MENU
klinika

"Sulm brutal"

Vuçiç: Serbët u vranë me snajper, nuk ishte e nevojshme që të likuidoheshin

24.09.2023 - 20:47

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se sot u bë një sulm brutal ndaj serbëve. Ai po ashtu konfirmoi se raportimet se sulmuesit ishin serbë dhe tre prej tyre janë vrarë.

“Në asnjë mënyrë nuk dua ta fal vrasjen e një polici shqiptar dhe as nuk mund ta justifikoj. Është absolutisht e dënueshme dhe është diçka që nuk i duhet askujt, Kurti është organizatori kryesor i kaosit në Kosove dhe nuk ka rrugëdalje.

Edhe pse folëm shumë herë për këtë, edhe pse çdo ditë paralajmëroja si në Bruksel ashtu edhe në Nju Jork se e gjithë kjo mund të ndodhte, pak njerëz vendosën të dëgjojnë. Serbët dhe jo njerëzit nga Serbia qendrore, siç gënjyen në mediat e Prishtinës, vuajnë nga terrori i Kurtit.

Ndaj tyre u krye një sulm brutal dhe ne në fillim menduam se pse nuk e bëri KFOR-i, do të kishte më pak viktima. Sipas informacioneve që disponojmë, thuhet se tre serbë kanë vdekur në Kosovë. Dy sigurisht nga zjarri snajper, kur nuk ishte e nevojshme që të likuidoheshin. Dy mbetën të plagosur rëndë, ndërsa frika se ka mbetur i vrarë edhe personi i katërt. Ne ndoqëm, përgjuam se çfarë po bënte policia shqiptare, do t’ju tregojmë provat, ndoshta edhe gjatë konferencës, presim vetëm përkthimin.

Ata përdorën snajperë dhe goditën shtëpi private në Banjskë, ku nuk kishte njeri, ku ishin ulur pleq në shtëpi. Sipas informacioneve tona, ata persona kanë ardhur në Manastirin e Banjskës pasi kishin dy të rinj të cilët ishin lënduar dhe kishin nevojë për ndihmë. Kjo ishte arsyeja pse ata e bënë atë. Pastaj revolucioni i rrotullimit filloi këtë mëngjes. Njëherë u shkoi në mendje që të akuzonin sërish Serbinë. Thonë se është mjet xhandarmërie . Nuk është një mjet i xhandarmërisë”-tha ai.

Vuçiç: Perëndimi do thotë se nuk kam mundësi t’i bëj presion dhe…

“Zgjedhjet në zonat serbe nuk do të mbahen për shkak të Kurtit”

Mijëra të infektuar brenda një jave

Kovidi rikthehet frikshëm në Serbi

“Hajdutët i bënë pritë 400 m larg shtëpisë”

U vra në makinë, flet vjehrri i 33-vjeçares