MENU
klinika

Analiza

Si konflikti Poloni-Ukrainë po “infekton” gjithë BE-në

25.09.2023 - 08:25

Njoftimi i Polonisë se do të ndalojë furnizimin me armë Ukrainës pas një konflikti të ashpër mbi ndalimin e importeve të produkteve bujqësore ukrainase vazhdon të jetë i madh, megjithëse Varshava duket se është tërhequr.

CNN përpiqet të paraqesë situatën në kampin e Bashkimit Europian ku duket se ka një “krisje” për mbështetjen për Kievin, ndërkohë që lufta në Ukrainë vazhdon.

Mediumi i njohur amerikan kujton se Polonia ishte një nga aleatët më të afërt të Kievit deri në shpërthimin e krizës aktuale.

Pas këtij zhvillimi, siç theksohet në analizën e CNN, ngrihen një sërë pyetjesh, më e rëndësishmja prej të cilave është nëse vendosmëria e palëkundur e Europës përballë një pushtimi rus në shkallë të plotë do të përfundojë.

Si filloi kriza?

Polonia, Sllovakia dhe Hungaria njoftuan kufizime në importet e drithërave nga Ukraina të premten pasi Komisioni Europian vendosi të mos zgjasë ndalimin e shitjeve për pesë nga fqinjët europianë të Ukrainës, të cilët përfshijnë gjithashtu Rumaninë dhe Bullgarinë.

Këto vende janë ankuar se gruri i lirë ukrainas po shkatërron tregun e tyre të brendshëm.

Disa javë para zgjedhjeve në Poloni

CNN vëren se Polonia është disa javë larg zgjedhjeve kombëtare të 15 tetorit, në të cilat partia në pushtet Ligj dhe Drejtësi (PiS) pritet të pësojë humbje.

Në këtë analizë të veçantë theksohet se bujqësia është veçanërisht e rëndësishme për politikën europiane.

Gjithashtu, duke theksuar se fermerët kanë një këndvështrim politik, qytetarët priren të kujdesen për sigurinë ushqimore, ndonjëherë në mënyrë disproporcionale dhe irracionale, sipas CNN.

Dhe PiS do të ketë nevojë për votat rurale për të qëndruar në pushtet.

Kjo shpjegon lëvizjen e qeverisë polake që donte të bënte një gjest nacionalist, i cili do të vinte në qendër të vëmendjes.

Megjithatë, ky mosmarrëveshje relativisht margjinale doli jashtë kontrollit të martën e kaluar, kur Volodymyr Zelensky i tha Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së: “Është shqetësuese të shohësh se disa në Europë, disa nga miqtë tanë në Europë, po shtriren sikur na duan.’

Kryeministri polak Mateusz Moraëiecki u përgjigj në rrjetet sociale të nesërmen, duke shkruar: “Ne nuk po dërgojmë më armë në Ukrainë, sepse tani do të armatosim Poloninë”.

Varshava më pas u tërhoq nga ai pozicion dhe premtoi të dërgonte armët e premtuara në Ukrainë.

Në fakt, presidenti polak, Andrzej Duda, ka pohuar se fjalët e kryeministrit të vendit të tij janë “interpretuar në mënyrën më të keqe të mundshme”.

Zemërimi për Varshavën

Pas kësaj polemike, ka shumë pikëpyetje në lidhje me unitetin europian. Një burim me njohuri për mbrojtjen europiane i cili foli për CNN pohon se ky vendim i Moraëieckit ishte për shkak të marrëdhënieve të PiS me fermerët polakë.

Një zyrtar i NATO-s beson se Polonia nuk do të ndryshojë qëndrimin e saj ndaj Kievit pasi “polakët kanë një interes jetik që Ukraina të fitojë këtë luftë”, pasi ata më pas do të jenë të pambrojtur ndaj kundërshtarit të tyre kryesor, Rusisë, dhe ai gjithashtu beson se ishte një lëvizje para zgjedhore.

CNN vëren se ndërsa ky postim kishte për qëllim një audiencë vendase, është e vështirë të injorosh zemërimin për Varshavën në Europë.

Fermerët polakë dhe hyrja e Ukrainës në BE

Më tej, CNN në analizën e saj i referohet asaj se çfarë mund të nënkuptojë kriza aktuale për Ukrainën në planin afatgjatë. Perëndimi aktualisht po bën një përpjekje të madhe për të integruar Ukrainën në institucionet e saj.

Vendi po përpiqet të bashkohet si në BE ashtu edhe në NATO, për të cilat ka mbështetje unanime.

Megjithatë, kjo mbështetje tashmë vjen me paralajmërime dhe kushte. Shumica e vendeve anëtare të BE-së pranojnë se që Ukraina të anëtarësohet do të duhet një reformë thelbësore në mënyrën se si funksionon BE-ja.

Nëse Ukraina do të bashkohej ashtu siç është, shumë nga fondet që aktualisht shkojnë për shtetet anëtare në formën e subvencioneve, duke përfshirë edhe për bujqësinë do të shkonin në Ukrainë.

“Përpiquni t’ia shisni atë fermerëve polakë,” shkruan CNN.

Strukturat aktuale të BE-së do t’i jepnin edhe anëtarit më të ri ndikim të madh në institucione, përkatësisht parlamentin dhe këshillin e shteteve anëtare.

Sa i përket NATO-s, ka anëtarë të aleancës të cilëve nuk u pëlqen ideja që një vend fjalë për fjalë në luftë do të kishte akses në mekanizmin e Nenit 5, i cili parashikon “një për të gjithë dhe të gjithë për një” dhe i shtyn aleatët të mbështesin njëri-tjetrin.

Episodi me Poloninë, shton analiza e CNN, mund t’u bëjë presion vendeve që vënë në dyshim korrektësinë e vendimeve të Perëndimit për t’i dhënë kaq shumë mbështetje një vendi që nuk është as anëtar i aleancës.

“Dhuratë për Putinin”

Më në fund, zyrtarët në të gjithë Europën janë të indinjuar pasi ngjarjet e fundit i japin Vladimir Putin një mundësi për propaganda.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i pyetur për mosmarrëveshjen, e përdori atë për të thënë se “ka tensione të caktuara midis Varshavës dhe Kievit. Ne parashikojmë që këto tensione do të rriten”.

Shumë diplomatë, në fund të fundit, argumentojnë se në luftën e dezinformimit ajo që është e keqe për Perëndimin është e mirë për Rusinë.

Konfliktet publike midis vendeve perëndimore e bëjnë më të lehtë argumentimin se Perëndimi është i ndarë dhe një Perëndim i ndarë është sigurisht një gjë e mirë për Kremlinin, përfundon CNN.