MENU
klinika

"Ja çfarë kërkojmë"

Petkoviç: Nuk duam që Perëndimi të mbështesë Serbinë

02.10.2023 - 12:05

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, ka thënë të hënën se autoritetet në Serbi nuk janë duke kërkuar nga misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR dhe misioni i Bashkimit Evropian për sundim të ligjit, EULEX, “që të qëndrojnë në anën serbe”.

“Ne vetëm kërkojmë që ata të jenë objektivë, të jenë neutralë”, ka thënë Petkoviç në një konferencë për media në Beograd, në të cilën është diskutuar për sulmin ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit më 24 shtator.

Atë ditë, Policia e Kosovës është sulmuar nga një grup i armatosur, dhe për pasojë ka mbetur i vrarë polici Afrim Bunjaku.

Pasi janë zënë në pritë të patrullës policore, sulmuesit janë strehuar në një manastir të fshatit, nga ku kanë vazhduar konfrontimin me policinë.

Tre prej sulmuesve janë vrarë.

Petkoviç ka thënë të hënën se ende nuk ka marrë përgjigje nga EULEX-i lidhur me detajet e autopsisë së tre shtetasve serbë.

“Çështja e autopsisë është vendimtare”, ka thënë Petkoviç, shkruan Rel.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sulmuesit u trajnuan në baza serbe

Sveçla: Serbia tentoi aneksimin e veriut të Kosovës


“Është koha për të çuar para integrimin”

Lajçak, takime të ndara me kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë

DW: Një sfidë e re për Beogradin!

“Serbia po i mbyll vetes derën e BE”

Të burgosurit duan të rrahin vrasësin e Liridonës

Kreu i burgjeve: Plava tentoi të vetëplagoset në qeli…!