secila prej të cilave ndryshon në aspektin e madhësisë së kokrrave, formës, ngjyrës, strukturës dhe karakteristikave të gatimit.

Orizi është një nga kulturat më intensive të ujit për t’u kultivuar, zakonisht kërkon 3,000 deri në 5,000 litra ujë për kilogram të korrave – rreth tre herë më shumë ujë se sa kërkon gruri për t’u rritur.

Ndalimi i eksportit të Indisë u vendos për të kontrolluar çmimet e brendshme dhe si një masë paraprake kundër modelit të motit të ngrohjes El Nino, i cili mund të shkaktojë thatësira që çojnë në rendimente më të ulëta apo edhe dështime të të korrave.

India, eksportuesi më i madh në botë i orizit
Orizi i lirë vendas e ka bërë Indinë eksportuesin më të madh të orizit në botë, duke zënë rreth 40 për qind të totalit të eksporteve të orizit, i cili parashikohet të arrijë në 54 milionë tonë gjatë vitit bimor 2022-2023.

India do të eksportojë rreth 20.5 milion ton oriz të bluar këtë vit, pothuajse 2.5 herë më shumë se eksportuesi i dytë më i madh, Tajlanda me 8.5 milion ton. Tajlanda pasohet nga Vietnami (7.9 milion ton), Pakistani (3.6 milion ton) dhe Shtetet e Bashkuara (2.1 milion ton).

India ka dominuar eksportet e orizit gjatë dekadës së fundit pjesërisht për shkak të çmimeve të ulëta lokale dhe stoqeve të larta vendase, gjë që i lejon vendit të ofrojë oriz me zbritje.

Animacioni më poshtë tregon eksportuesit kryesorë të orizit në botë nga 2001 deri në 2023:

Kush e blen orizin e Indisë?
Nga janari në korrik, India eksportoi rreth 12.9 milion ton oriz me vlerë rreth 7 miliardë dollarë në të paktën 150 vende, sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Inteligjencës Tregtare dhe Statistikave të Indisë.

Tre të katërtat (77 përqind) e eksporteve të orizit të Indisë kanë qenë oriz jo basmati të zier, ndërsa tremujori i mbetur (23 përqind) ka qenë oriz basmati.

Me 1.17 milion ton, shteti i Afrikës Perëndimore Benini ka blerë orizin më të madh indian jo-basmati këtë vit, i ndjekur nga Senegali (872,080 ton) dhe Kenia (685,302 ton).

Tetë nga 10 destinacionet kryesore për orizin e Indisë janë kombe afrikane që importojnë kryesisht oriz të thyer, varietetin më të lirë dhe më të kënaqshëm.

Blerësit më të mëdhenj të Indisë të orizit basmati këtë vit ishin Arabia Saudite (639,150 ton), Irani (545,751 ton) dhe Iraku (383,687 ton).

Grafiku më poshtë tregon blerësit kryesorë të orizit jo-basmati dhe basmati të Indisë.

Pas ndalimit të Indisë, Departamenti Amerikan i Bujqësisë (USDA) ka ulur parashikimet e tregtisë globale të orizit për 2023 dhe 2024 me organizatën që thotë se tregtia në vitin kalendarik 2024 për orizin e bluar parashikohet të jetë 52.9 milion ton, me një rënie prej 3.44 milion ton nga e mëparshme. parashikimet.

Ndalimi ka pasur një efekt negativ në çmimin e varieteteve të tjera të orizit dhe çmimet e larta të orizit nuk ka gjasa të ulen në afat të shkurtër. FAO ka sugjeruar që çdo rimëkëmbje e mundshme në tregtinë e orizit deri në vitin e ardhshëm do të kërkonte heqjen e kufizimeve të eksportit të Indisë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga “AlJazeera

“Do paguash ujin, apo do paguash dritat"

Pensionistët të pakënaqur me bonusin e fundvitit

Sipërmarrësit ngrejnë alarmin, i bëjnë thirrje qeverinë

Rënia e euros fut në krizë fasoneritë

Paralajmërimi i Komisionit Europian

Çfarë e rrezikon ekonominë shqiptare?