MENU
klinika

Berlini rrëzon propozimin e Ramës

“Jemi kundër konferencës ndërkombëtare për Kosovën”

18.10.2023 - 12:37

Gjermania nuk e mbështet idenë e një konference rajonale apo një qasje të re ndaj dialogut Kosovë-Serbi.

Kështu ka deklaruar Manuel Sarrazin, përfaqësues special i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor.

Duke folur për Euractiv, ai ka komentuar idenë e kryeministrit shqiptar Edi Rama për ngritjen e dialogut të mbështetur nga BE në një status “konference” që përfshin “big shots” dhe aktorë të tjerë kryesorë në tryezë.

“Unë nuk besoj se është e arsyeshme të shpikësh diçka të re pasi të kemi arritur një marrëveshje të mirë”, tha ai.

Pas sulmit terrorist në Banjskë, Kosova ka deklaruar se nuk mundet që dialogu të vazhdojë sikur s’ka ndodhur asgjë.

Por, Sarrazin tha se të dyja palët kanë qenë mjaft të qarta, të paktën në fjalët e tyre, se i qëndrojnë marrëveshjeve të arritura deri më tani, veçanërisht marrëveshjes së Ohrit dhe aneksit të saj nga viti 2023. Këto janë rënë dakord verbalisht, pasi presidenti serb Aleksandar Vuçiç refuzoi për të nënshkruar.

“Mendoj se është thelbësore të përpiqemi të kemi një zbatim rrugës dhe të regjistrojmë një histori pozitive hap pas hapi për ta bërë këtë të funksionojë”, tha ai.

Emisari tha se qeveria gjermane është e vendosur të mbështesë dialogun e lehtësuar nga BE dhe planin franko-gjerman që aktualisht është në tryezë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN